AK Parti Karakuş’la Kazanır Mı?

Bu haber 02 Şubat 2018 - 0:32 'de eklendi ve 3.981 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Nejat Altınsoy arkadaşımıza göre, “2019 seçimlerine yönelik CHP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, bu günkü şartlara göre; büyük ve yüksek ihtimal Osman Gürün olacak.”…

Nejat Altınsoy 30.01.2018 tarihli yazısında AK Parti’nin adayını da belirlemiş ve “Bugünkü şartlara göre; CHP’nin adayı kim olursa olsun (!) Ak Parti’nin adayı Bülent Karakuş’tur.” demiş.

Tartışılır… “Evet böyle olur” veya “Mümkün değil” deyip, kestirip atmak kolay değil.

Bülent Karakuş için “Paraşütlü AK Partili” denilebilir.

Bir günde hem AK Partili hem MKYK Üyesi olmak kaç kişiye nasip olmuştur ki? Adeta paraşütle indi…

AK Parti’de MKYK Üyesi seçildiğinin bir veya iki gün öncesi Karakuş bir Demokrat Partiliydi.

Ne oldu da nasıl AK Partili oldu? Hala bu sorunun yanıtı yok. Bu sorunun yanıtı olmadığı gibi, AK Parti Muğla çevrelerinde Karakuş hala benimsenebilmiş de değil. AK Partililer tarafından hala AK Partili görünmüyor… Acaba kendisi kendini AK Partili görüyor mu?

En önemlisi Karakuş ile AK Parti’de üye artışı oldu mu? Bilmiyoruz. AK Parti’nin Karakuş’u Büyükşehir Adayı yapıp yapmayacağını da bilemeyiz…

 

xx     xx     xx

Bir günde hem AK Partili hem MKYK Üyesi olmak başka kimseye nasip olmamış. Milletvekili olmakta öyle… Belki bakanlardan bir günde AK Partili ve bakan olabilmiş olanlar olmuştur. O bakanda muhtemelen başkalarında bulunmayan meziyetler vardır, o yüzden AK Partili yapılmıştır.

Bu milletvekili de olabilir. Kişi yaşadığı şehirde, bölgede partisine bakılmadan sevilen sayılan bir kişidir ve bu yüzden aday olmadan birkaç gün önce partili olmuş olabilir.

Bu belediye başkanı adaylığı içinde geçerlidir. Kişinin ciddi oy potansiyeli vardır, o kişi partili yapılır aday gösterilir.

Bunlar normal şeyler…

MKYK Üyeliği öylemi? MUTSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş’u bir gecede AK Parti MKYK Üyesi yapan özelliği, başkalarında olmayıp da kendisinde olan ne?

Bilmiyoruz…

 

xx     xx     xx

Belli ki bu bir proje… Ancak kimin, kimlerin, neyin ne projesi bilmiyoruz…

Muhtemelen AK Parti’nin yerel kurmayları da bilmiyorlar. Onlar bilseler, bizde bilirdik. Belki de bu yüzden gizleniyor. Ancak kime sorsanız, AK Parti’nin Karakuş’u Büyükşehir Adayı göstereceğini söylüyor.

Peki AK Parti neden Karakuş’u aday göstersin?

Bizim Nejat Altınsoy bu sorunun yanıtını da vermiş. “İYİ Parti’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olursa olsun (!) Eğer siyasetin başına kaza-bela gelmezse (!) bugünkü koşullarda 2019 seçimleri Gürün-Karakuş rekabetinde geçecektir.” diyerek özetle şu ifadelerde bulunmuş:

