AK PARTİ, KURTULMUŞLU VE MHP

Bu haber 05 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.592 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti’de Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı partinin 3. sıra Milletvekili Adayı Hayati Nizamoğlu mu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay mı, Muğla’nın eski valilerinden Samsun Valisi Hüseyin Aksoy mu olur derken yeni bir isim daha eklendi.
Bu yeni isim ortaya AK Parti’nin geçen hafta sonunda yapılan İl Danışma Kurulu ve Siyaset Akademisi çalışması sırasında ortaya çıktı. Yeni aday toplantıda Muğla Milletvekili Ali Boğa tarafından konuk katılımcılar tanıtılırken takdim edildi. Boğa, “Aramızda eski Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu da aramızda.” dedi…
Tabi Milletvekili Boğa kendisi gibi eşi Fethiyeli (!) olan Kurtulmuşlu’nun orada olduğunu belirtirken, “Adayımız” filan da demedi!
Ama…
 
xx     xx     xx
Siyaset Akademesi’nin ilk arasında kulislerde Kurtulmuşlu’nun varlık sebebi konuşulmaya başlandı. “Partinin Muğla’da Büyük Şehir adayı Kurtulmuşu olacak. Bu gün o yüzden burada.” diyenler oldu.
Kurtulmuşlu aday olduğunu söylemiş değil. Aday ilan edilmiş de değil…
Nereden çıktı?
Söylenti muhtelif… Genel Müdürlük görevini Muğla’nın eski Orman Bölge Müdürlerinden İbrahim Çiftçi’ye bırakan eski Genel Müdür Kurtulmuşlu, kulislerde konuşulanlara göre, Fethiyeli bir eşe sahipmiş. O nedenle Fethiyeliler arkasında durabilirlermiş. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü yapmışlığı nedeniyle bütün köylerdeki Orman Muhafaza Memurları O’na çalışırlarmış.
Oldu da bitti maşallah!
 
xx     xx     xx
Evet, yeni Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi daha önce Muğla’da Orman Bölge Müdürlüğü yaptı. Muğla’nın bir önceki Bölge Müdürü İbrahim Aydın da şu anda İzmir’de Bölge Müdürlüğü yapıyor.
Aydın son genel seçimlerde memleketi Antalya’dan Milletvekili adayı olmuştu. Temayül yoklamasından da birinci çıkmıştı. Ancak partinin genel merkezi buna rağmen Aydın’a listede yer vermemişti.
Doğrusu o zaman herkesin aklına İbrahim Aydın’ın Genel Müdür yapılacağı gelmişti. Yapmadılar. İbrahim Çiftçi oldu. Oysa İbrahim Aydın’a genel müdürlük yakışırdı…
Tabi AK Parti de bu işler nasıl oluyor bilmiyoruz…
Bildiğimiz AK Parti’nin çok şaşırtıcı kararlar alabildiği.
Eski Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu Muğla’dan Büyük Şehir adayı gösterilirse de şaşırmamak lazım…
 
xx     xx     xx
Peki, AK Parti Muğla’da büyük şehri eski Genel Müdür Kurtulmuşlu ile alabilir mi?
Aday olursa, seçimlerde hep birlikte görürüz.
Ama kesinlikle iddia ediyorum, eski Genel Müdür Kurtulmuşlu Muğla’da İzmir Bölge Müdürü İbrahim Aydın ile temayül yoklamasına katılsa Aydın’ı geçemez! Eşinin Fethiyeli olması yetmez…
Ama Kurtulmuşlu Giresun doğumlu. Başbakan Erdoğan’da İstanbul doğumlu, ama Giresunlu olduğunu söylenir. Bu Kurtulmuşlu’nun Muğla Büyük Şehir adayı olmasını sağlar mı? Ben bilemem. Bildiğim, sağlasa da Büyük Şehir Belediye Başkanlığını sağlamaz!
Hal böyle iken Kurtulmuşlu Muğla’dan Büyük Şehir adayı olur mu?
Neden olmasın? Olur… Olur ve seçimi kaybeder. Sonra da Muğla’da kayıp bir seçime aday olup kendini feda etmiş biri olarak milletvekilliği adaylığını garantiler! Hem belki Muğla’dan aday olur. Nasıl olsa Muğlalılar kendilerine yabancı aday dayatılmasına alışıktır…
Hayırlı olsun…
 
xx     xx     xx
Önceki gün MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan beraberinde Merkez İlçe Başkanı Bayram Koyuncu ile ziyaretime geldi. Türkiye’yi, Muğla’yı konuştuk. Erdoğan, Büyük Şehirlerin büyük bir tuzak ve ülkenin bölünmesine; eyaletlere giden bir yol olduğunu savunuyordu.
Kendisini Anayasa Mahkemesi’nin Büyük Şehir Yasası’nı iptal etmesi olasılığı umutlandırıyordu.
 
xx     xx     xx
Peki, MHP’nin Muğla’da adayı, adayları kim olacak?
Milletvekili Erdoğan ve arkadaşlarında bu sorunun yanıtı yoktu.
Erdoğan’a göre adayların erken açıklanması da yanlış olurdu… AK Parti’nin bir bakanı Muğla’dan aday gösterebileceğini belirten Erdoğan bu konuda, “Adayınızı erkenden açıklarsanız ve sonra Anayasa Mahkemesi yasayı iptal eder, Büyük Şehir seçimi olmazsa, o adayı ne yapacaksınız?” diyordu.
Güzel soruydu…
Bence böyle bir olasılık yok, ama Milletvekili Erdoğan sanki “MHP’nin adayı olarak ben açıklanırsam, mesele olmaz. Milletvekilliğine dönerim.” der gibiydi.
Galiba MHP’nin Büyük Şehir adayı Milletvekili Mehmet Erdoğan…
Neden olmasın?
05.01.2013
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.