AK Parti İki Çıkarır Mı? « Hamle Gazetesi

AK Parti İki Çıkarır Mı?

Bu haber 22 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.804 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda “MHP İki Çıkarır Mı?” başlıklı (18.04.2015) yazımda MHP’nin Muğla’da kaç milletvekili çıkarabileceğini sorguladık.

Aynı gün Özlem Pastanesi’nde 21. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun ile karşılaştık. MHP’nin bu dönem Muğla 2. Sıra Milletvekili Adayı Prof. Dr. Peyami Cinaz da vardı… O günkü yazımı okumamışlardı. Daha sonra belki okumuşlardır. O yazımdan alıntı yaparak yerel ve genel konjonktür yanında Prof. Dr. Cinaz’ın çabalarının MHP’nin 90 bin oyunu 100, 110 binlere çıkartabileceğini, ama 1 milletvekilinden öteye geçemeyeceğini söyledim.

MHP’nin 2 milletvekili çıkartabilmesi için 150 binin üzerinde oy alması gerekiyor!

O gün Prof. Dr. Ergun ve Prof. Dr. Cinaz ile anlaşabildiğimiz tek nokta ise MHP’nin ilk kez 2 milletvekili potansiyelini yakalamış olduğu idi.

MHP hala sahaya inebilmiş değil…

xx        xx        xx

CHP Muğla’da ne yapar?  Bu soruyu yanıtlarken şunu açıkça söyleyebilirim; atama milletvekili Ömer Süha Aldan bu defa ikinci sıradan değil de geçen seçimde olduğu gibi 3. sıradan aday gösterilse idi pek çok CHP’li partisinin 2 milletvekilinde kalması için oy vermeyebilirdi!

Atama sonucu (Bu Fethiye’nin kaderi oldu) üçüncü sırada yer bulan Prof. Dr. Nurettin Demir’in seçilebilmesi için sadece CHP’liler değil, Fethiyeliler de çaba göstereceklerdir.

CHP buna rağmen 3 vekilliği koruyamayabilir de… Hafta sonunda CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seçim bildirgesinin neden olduğu ilgi 7 Haziran’a kadar devam ederse CHP 4 milletvekili de çıkarabilir.

CHP önseçimden beri sahada…

xx        xx        xx

CHP’yi, “alkışlayan” ve “Yaşanacak bir Türkiye” vaat eden seçim bildirgesi ile birlikte sonra ele alalım. Bu gün milletvekili adaylarının belirlenme sürecinde yaşanan olumsuzluklardan Hasan Özyer ile sıyrılmaya çalışıp, sahaya inen AK Parti’ye bakalım.

Muğla’nın ANAP’tan ve AK Parti’den seçilmiş 21. ve 22. Dönem Milletvekili olan Hasan Özyer ile AK Parti Muğla’da adeta soluklandı ve parti tabanı moral buldu.

AK Parti beklenmedik bir biçimde Hasan Özyer ile adeta küllerinden yeniden doğdu!

Ancak daha önceki bir yazımda vurguladığım gibi AK Parti milletvekili adaylarını belirleme sürecinde 2 milletvekilliğinden 1 milletvekilliğine gerilemişti. Bunun nedenlerini o günlerde çok yazdık!

Hasan Özyer’in liste başı adaylığının açıklanması ile 1 milletvekilliği eşiği aşıldı. Ancak bu iki milletvekilliğinin korunur hale geldiği anlamına gelmiyor.

Yine de AK Parti Hasan Özyer ile sahaya inmiş durumda.

xx        xx        xx

AK Parti’nin iki milletvekilliğini koruyabilmesinin sıkıntılı olduğunu söyleyen AK Partililer hiç de az değil. Onlara göre;

-“Mevcut teşkilat ile seçim süreci yönetilemez”…

-“Muğla Hasan Özyer’in dışındaki adayları tanımıyor.”…

-“Milas’tan ikinci sıra adayı Milaslılar tarafından tanınıyor, ama AK Parti’de tanıyan neredeyse yok!”…

-“Merkezden bir adayın ilk sıralarda olmaması eksiklik.”…

-“Datça’dan 3. sıra aday keşke bir kadın aday olarak 2. sırada aday olsaydı.

