AK Parti Herkesi Şaşırttı!

Bu haber 21 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.688 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Tekrar Genel Seçim için partilerin adayları hafta sonunda kesinleşti, listeler YSK’na verildi.

Sokaktaki insan için Muğla’da CHP ve MHP listelerinin şaşırtıcı bir yanı yok. Sokaktaki insan, özellikle AK Parti tabanı AK Parti’nin yenilenen listesinin şaşkınlığı içinde.

Beni CHP şaşırtmadı, ama hem AK Parti, hem MHP şaşırttı.

Doğrusu ben MHP listesinde bir değişiklik beklemiyordum. AK Parti’de de öyle. AK Parti’de ille de bir değişiklik olursa 7 Haziran listesinin 2. sırasında yer alan Hasan Kökten değişir, demiştim.

CHP’nin 2. sırada atama adayı Ömer Süha Aldan’dan vazgeçilirse yerine ve AK Parti’de Hasan Kökten’i gözden çıkarırsa yerine bir kadın adayın gelmesinin şık olacağını da ifade etmiştim.

xx        xx        xx

CHP Muğla cephesinde bir değişiklik yok.

7 Haziran Genel Seçimi’ne “Av. Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu ve Süleyman Girgin” terkip ve sıralaması ile giden CHP, 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi’ne de aynı terkip ve sıralama ile gidiyor.

CHP tabanında Ömer Süha Aldan’ın sıralamadan çıkarılıp, 3’ün ikinci, 4’ün üçüncü, 5’in dördüncü ve 6’nın beşinci sıraya kaydırılmasını bekleyenler olduğu gibi, ille de atama olacaksa Aldan’ın yerine bir kadın adayın atanmasını bekleyenler de olmuştu.

Kadın adayı bende beklemiştim!

Tabi Muğla’da önseçim (temayül yoklaması) yapılmıştı. Adayların değiştirilmesi ise parti içi seçime ve seçmene saygısızlık olurdu.

Ancak 2. sıra CHP’lilerin ve Muğlalıların sevinci haline gelebilirdi…

xx        xx        xx

Doğrusu ben MHP’nin 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi’ne 7 Haziran Genel Seçimi listesi ile gitmesini bekliyordum. Öyle olmadı…

MHP Genel Merkezi 1 milletvekilliği bulunan Muğla’da aynı zamanda partisinin MKYK Üyesi de olan Milletvekili Mehmet Erdoğan’ı liste başında tutarken, 7 Haziran’da ikinci sırada olan Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Peyami Cinaz’ı liste dışı bırakmış. O’nun yerine üçüncü sıradaki Asım Başaran getirilmiş. Üçüncü sırada da daha önce listede bulunmayan Hacı Çelik yer almış.

7 Haziran seçiminde 4. sırada bulunan Ferat Yüksel’de liste dışı kalırken yerine Nuri Öztürk getirilmiş ve Nazmi İyibilir 6’dan 5’e kaydırılırken, boşalan 6’ncı sıraya da liste dışından Salih Eroğlu gelmiş.

Demek ki MHP Muğla’da 1 Kasım’a giderken ciddi ciddi çalışma yapmış.

xx        xx        xx

Anlaşılan Muğla’yı mercek altına alan MHP kurmayları Peyami Cinaz ile Ferat Yüksel’in performanslarını yetersiz bulmuş. Zaten Ferat Yüksel de milletvekili adayından çok belediye başkanı adayı gibiydi…

Bir de MHP’nin Bodrum’da beklenen oyu alamamış olması Asım Başaran’ın üçüncü sırada yer almasına bağlanmıştı. Şimdi kendisi 2’nci sıraya getirilerek kendisinin ve Bodrumlu seçmen başta olmak üzere Başaran’ın sevenlerinin gönlü mü alınmak istendi; yoksa Başaran’a “Hadi bakalım oyları arttır da, hatta milletvekili olda görelim” mi denilmek istendi?

Bunu 1 Kasım’dan sonra anlarız!

Ancak AK Parti’de yapılan liste değişikliğinin getireceği sonuç Asım Başaran’ı mahcubiyetten kurtarabilir de…

Çünkü artık AK Parti’nin Sakarın Üstünde bir milletvekili adayı yok!

xx        xx        xx

Herkes bekliyordu, ben beklemiyordum. Herkesin beklediği oldu.