Karakuş’un Ak Parti’nin en yüksek karar organı MYK’da görev yapması, Ak Parti yüksek siyasetinin içinde yer alması, ötesinde kentin yaşam kültürüne uygunluğu ve demokrat kimliği aday gösterilmesinin başlıca etkenleri arasındadır. Ötesinde oda başkanı olarak Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Ula, Menteşe, Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde etki alanına sahiptir. MUTSO’nun 4 bine yakın üyesi vardır. Elbette bu 4 bin üye farklı siyasi görüşlere ve tercihlere sahiptir. Ancak odaları oluşturan üye yapısının büyük çoğunluğunu kentin ticari ve ekonomik yapısına yön veren liberal-demokratlar oluşturmaktadır. Karakuş adaylık sürecinde mutlaka bu yapıdan destek alacaktır. Bunun ötesinde Karakuş’un adaylığı, 2019’da kendi partisinin adayını beğenmeyenler için bir kaçış rampası konumundadır. Bu 2019 seçimlerine yönelik önemli bir detaydır.

 

xx     xx     xx

Özetlersek, Karakuş için AltınsoyKentin yaşam kültürüne uygun bir demokrattır. MUTSO Başkanı olarak tanınmış biridir. İlin camiye de, meyhaneye de giden liberal ve demokratlarının, işverenlerinin desteğini alacaktır” diyor.

Sanki seçmen AK Partili olmayan, olamamış biri ile kandırılacak!

Zor…

Tabi aday olabilir. Hatta olurda…

Ancak AK Parti’nin Temmuz 2017’de yaptırdığı söylenen anket unutulmuş olabilir. Sonuçları daha önce bu köşede yayınlamıştık. “TanınırlıktaFethiye Belediye Başkanı (DP’li) Behçet Saatcı birinci; Büyükşehir Belediye Başkanı (CHP’li) Osman Gürün ikinci; Marmaris Belediye Başkanı (CHP’li) Ali Acar üçüncü, Bodrum Belediye Başkanı (CHP’li) Mehmet Kocadon dördüncü ve Bülent Karakuş ise beşinci gelmişti…

Yani Karakuş, CHP’nin şimdilik adı geçen 5 aday adayından Gürün ile Acar ve Kocadon’u geçemiyor…

 

xx     xx     xx

Peki partilerin son yerel seçimde aldığı oylar bakımından geçer mi?

Bu soruyu sorabiliriz, çünkü Cumhurbaşkanlığı için seçim ittifakı yapan AK Parti ve MHP bugün yarın yerel seçimler içinde “çatı aday” ittifakı yapabilir. Belki de yaptılar…

Yani önümüzdeki yerel seçimde, seçimin yapıldığı yerde oy oranı yüksek olan ortak aday çıkarır ve öteki ortak da destek verir. Buna göre Muğla’da AK Parti adayı MHP tarafından desteklenecektir.

Nejat arkadaşımıza göre, o zaman MHP’liler yerel seçimde Bülent Karakuş’a oy verecekler. Artık İYİ Parti’den geride ne kaldıysa…

Peki MHP desteğinde, Karakuş’un adaylığında AK Parti Muğla Büyükşehir Belediyesini kazanabilir mi?

Son yerel seçimde Osman Gürün ile CHP 273 bin 761 (yüzde 49.07) oy almış. Mansur Harmandar ile AK Parti 162 bin 115 (yüzde 29.06) oyda kalırken, Mehmet Erdoğan ile MHP’de 101 bin 492 (yüzde 18.19) oyda kaldı.

MHP ile AK Parti oylarını “İYİ Parti firesi” olmadan topladığınızda 263 bin 607 yekun (yüzde 47.25) oy yapıyor. Anlaşılacağı gibi yetmiyor… 10 bin 154 oy daha gerekiyor…

 

xx     xx     xx

Peki Nejat arkadaşımızın tezi imdada yetişir mi?

Yazısında “Karakuş’un adaylığı, 2019’da kendi partisinin adayını beğenmeyenler için bir kaçış rampası konumundadır.” diyor.

Bence mümkün değil… Bugüne kadar yapılan bütün seçimler göstermiştir ki, Muğla’da AK Parti ile MHP; CHP ile MHP arasında oy geçişleri olmuştur, ama CHP ile AK Parti arasında hiçbir zaman oy geçişi yaşanmamıştır.