AK Partililerin bu yakınmalarından çıkarılabilecek sonuç ise şu:

Görünen o ki AK Parti bu seçimi Hasan Özyer’in omuzlarında göğüslemeye çalışacak. Eğer Özyer’in maddi manevi gücü, tanınırlığı, popülaritesi ve en önemlisi deneyimi ile üçüncü sıra adayları Elvan Göçer’in yarattığı sempati ve sinerji AK Parti’ye 2 milletvekilliğini yeniden kazandırabilirde…

xx        xx        xx

AK Parti’de Hasan Özyer adı liste başı olarak açıklandığında; sosyal medyada Özyer’in aleyhinde ciddi bir kampanya başlatılmıştı. Bu kampanya yerel basına da yansımış ve o gazeteler AK Parti yöneticileri tarafından “Paralel medya” olarak suçlanmıştı!

Oysa sosyal medyada kampanya AK Parti içinde başlatılmıştı!

Özyer’e yönelik kampanya besbelli “kaybedenler kulübünün” işiydi… Ki kulislere “Hasan Özyer’in adaylığından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberinin olmadığı” dedikodusu bile yayıldı… (!)

Bu bir sıkıntı ise ki sıkıntı… Bu sıkıntının yanında İl Kongresi’nde ortaya çıkan sıkıntının yarattığı olumsuzluklar hala giderilmiş değil. Nihat Öztürk ve Yusuf Kayacık’ın aday listesinde yer almaması il kongresini kaybedenleri rahatlatmakla birlikte Şadi Pirci’nin il başkanı adaylığının ardında “tepkisel” olarak duranların kırgınlıklarının veya burukluklarının giderilmemesi yanında, bazı ilçe yönetimlerinin İl Yönetimi tarafından “paralellikle” suçlanma haksızlığının giderilmemiş olmasının olumsuzluğu da hala devam ediyor…

Denilebilir ki AK Parti’nin Muğla’da rakibi yine AK Parti… Bu koşullarda AK Parti’nin 2 milletvekili çıkarması mucize olacaktır!

xx        xx        xx

Eğer o mucize yaratılırsa, mucizenin kahramanı birinci derecede Hasan Özyer, ikinci derecede de Elvan Göçer olacaktır…

Elbette MHP’de AK Parti’nin il kongresi ve milletvekili adayı belirleme sürecine bakıp, orada gördüklerine ülkemizin içinde bulunduğu siyasi konjonktürü de ekleyip 2 milletvekili iddiasında olan MHP yöneticileri olduğu gibi, AK Parti’de de Hasan Özyer’e güvenip “3 milletvekili çıkaracağız” diyen AK Partili yöneticiler yok değil!

Bu normal. Siyaset böyle bir şey… CHP’de de 5 diyenler var…

Allah herkesin gönlüne göre versin.

xx        xx        xx

Nedense kimsenin HDP’nin Muğla’daki oy potansiyeline baktığı yok! Oysa HDP Muğla’da kendisi sürpriz yapabileceği gibi, sürprizlere de neden olabilir…

2011 Genel Seçimlerinde Muğla‘da BDP’nin desteklediği bağımsız aday 4 bin 33 oy alırken 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Demirtaş 21 bin 101 oy aldı. Yine 2014 de bu defa yerel seçimde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için HDP adayının 8 bin 661 oy aldığı görülüyor…

Muğla’da HDP’nin oyu 8 bin mi, 21 bin mi?

Elbette Muğla ilinde bütün Kürtler Cumhurbaşkanlığı için hep birlikte Demirtaş’a oy vermediler! Ayrıca Muğla’da en az 30-35 bin Kürt seçmen olduğu tahmin ediliyor. Marmaris’te Belediye Başkanı Ali Acar’a tepki gösteren Kürtler AK Parti’ye oy verirken Bodrum ve Milas’taki ‘dindarKürtlerin de AK Parti’ye oy verdiği bir gerçek.

HDP’nin barajı geçebilmesi için Türkiye’de olduğu gibi Muğla’da Kürtler HDP’ye yönelirken, aynı amaçla ve AK Parti’den kurtulma gerekçesi ile HDP’ye CHP’den oy verenler de olacaktır.

Ancak CHP’nin sıkıntısı AK Parti’nin sıkıntısı kadar olmayacaktır. AK Parti ciddi oy kaybına uğrayabilir.

xx        xx        xx

AK Parti Muğla’da sıkıntılı, ama Fethiye ile Seydikemer’de sıkıntısız. Hasan Özyer’e bir kere DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı sahip çıkacaktır. Ayrıca Fethiyeliler de sahip çıkacaktır… Tabi Hasan Özyer liste başı olduğu için O’nun seçilmesini garanti gören Fethiyelilerin bir kısmının da Prof. Dr. Nurettin Demir’i üçüncü sırada sıkıntılı görüp CHP’ye oy vermeleri de beklenebilir…

AK Parti sonuç olarak Hasan Özyer ile Fethiye ve Seydikemer’den birinci parti çıkabilir. Buna karşılık öteki 11 ilçede oylarının ne kadarını koruyabilir belli değil. Görünen ve bilinen gerçek ise AK Parti’nin Muğla’da seçimi yönetir hale gelemediğidir… Yoksa partinin bir seçim bürosu açılışında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Marmaris’te bir etkinlikte İlçe Kaymakamı yer almazdı. Aklı başında AK Parti yöneticileri bunu engellerdi. Tabi bilemeyiz, belki de o görüntüler AK Parti’nin Muğla’da başarısına katkı yapıyordur…  (!)