7 Haziran’da listenin ikinci sırasından milletvekili seçilen Hasan Kökten 1 Kasım seçimine giderken liste dışı kaldı.

Sanıyorum kendisi Türkiye’de en kısa süre milletvekilliği yapanlardan oldu.

Ancak sigortalılık süresi dolduğunda alacağı “milletvekili emekli maaşı” kendisi için teselli olabilir. Bakarsınız AK Parti yeniden iktidar olursa müteahhitlik işleri de alabilir!

xx        xx        xx

AK Parti Muğla’da sadece listenin ikinci sırasını değiştirmekle kalmadı. 7 Haziran Genel Seçimi listesinde Mehmet Yavuz Demir ve altıncı sırada yer alan Yelda Erol Gökcan da liste dışı bırakıldı.

Hasan Kökten gibi seçimin civcivli zamanında kolu bacağı da kırmadılar, ama demek ki bu iki isim AK Parti saflarında beklenen çalışmayı sergileyememişler.

Belki de böylesi iyi olmuştur. “Yüz eskimesi” diye bir şey vardır. Yüzü eskiyenlerin yüzlerini dinlendirmelerinde yarar var. Mestan Yayman akıllı adam. O aday adayı bile olmayarak bunu gerçekleştirdi.

Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu, Dr. Mehmet Nil Hıdır bunu neden yapmadılar hala anlayabilmiş değilim. Doğrusu bu iki ismin tersine Yusuf Kayacık’ta aday adayı olmayarak yüzünü erken dinlenmeye aldı.

xx        xx        xx

AK Parti’de çiçeği burnunda Milletvekili Hasan Kökten’in liste dışı kalması halinde yerine yakıştırılan isimlerden biri 7 Haziran seçiminde 3. sırada olan ve özellikle kadın seçmende karşılığı bulunan Elvan Göçer idi…

Elvan Göçer listede yerini korudu. Hasan Kökten’in yanı sıra daha önce 4. sırada olan Mehmet Yavuz Demir’in de liste dışı kalması nedeniyle 7 Haziran’da 5. sırada olan Muhittin Kayabaş 4. sıraya gelirken, 5. sırada da Mehmet Tire yer aldı. 6. sıraya ise liste dışından İsmail Baykal getirilmiş.

Milas dün ikinci sırada Hasan kökten ile temsil edilirken, bu gün Ankara’da MEÇEV Başkanı olan 6. sıradaki İsmail Baykal ile temsil edilecek!

Bazıları için hazmı zor bir liste kesinleşen yeni liste…

xx        xx        xx

Evet, AK Parti’de listenin ikinci sırasına 7 Haziran’da aday adayı olup liste dışı kalan eski İl Başkanı Nihat Öztürk getirilmiş.

Ben beklemiyordum… Sadece ben değil, Muğla’da hiçbir AK Partili beklemiyordu. Hatta her ikisi de Sağlık Bakanı maltepeozel.com Mehmet Müezzinoğlu’na yakın oldukları için “Çırak ustayı geçemez. Eğer Müezzinoğlu’nun referansı ile olacaksa Nil Hıdır ikinci sırada yer alır.” deniliyordu.

Demek ki Müezzinoğlu’nun her ikisine de bir faydası olmamış. Nihat Öztürk daha üst mevkilerden destek almış…

Kesinleşen listede belirleyici olanlar Muğla’yı ne kadar tanıyorlar bilmiyoruz, ama tanımamaları, 7 Haziran Seçimi sürecinde Muğla’da yaşanan “sosyal medya savaşından” haberdar olmamaları mümkün değildir.

Belki de Haziran-Kasım arasında 5 ayın unutmak için insan evladına yeterli bir süre olduğunu biliyorlardır.

xx        xx        xx

Doğrudur insan evladı unutur. Ancak rakipler unutmaz!

Rakipten kastım, CHP, MHP değil… Rakipten kastım yine AK Partililer… Yani AK Parti Milletvekili Adayı Nihat Öztürk’ün parti içindeki rakipleri…

7 Haziran Genel Seçimi’nde İl Başkanı İhsan Küreci ne derse desin AK Parti Muğla’da 2 milletvekili çıkarmakla birlikte oy kaybına uğradı. Şimdi o kayıp Nihat Öztürk tarafından kapatılabilir mi?