Muğla’da ciddi oranda Osman Gürün’e tepkili olan CHP’li bulunduğu biliniyor. Ancak o CHP’liler Bülent Karakuş aday diye AK Parti’ye oy vermezler.

MHP destekli Karakuş adaylığında AK Parti ile seçim biraz daha çekişmeli geçer o kadar.

CHP’lilerin “kaçış rampası” olsa olsa İYİ Parti olur.

Tabi İYİ Parti Muğla’da seçime girer ve adayı da Behçet Saatcı olursa…

 

xx     xx     xx

Nejat arkadaşımız yazısını “Uçak düşmez, yangın çıkmaz ve deprem olmazsa (!) bugünkü şartlara göre; Ak Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayı Bülent Karakuş’tur.” diye noktalamış.

Bize de “Hayırlı olsun” demek düşer. Ancak AK Parti kurmayları da Temmuz 2017’de yaptırdıkları ve bizimde dikkate aldığımız anketi dikkate alacaklardır. MHP oylarını da göz önüne alacaklardır, ama bence AK Parti sanıldığı gibi seçeneksiz ve çaresiz değil…

AK Parti “Gel” dedi, Karakuş sanki “çaresiz ve mecbur” gibi koştu gitti.

AK Parti geçmişinde sadece ve daha düne kadar DP olan Karakuş ile kavgaya gireceğine, geçmişinde DP olduğu gibi bugün de CHP olan ve pazarlaması daha kolay biri ile girip daha iddialı hale gelecektir. Evet o isim Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon

Kocadon AK Parti’ye gelir mi derseniz, Karakuş nasıl gitti ise O da öyle gelir!

 

xx     xx     xx

Her şey değişir. Değişmeyen sadece değişimin kendisidir. Osman Gürün de değiştirilir. Karakuş da… Herkes için kritik bir seçime gidiliyor. Kimsenin işi şansa bırakacak tahammülü yok.

Doğrusu Karakuş ile Gürün’ün karşı karşıya gelmelerini çok isterdim. Eğer Gürün değişmezse, Gürün ile Kocadon’un karşı karşıya gelmeleri de heyecanlı olacaktır.

Behçet Saatcı da aklınızın bir kenarında bulunsun. Bir günde Saatcı’yı konuşuruz.

——————————————–

Günün Sözü: Hayatın kuralı bu. Ya yanlış zamanlarda doğru insanları karşına çıkarır ya da yanlış insanla; zamanını harcatır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 02 Şubat 2018 / 09:32

Ak Partinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı biraz Bodrumlu biraz Marmarisli Çiğdem Karaaslan olabilir. Muğla’da potansiyel adayların hiç birisi eline su dökemez. Hitabet, belagat, kültür, gençlik,fiziki görünüm kısacası ne ararsanız hepsi var. Muğla’ya da çok yakışır. Olur ve seçilirse Muğla’ya talih kuşu konmuş olur.

Reşat Öztepe 02 Şubat 2018 / 17:11

GOCUMAN; Yazınızı okudum.. Alıntılar da güzel. Kadın Moğlamın seçmeni nasıl eder bilemem amma, 2019 seçimleri biraz değişik geçecek gibi görünüyor. BB Başkanına ciddi tepkiler var. Bodrum ve Marmaris ilçeleri malum. Milas İlçesinde birtakım hareketler var. Dedim ya 2019 seçimleri Muğla da bir değişimin yılı olabilir. Ak Parti Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte , neden olmasın. sevgi ve saygı.

salihdemir 02 Şubat 2018 / 19:07

Osman Başkana ciddi oranda değil çok çok ciddi oranda tepki var. İnşallah Genel Merkez parti tabanının feryatlarını dinleyip ona göre aday belirler. Muğla’da CHP’ye oy veren vatandaşlar bu dönem kadar yok sayılmamıştır. Partililerin yok sayılmasında İl, İlçe yönetimleri (Marmaris İlçe yönetimi hariç) ile bazı belediye başkanları da sorumludur.