Burada dikkat çekici olan açılış fotoğrafının AK Parti’nin basın görevlilerinden çıkmış olması! Dediğim gibi AK Parti’nin rakibi yine AK Parti…

xx        xx        xx

Swot analizi siyasette de yapılabilir. Böyle bir analiz ise karşımıza iki olasılık çıkarıyor.

CHP 3, AK Parti 2, MHP 1.

CHP 4, AK Parti 1, MHP 1.

Meraklısı için söyleyeyim, AK Parti’nin 2 milletvekilliğini koruyabilmesi için yaklaşık 155 bin oy alması gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 22 Nisan 2015 / 02:49

Muğla da vekil sayısını Türkiye genelindeki oy dağılımı az da olsa etkileyecektir.Ayrıca;
1- 7 haziran da oy potansiyelinin büyük çoğunluğunu oluşturan turizm bölgelerinde çalışan kürt vatandaşlar ve üniversite ögrencileri Muğla da oy kullanacak.Demirtaş’ın ve partililerin yeni söylemi olan “sol parti” olduklarını ifade etmeleri ve her kesimden aday bulundurmaları, birinci sırada bayan aday olması, ve kürt milliyetçiliği söyleminden uzaklaştıklarıni iddia etmeleri oylarını kesinlikle etkileyecektir.
2-) Akp merkez Menteşe de Yelda Erol Gökcan gibi çalışkan bir aday olması, Hasan Özyer gibi tanınan bir adayın ilk sırada olması, ve Elvan Göçer’in iyi bir takım oyunuyla seçilebilecek sıralamada yer alan bir bayan aday olması Akp oylarını etkileyecektir.
3-) Mhp 1 vekili cepte olarak düşünüp 2.sıra adayı akademisyen Peyami Cinas’ı Muğla’ya kabullendirmeye ve 2 vekile çoktan razı gözüküyor.
4-) Chp de ise 3 çıkarırsa bence büyük bir başarı olucaktır.Nurettin Demir’in ve eğer seçim propangasını halka kabullendirebilirse vaatlerin etkisi 3.vekili çıkartır.
Bu durumda 2 olasılık bence az kalır.Bana göre ilk önce baraj aşma durumuna, Osman Gürün’ü can siperhane savunan Chp il yönetimine, Hasan Özyer’in ve Elvan Göçer’in çalışma durumlarına göre;
Chp 2, Akp 2, Mhp 1, Hdp 1
Chp 3, Akp 1, Mhp 1, Hdp 1
Chp 3, Akp 2, Mhp 1 (aynı tas aynı hamam)
Chp 2, Akp 2, Mhp 2 (zor ama imkansız değil)