Bilemiyorum. Bildiğim kesinleşen listelerle Muğla’da CHP’nin ve MHP’nin daha şanslı hale geldikleri.

Gerçi zaman dar, ama bakarsınız Nihat Öztürkmilletvekili olma sevdası” ile kırıp döktüklerini tamir eder, gönülleri alır… MHP ile AK Parti arasındaki makası kapatır.

Kapatamazsa ne olur?

Kimsenin bayramının tadını kaçırmayalım. Sorunun yanıtını bayramdan sonra ele alırız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Oğuz Turan 21 Eylül 2015 / 09:10

Yeniden seçim Muğla’mıza hayırlı olsun inşallah; AKParti bu sıralama ile , bize Muğla’dan 1 vekil gelse de olur mesajı vermiş, CHP 3; MHP 2; AKP 1 olacak… Nihat Öztürk’ün karşısında çok ciddi bir grup var,bunlar hem Yerli olmadığı,hem kırık döktükleri, hem de malum sosyal medya şaibeleri nedeniyle oylarını MHP ye yönlendirirler,gidip CHP ye vermezler; seçimden sonra ne olur? Akparti iktidar olsa da olmasa da; birileri artık hiç olmayacak,Münevver ve öğreti dolu hayatlarına devam ederler. Akparti 145 bin civarı, MHP 105 bin oy almıştı,arada ki fark mı,20 bin MHP ye gitse olay biter,AKP de Milas sonda; Menteşe nerede? Vs vs; hayırlı olsun,işlem bitti,seçim bitti …

ahmet kara 21 Eylül 2015 / 11:10

AKP de Nihat Öztürk’ün 2. sıradan Milletvekili adayı yapılması CHP nin ekmeğine yağ sürmüştü. Ama CHP de de kontenjan meselesi handikap. Eğer CHP temayülle belirlenmiş sıralamanın arasından kontenjanı çıkarıp delegenin iradesine saygılı davransaydı bu sefer Muğla’dan 4 (dört) Milletvekili çıkarması işten bile değildi. Buda kendi başarısından değil AKP nin 2. sırasından kaynaklı olacaktı. Demek ki Muğla’dan 4. Milletvekili ne ihtiyaçları yok. Bu işten MHP şansını arttırabilir. Peyami Cinaz’ı aradan çıkartıp Bodrum’lu adayı ikinci sıraya almaları 2. Milletvekili çıkartmaları kolaylaşmıştır. Asım Başaran’ın Muğla’da parti içerisinde tanınırlığı bilinirliği Peyami Cinaz’a göre kat kat fazla. Peyami Cinaz ın Muğla’da bir karşılığı yoktu. MHP nin de handikapı Devlet Bahçeli’nin 7 haziran seçimleri sonrası tutumu, her şeye hayır demesi ve “Mister no Bahçeli” noktasına gelmesi. AKP adayı Nihat Öztürk küskünlerle barışabilir mi bilmiyoruz. AKP nin tek başına iktidarı için Muğla’daki iç hesaplaşmayı rafa kaldıralım genel iktidarı zarar vermeyelim diyenlerde çıkabilir. AKP nin Muğla’da iç hesaplaşma lüksü bu aşamada yoktur. Nihat Öztürk Muğla İl Başkanıyken halkın taleplerini hiç dinlemedi. Partideki gücünü iç hesaplaşmada kullandı. Kaç kişi ondan yapabileceği konularda talebi oldu. Mesela bazı arkadaşlarımız ondan müfettiş talebinde bulundular. Yerine getirmedi. Eğer AKP Muğla’da tek Milletvekili ne düşerse Vay ilin haline. Nihat Öztürk’e çok büyük görev düşüyor. AKP nin oylarını 7 haziran seçimlerinin üzerine çıkartmak zorunda. Bir oy bile arttırması yeterlidir. Türkiye’yi bilemeyiz ama Muğla’yı 1 kasımda sürprizler bekliyor. Çok heyecanlıyız. Çok.