AK Parti İçin Başarı Yolu (Yerel Yönetimlerin Genel Seçime Etkisi)

Bu haber 13 Şubat 2015 - 1:17 'de eklendi ve 3.891 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Yaklaşan genel seçimler öncesinde ilimizi yerelde yöneten büyükşehir belediyesinin su ve ulaşım hizmetlerine yaptığı yüksek oranlı zamlar son zamanlarda Muğla kamuoyunda sıkça konuşulmaya başlandı. Bu hizmetlere yapılan zamları ilerde yazı konusu yapacağım fakat bu hafta bu zamlar vesilesiyle epeyce gündeme gelen yerel yönetimlerin genel seçimlere olan etkisini yorumlamaya çalışacağım.

Her siyaset bilimcisinin kabul ettiği bir gerçek vardır o da yerel yönetimlerde elde edilen başarı ve başarısızlık genel seçimlere etki eden en önemli faktörlerin başında gelir. Geriye dönüp baktığımız zaman yerel yönetim genel seçim ilişkisini bariz olarak gördüğümüz örnekler epey fazladır. KONYA belediyesi uzun yıllar r MSP-REFAH partili belediye başkanları tarafından yönetildi daha sonra bu ilimize ANKARA-İSTANBUL gibi ülkemizin en büyük şehirleri’de dahil oldular. MSP-devamı olan REFAH FAZİLET-partilerinden seçilen belediye başkanlarının yönettiği illerdeki yerel yönetim başarısı tüm ülkeye dalga dalga yayıldı. O yıllarda %3 civarlarında olan oylar zamanla artı ve koalisyonlarla bile olsa MSP ve devamı olan partileri yerel yönetimlerdeki başarılı icraatları iktidara taşıyan en önemli faktörlerden biri oldu. Yıllarca ülke için potansiyel tehlike olarak topluma tanıtılan rahmetli ERBAKAN ve kurduğu partiler anayasa mahkemesi tarafından sık sık kapatıldı rahmetli hoca yılmadan mücadeleye devam etti ve sonunda başbakan olma başarısına ulaştı. Rahmetli Necmettin Erbakan hocanın başbakan olmasında ona en büyük yardım seçilen belediye başkanlarının başarılı çalışmaları olmuştur. Bu başarılı başkanlara en güzel örnek hiç kuşkusuz Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul belediye başkanlığı sırasında ortaya koyduğu üstün başarı öyküsüdür. CHP’li başkan Nurettin Sözen’den suları akmayan, çöpleri toplanamayan ve kanıtlanmış rüşvet olaylarının (İSKİ)ayyuka çıktığı bir belediyeden suları akan tertemiz bir şehir yarattı. İstanbul belediye başkanlığında öyle önemli başarılara imza attı’ki tüm Türkiye’nin tanıdığı bir siyasi kişilik haline geldi. Belediye başkanlığındaki önemli başarıları Tayyip Erdoğan’a 2002 yılında yapılan genel seçimlerde tek başına iktidara getiren yolun kapısını açtı. 2002 Yılında tek başına iktidara gelen Ak Parti 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde ülkenin belediyelerinin çoğunu kazandı. 2007 genel seçimlerine gelindiği aman daha büyük başarı elde edildi bu başarıda iktidarın iyi icraatları tabi’ki çok önemliydi fakat 2004 yılında kazanılan belediyelerdeki başarılı çalışmalar oyların daha çok artmasına neden olduğu yapılan anket çalışmalarıyla ortaya kondu. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerden sonra 2011 yılında yapılan genel seçimlerde de benzer durum tekrarlandı. Kısa süre önce yapılan (30 Mart 2014) yerel seçimde de yine Ak Parti belediye seçimlerinden başarıyla çıktı. Ak Parti belediyeciliği diye tanımlanan çalışmalar bu sene Haziran ayında yapılacak olan seçimlerde parti oyuna pozitif katkı yapacağı şüphesizdir.
Ülkenin çoğu Ak Partili belediyeler tarafından yönetilse bile ilimiz Muğla gibi bazı illerimiz de muhalefet’e mensup başkanlar tarafından yönetiliyor. Yerel seçimlerde biz daha iyisini yaparız iddiasını ortaya koyarak seçimi kazanmış olan başta Büyükşehir belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinde hizmet konusunda ciddi sıkıntılar var. Ak Parti bu sene yapılacak genel seçimde başarılı olmak istiyorsa partisinin belediye meclis üyelerini çok iyi çalıştırması lazım meclis üyeleri daha sık halkın içinde olmalı. İl merkezi ilçe merkezleri ve köyden mahalleye dönüşmüş olan yerleşim birimlerinde halkla içi içe olmalı ve halktan gelen ihtiyaçları meclis gündemine taşımaları gerekli. Mecliste yaptıkları çalışmaları basın yoluyla kamuoyuna duyurmalı ve seçmeni bilgilendirmeleri gereklidir. Sıkça yaşadığımız durum ise partiden seçilen meclis üyelerinin zamanla mevcut belediye başkanının dümen suyuna girmeleri oluyor. Böyle durumlarda mevcut belediye başkanları hizmet konusunda yeterli çaba içinde olmadıkları gibi icraatları muhalefeti temsil eden üyeler tarafından onaylanmış durumu ortaya çıkıyor. Eğer Ak Parti bu yıl yapılacak olan genel seçimlerde Muğla ilinde oy artışı sağlamak istiyorsa mutlaka belediye meclis üyelerini çok iyi çalıştırması lazım. Ayrıca elinde olan belediyelerde de başkanlarının projelerini hayata geçirmeleri konusunda destek olmaları kaçınılmaz görevdir. Eğer meclis üyeleri ve mevcut başkanlar iyi çalışmazlarsa Ak Parti açısından zaten sıkıntılı bir İl olan Muğla da başarı daha da zor hale gelecektir. Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
vipgo başakşehir 14 Şubat 2015 / 20:32

Servet Bey Kardeşim; yukarıdaki yazınız da vurgu yaptığınız konulata aynen katılıyorum. Zira katılmamak 12 nci Cumhurbaşkanımıza haksızlık etmiş olurum. Ancak ,İlçemize indirgersek, Belediyecilik ile hizmet yan yana durmuyor. durmadı. zaten 1989- devam ediyor. arada 1,5 yıl bir arıza oldu ama… Meclis çalışmaları ile ilgili olarak Meclis Üyelerimizin sahaya inmelerini tavsiye ediyorsun da.sizler de Belediye Meclis Üyeliği yaptığınız zamanlarda durum farklı mı ilerledi. Aritmetik diye bir söylem vardır. Kamu oyu içinde yada sahada halklar ile içi içe olmak keyfiyeti ise oldukça farklı bir siyasi çalışma gerektirir. Zira bu şekilde çalışmayı siz başta olmak üzere Ula Siyasetinde yapanlar kaç adet acep. Size kimsenin bir sözü olamazzira Meclis üyeliğiniz de birlikte çalışıp birlikte ciddi kamu oyu oluşturmuş idik. sevgi ve saygı.