Oğuz Turan 22 Nisan 2015 / 16:26

Sayın Özgür, yukarıda açıklama yapan arkadaşımız çok yönlü ve olası ihtimalleri hesaba katarak güzel bir yorum getirmiş. Objektif olmak gerek, bölgesel potansiyeller dikkate alındığında ve kadın aday faktörü konuya dahil edildiğinde, Adalet ve Kalkınma Partisi iyi bir liste ile yarışa giriyor. Fethiye ve Milasın adaylık durumlarında ise, Fethiye’de Hasan ÖZYER faktörü herkesçe kabul edilmiştir. Milas CHP de 1. sırayı , AK partide 2. sırayı alarak, kendisini muhtemel iktidar partisinde temsil şansını yakalamıştır. Milas 2. sıradaki hemşerisini çıkartıp, iktidar gücünü almak isteyecektir ve bu durum 3. sırada ki hanımefendinin seçilebilme olasılığını ortaya çıkartacaktır. Özellikle kadın adaylarını desteklemek için ortaya çıkan platformların tavrı da bu konuda belirleyici olacaktır. CHP Fethiye bölgesini arka sıralara terk edip, bir de kontenjanda kadın adaya yer vermeyerek tabanına ve oy alma potansiyeli olan yerlere olumsuz bir mesaj vermiştir. MHP de Fethiye bölgesini makul ölçüde değerlendirememiştir. Yukarıda sizin Ak parti içinde ki serzenişleri dile getirdiğiniz görülmekte ise de, bu kesimlerin zaten Akpartinin seçim başarısından çok, parti için de mevcut il yönetiminin başarısızlığını uman ve bu durum için hazırlanan kişiler olduğu malumdur. Hasan KÖKTEN’i sadece Milas tanıyor ise, örneğin ilk adaylığında Yüksel Özden beyi kim tanıyordu? Fethiye tanıyormuydu? Milas? O nedenle bu olumsuzlaştırılmaya çalışılan olay aslında iktidar partisinin içinde ki unsurlar ve CHP nin temennileridir. CHP için Muğla kaledir denilebilir, ama bu artık değişebilir de. Son olaylar özellikle Büyükşehirin makam aracı konusu, her ne kadar dillendirilmese de tabanda sıkıntı yaratmıştır. Mevcut teşkilat ile seçim süreci yürütülmez lafzını ifade edenlerin 13 yıllık süreçte Muğla ilinde ki Ak partinin gelişimindeki oy alamama gerçeğini de göz önüne alarak, kaç seçimde başarılı olduklarını da değerlendirmeliler.Henüz 3-4 aylık ve seçim zamanına denk gelmiş bir teşkilata fatura kesme çabası boştur,maksatlıdır. İlginç olan da partili olanların partisinin başarısızlığını istemesi, dilemesidir. Oysa seçimlere başarılı olmak için girilir, seçimden sonra ki konulardır başarı ya da başarısızlık. Yapılan ciddi bir algı operasyonudur. Maalesef sizin de köşenizde yer bulmaktadır. Bir de şunu her zaman dikkate almak gerek, Türkiye Muğla’dan ibaret değil, yani güzel Muğlamızda 3-5 kişi bir araya gelip bir partiyi çıkartıp diğerini yok etme ya da teşkilat içi mücadelelere girerken, ülkenin diğer illerinde benzer bir durumu göremezsiniz. Netice de hemşehrilerimiz kendi tercihlerini ortaya koyarken, seçmenin önemli bir kısmı internete, haber sitelerine, sosyal ağlara değil gönlünden geçene ve gördüğüne göre değerlendirme yapacaktır. Bence konuşulması gereken bu günlerde partilerin vaatleri, Muğlanın beklentileri, olası iktidar şekillerinde ne bekleneceği ve Muğlaya kimin nasıl bir katkı yapacağı olmalıdır. Bu parti şunu alır bunu alır gibi ifadelerin Muğla seçmeninin önemli bir kesiminde etki edeceğini düşünmüyorum.

Arda gül 22 Nisan 2015 / 19:08

BAŞKANLIK SİSTEMİNDE VEKİL BIRISI BAKAN OLAMAZZZZZ: EY MIĞALILAR. Muğla’dan özelde Fethiye’den Turizm Bakanı çıkacakmış bu da kim olabilir herkes biliyor. Ama absürt olan durum ise bakan çıkaracak olan parti seçim beyanlarında 10 sayfalık yeri başkanlık sistemi kapladı genel Başkanda defalarca söyledi başkanlık sistemine geçeceğiz diye. Hatta eski genel başkan da ben de okudum başkanlık sistemi var dedi. Şimdi olay burada Başlıyor başkanlık sisteminde vekil olan birisi yani yasamadan birisi bakan olamıyor. Parti genel merkezi başka bişi diyor Muğla Teşkilatı başka bişi diyor bu çelişkiyi gören yok mu yahu. Ya da başkanlık sistemine teşkilatlar bile inanmıyor mu. Yoksa seçimi kazanamayacaklarını koalisyon olacağını kabul mu etmiş oluyorlar.

