AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş: “81 ilin tamamı milletimizin kalesidir”

Bu haber 17 Kasım 2018 - 14:00 'de eklendi ve 1.077 kez görüntülendi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, partisinin ‘Genişletilmiş İl Danışma Meclisi’ toplantısına katılmak için Muğla’nın Menteşe İlçesi’ne geldi. Sabah saatlerinde gazeteciler, STK Temsilcileri ve muhtarlar ile bir araya gelen Numan Kurtulmuş, kendisine yöneltilen bir soruda ‘Muğla’nın CHP’nin kalesi’ olarak adlandırılması ile ilgili olarak, “81 ilin tamamı aziz milletimizin kalesidir” diye cevap verdi. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, açıklamasında ayrıca ABD’nin terörist başı Fetullah Gülen’i iadesi, Kaşıkçı cinayeti ve gündeme dair diğer konularda açıklamalarda da bulundu.

Kadir Tamer

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, partisinin ‘Genişletilmiş İl Danışma Meclisi’ toplantısına katılmak için Muğla’nın Menteşe İlçesi’ne geldi. Sabah saatlerinde Menteşe İlçesi’nde gazeteciler, STK temsilcileri ve muhtarlar ile bir araya gelen Numan Kurtulmuş’a Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuzdemir, Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal, eski Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu ile partililer eşlik etti.

Gündeme dair çeşitli konularda açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, kendisine yöneltilen bir soruda ‘Muğla’nın CHP’nin kalesi’ olarak adlandırılması ile ilgili olarak, “81 ilin tamamı aziz milletimizin kalesidir” diye cevap verdi.

Siyasette hiç hoşlanmadığı sözlerden birisinin kale sözü olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Bizim için Muğla’da, Diyarbakır’da Hakkâri’de, Konya’da Trabzon’da, İstanbul’da velhasıl 81 ilimizin tamamı milletimizin kalesidir. Yani burası bu partinin, orası bu partinin kalesi, ne yapıyoruz savaş mı ediyoruz. Demokratik bir yarış yapıyoruz. Her yer, 81 ilin tamamı aziz milletimizin kalesidir. Ak Parti’nin de, CHP’nin de kalesi olmaz. Milletimizin kalelerini daha güçlü, kuvvetli yapacağız ve inşallah milletimizin daha zengin, müreffeh ve huzurlu bir şekilde yaşaması için her vesile ile çalışacağız. Yerel yönetimleri de bunun bir aracı olarak görüyoruz. Bazı CHP’li belediye başkanları sadece Ak Parti karşıtı siyaset yapmaya çalışıyor. Şehrine bir meydan yaptın mı, yok, alt yapını tamamladın mı yok, millet bahçeleri yapıyormusun yok, merkezi hükümetten daha iyi yardım alabilmek için hangi çalışmaları yapıyorsun yok. Ne yapıyorsun Ak Parti gelirse bizim hayat tarzımıza müdahale eder diyerek siyaset yapıyorsun. Nerde müdahale etmiş, nasıl müdahale etmiş, bunu da kimse söyleyemez. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım. Bunun için kale zihniyetini yıkmamız gerekiyor” diye konuştu.

Gülen’in iadesi

ABD’nin terörist başı Fetullah Gülen’i iadesi konusunda son gelişmelerle ilgili soruya cevap veren Numan Kurtulmuş, “Maalesef ABD ile aramızdaki en temel problemlerden birisi budur. İki ana problemimiz var diğer konular dışında. Bunlar Türkiye için olmazsa olmazdır. Birisi PYD ve YPG’ye verilen politik ve askeri destekler. Bir diğeri ise Türkiye’ye karşı suç işlemiş, 251 vatandaşımızı şehit etmiş, binlerce insanımızın gazi olmasına vesile olmuş bir darbenin emrini veren, darbenin esas planlayıcısı olan terörist başının halen Amerika’da ikamet ediyor olmasıdır. Biz yaptığımız resmi görüşmelerin hepsinde şunu söyledik. Kendinizi bizim yerimize koyun. Empati yapın. Sizde Amerika Birleşik Devletleri’ni yıkmaya çalışan, varsayalım ki Pentagon’u Beyaz Saray’ı bombalayan bir terör örgütünün liderini İstanbul’da Bebek’te biri villada, bir yalıda ağırlasak ne hissederseniz bizim milletimiz de bunu hissediyor. Bu tarif edilemez bir ihanettir, böyle bir ihaneti yapan adamı orada tutmak da ilişkilerimizi zedeleyen bir husustur. Şimdiye kadar delil istediler, istenilenden çok fazla deliler verdik. Mahkemelerdeki kayıtlar, delil istedikten sonra mahkemelerde yeni itiraflar yeni dosyalar olarak kendilerine verildi. Dolayısıyla Amerikalıların hiçbir mazereti kalmamıştır. Bu işi nasıl yaparlar bunu bilmiyoruz. Amerikan yargısına müdahale etmek istemiyoruz ama Amerikalılardan görmek istediğimiz siyasi kararlılıktır. Türkiye ile işbirliği bakımından FETÖ’yü iade etme konusunda siyasi kararlılığı göstermeleri lazım. Ama mahkeme nasıl devem eder, o ayrı bir şey. O mahkemenin bileceği, ona bir şey demiyoruz. Delil istiyorlarsa buyursunlar deliller. Herhangi bir mahkemenin vereceği kararın altyapısı olacak deliler var. Bu süreci bekliyoruz. İlişkilerin tam manası ile onarılması için aramızdaki önemli bir meselenin onarılması FETÖ’nün iadesi olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.
Putin Türkiye’ye geliyor