Arda gül 22 Nisan 2015 / 19:25

SEÇIM TAHMINIM ISE MUĞLADA AYNI AYNI TAS AYNI HAMAM OLUR. CHP 3 AKP 2 MHP 1 hdp de azımsanmayacak oy alır. Ak parti Hasan beyi aday göstermeseydi 2 zordu ama Hasan Beyle 2 garantiledi belki biraz oy artışı yapar hem CHP den hem de MHP den biraz oy alabilir. CHP oyunu korur biraz Hasan beye yani ak partiye Fethiye ve kemerde oy kaptırabilir. Ama 3 vekil de sıkıntı olmaz oy artışıda olmaz. MHP liste çok kötü 2. Büyük ilçe Fethiye 5 veya 6. Büyük ilçe kemerden 5 er bin oy ANCA alır yerel seçimlerde gördük zaten. MHP oy kaybı olur. 80 bin civarında oy alır Zar zor 1 vekil çıkarır. Ilkeler listeden memlum değil gibi Bodrum bodrumdan Seçilecek yerde aday yok dedi Fethiye 2. Sırayı Fethiye’den bekliyorduk dedi olmadı dedi Fethiye de hem ak partinin Hasan beyi var hemde CHP güçlü Nurettin bey var. Fethiye de 2 parti başa baş gelir kemerde ak parti 3 bin oyla CHP yi geçer. Diğer ilçelerde de yerel seçimde Büyükşehirin aldığı oylardan pek farkı olmaz.

Arda gul 22 Nisan 2015 / 19:44

CHP 4 vekil çıkarabilrmiydi yani CHP 4 akp1 MHP 1 olabilirdi ama olmayacak aynı yas ayni Haman olacak neden mi yukarıdaki yorumum da Biraz açıkladım ama ek olarak. Büyükşehir iyi çalışmadı memlun olan kişi sayısı az özellikle suya zam olayına millet çok kıZdı o kadar faturayı millet ödemek istemiyor zoruna gidiyor. Tabi ulaşım zammını da unutmamak Lazım. Eğer Belediye iyi işler yapmış olaydı suya ve ulaşıma zam olmasaydı 4 vekil olabilirdi. Hem halk büyükşehirden saydığım nedenlerden dolayı memlun değil ak partide Hasan beyi 1. Sıraya koydu Fethiye’den kemerden iyi oy alır tüm bunlar bir araya gelince Muğla’da vekil sayıları değişmeyecek

reşat öztepe 22 Nisan 2015 / 23:28

Gocuman; Yazınızı beğendim desem önce kendim ile çelişiyorum. Beğenmedim yada Beğenemedim desem de Sizin bazı mesajlarınızı görmemezlikten gelmiş olacağım. 13 Yıldan beri Dokuz seçim de Ak Partiye oy veren Ak Parti seçmeni diğer partilere oy veremez bu Biiiir. Büyük Partiler Muğla da Kadın’a ve Kadınlara ne kadar değer verdiğini!?… gösterdiği için Datçadan çıkan ve Tüm Muğlalı Kadınların sesi olacak kapasitedeki Bayan Kardeşimizin sempatik ve cana yakınlığı oldukça önemlidir. CHP Muğla da statikocu ve statikoyu korumaya aday olduğunu MHP de ise Bir Vekil’e razı olduğunu gösterdi. Ak Parti 2 Vekil’i çok rahat çıkarır. kimsenin derdi olmasın. Esas önemli olan Muğlalı kadınlarımızın ELVAN GÖÇER Hanımefendi kardeşimize sahip çıkmalarıdır. sevgi ve saygı.

İİBF / KKTC 23 Nisan 2015 / 00:21

Sunu da soylemeden edemeyecegim…Chp iktidara gelmek istiyor ve ekonomi acisindan vaatleri hayal gibi.Vergilerin azalmasi, asgari ucretin 500 lira yukselmesi, emekliye dini bayramlarda ikramiye, YÖK’ün kaldırılması (en çok bu hayal gibi geliyor bana çünkü herkes yök karşıtı olarak iktidara gelip sonra yökü savunuyor), lüksten kaçılacağı ve kiralama aracında baya azalacağı söyleniyor, vb birçok ekonomik atılımdan bahsediliyor.Yani halkın cebinden giden paranın azalacağı vaat ediliyor…Gel gelelim bu vaatleri veren CHP yönetiminin Muğla’daki üst düzey temsilcileri 3 chp milletvekili, büyükşehir belediye başkanı ve chp il başkanı sanırım genel merkezle aynı şeyleri düşünmüyor.Banka kiraladı bizim için diye “SON MODEL, LÜKS” makam arabası savunuluyor ve kimse muğlalıyı adam yerine koyup bir açıklama yapmıyor…Ailesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye çok güzel bir atasözü var bilmem chp liler bilir mi…Osman Gürün ve onun danışmanlarına bu makam aracı olayında hesap sormayan genel merkezin samimiyetine nasıl güvenelim????????
Bu seçimde bence ders alması gerekenlerin ders aldığı ve Muğla halkının kazançlı çıkacağı bir sonuç olur umarım.Yoksa bu devran böyle giderse, CHP nin kalesi ötekinin şusu berikinin busu diye Muğla bir adım ileri gitmeyecektir…