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 19 Kasım’da İstanbul’a geleceğini belirten Kurtulmuş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Rusya Devlet Başkanı Putin bu ayın 19’unda Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak İstanbul’a geliyor. Türkiye ile Rusya arasında ortak projelerden birisi olan Türk Akımı projesinin deniz kısmının bitişi ile ilgili bir programa katılacaklar. Türkiye ile Rusya zaman zaman aralarında ciddi sıkıntılar olmasına rağmen özellikle son dönemde bütün bu sorunlarını geride bırakmış ve ortak bazı projelerde anlaşmalarını yaparak yan yana belli alanlarda işbirliğini geliştiren iki dost ve komşu ülke olarak bu Türk Akımı projesi ile önemli bir adım atıyorlar. Türkiye’nin önümüzdeki süreçte çok taraflı bir diplomasisinin sonucu olarak hem bölgesel ülkelerle, hem de diğer dünya ülkeleri ile yakın temaslarını arttıracağının göstergelerinden birisi de 19’unda yapılacak olan bu törendir. Bildiğiniz gibi 27 Ekim’de İstanbul’da dörtlü zirve yapıldı. Bir İstanbul deklarasyonu ile İdlib özeli başta olmak üzere Suriye’nin geleceği ile ilgili Almanya, Fransa Türkiye ve Rusya’nın ortak bir deklarasyon yapması sağlandı. Türkiye bir taraftan Rusya ile olan ilişkilerini geliştiriyor, diğer taraftan Çin ile ilişkilerini geliştiriyor, diğer taraftan AB ile arasındaki sorunların bir şekilde halledilmesi sürecini başlatıyor, diğer taraftan komşu ülkelerimiz ile ortak hedef noktasında hareket ediyor. Aynı şekilde ABD’nin de 1952’den beri en azından NATO çerçevesinde müttefikimiz olan ABD ile de aramızdaki sorunların çözülmesi için önemli bir gayret sarf ediyor. Dolayısıyla bu çok taraflı diplomasi atağımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Türkiye’nin hiç kimseye husumeti yoktur, uluslararası alanda rekabet edebilir ama Türkiye’nin hiç kimse ile husumeti olmadığı gibi Türkiye düşmanlığına da müsamahası yoktur. Bunu uluslararası alandaki temel kurallarımızdan biri olarak ortaya koymaya gayret ediyoruz.”

Kaşıkçı cinayeti

Konuşmasında Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Türkiye kamuoyu ile paylaşmamız gereken önemli konulardan birisi Kaşıkçı cinayeti ile ilgili son gelişmedir. Bildiğiniz gibi Türkiye Kaşıkçı cinayetini asla siyasal bir konu olarak ele almamıştır, bundan sonra da almayacaktır. Bizim için Kaşıkçı cinayeti insani bir sorundur. Herkesin vicdanını kanatan,  bütün insanlığın içinde ukte olan, dünyanın en büyük metropollerinden birisi olan İstanbul’da bir ülkenin egemenlik alanı olan, Sudi Arabistan’ın egemenlik alanı olan başkonsolosluk binasına dünyaca mağrur, bilinen bir gazeteci girmiş ve buharlaşmıştır, çıkamamıştır. Şimdi öyle anlaşılıyor ki en son Sudi Arabistan Başsavcılığı’nın iddianamesi ile birlikte Sudi Arabistan Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü resmi kaynaklar ile teyit ve itiraf ediyor. Nerede, Sudi Arabistan Başkonsolosluğunda. Ama diyor ki Başkonsoloslukta öldürüldü, ama bununla ilgili olarak 5 kişi sorumludur. Orada ki yüksek düzey memurlardan birisi öne çıkarılarak bunlar söyleniyor. Evet bu itiraf edilmesi bakımından bir adımdır” dedi.

Kaşıkçı cinayetinin üst düzey bir yetkilinin talimatı olmadan işlenemeyeceğine dikkati çeken Kurtulmuş, “Ama kusura bakmayın dünyanın herhangi bir yerinde bir yabancı misyonda birisi gelecek elini kolunu sallayarak bir adamı öldürecek, buharlaştıracak, o ülkenin çok üst düzey yetkililerinden bir talimat alınmadan böyle bir cinayetin işlenmesi mümkün değil. Dolayısıyla Türkiye olarak biz bu cinayetin bütün yönleri ile ortaya konulması için gayret sarf ediyoruz. Uluslararası camiada bütün gücümüzü, dikkatimizin bu noktaya tekzip edilmesi için uluslararası camia ile işbirliği yapıyoruz. Suudi Arabistanlı yetkililerden ısrarla talebimiz bu talimatı kim verdi, cinayet emrini kim verdi sadece bunun tetikçilerin değil aynı zamanda emri verenlerinde ortaya çıkarılması önce Suudi Arabistan’ın sorumluluğunda ardından da uluslararası camianın sorumluluğundadır. Dolayısıyla falanca tetikçi bu işi bitirdi diyerek böylesine önemli bir siyasal cinayetin böylesine vahşi bir katliam niteliğindeki bir hadisenin üstünün örtülmesi mümkün değildir. Türkiye olarak, bu konuya insani açıdan yaklaşan ülke olarak bu konudaki hassasiyetimizi korumaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, açıklamasının ardından STK temsilcileri ve muhtarlar ile bir süre sohbet etti.

Cuma namazını Kurşunlu Camii’nde kılan Numan Kurtulmuş daha sonra ilçede kısa bir tur attı. Menteşe’nin tarihi Arasta Çarşısını gezen Kurtulmuş esnaflar ve vatandaşlar ile bir süre sohbet etti. Kurtulmuş daha sonra Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek partililer ile bir araya geldi. Kurtulmuş daha sonra akşam saatlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Ak Parti Genişletilmiş İl danışma Meclisi’ toplantısına katıldı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.