AK Parti “erken seçime” ‘Ömer’ler arıyor…

Bu haber 23 Ekim 2019 - 0:04 'de eklendi ve 1.781 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Sadece CHP değil, AK Parti ile birlikte MHP‘de kongreler sürecine girmiş bulunuyor. Bu AK Parti ile MHPCumhur İttifakını” sürdürdükleri için değil tabi, Kurultay takvimleri aşağı yukarı denk geldiği için…

MHP‘de kongre takvimi Kasım ayında açıklanıyor. Mehmet Korkmaz Milliyetçi Hareket Partisi‘nin artık “değişmeyenİl Başkanı… Kendisi “Ben aday değilim” demediği sürece karşısına birinin aday çıkması söz konusu olmaz. Başkan Korkmaz şu ana kadar “adayım” demedi, ama “aday değilim” de demedi. İlçelerde de önemli değişiklik beklenmiyor. Hele bir takvim çalışsın bakalım.

AK Parti‘de takvim çalışmaya başladı. Ancak herkesin beklediği “İl Kongresi” yani “İl Başkanı seçimi”ne nereden baksanız 10 ay var… İl Başkanlığı seçimi 01 Haziran-27 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılıyor.

Ama parti kongre havasına girmiş durumda. Ki İl Başkanı Kadem Mete de sanki aynı havada ilçeleri dolaşmaya başladı. Önce Fethiye, sonra Dalaman ve en son Bodrum‘da inceleme ve görüşmelerde bulundu. Basınla ilişkilendi.. Bodrum‘da da “gazeteciler” var tabi, “Aday mısınız?” diye sordular.

Sırası mı? Şunun şurasında il kongresine daha 10 ay var…

xx      xx      xx

Gazetelerin haberlerine göre, normal şartlarda 2021 Ağustos ayında yapılması gereken AK Parti Büyük Kongre süreci de bir yıl erkene alındı. Yani 2020 yılı Kasım veya Aralık ayında gerçekleşecek. Fakat resmi olarak büyük kongre tarihini ise Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan belirleyecek.

Erdoğan’ın bu süreçte bazı il ve ilçe kongrelerine katılarak, teşkilata seslenmesi bekleniyor.

AK Parti‘deki yoğun kongre sürecinde, Erdoğan‘ın “Bize Ömerler lazım. Bu Ömerleri bulduğumuzda, şuanki konumumuzdan daha ilerki bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın sözleriyle gündeme gelen kapsamlı teşkilat değişimlerinin de yapılacağı belirtiliyor.

İşte bu noktada herkes kendi ilinde, ilçesinde “Ömer” arıyor. Kimi yerde “Ömer” bolluğu yaşanırken, kimi yerde “kıtlığı” çekiliyor. Ancak ortak kanı “Beştepe’nin mutlaka bir Ömer’i vardır” şeklinde ortaya konuyor.

Görünen o ki, “Başkanlık Sistemi” ile adeta milletvekillerinin önüne geçirilen ve Cumhurbaşkanı ile doğrudan görüşebilen il başkanlarını Erdoğan yeni dönem için doğrudan kendisi belirleyecek…

xx     xx      xx

AK Parti‘de kongre süreci 7 Ekim‘de başladı. Takvime göre 19 Ekim Cuma günü kesinleşmiş delege seçmen listeleri ilan edilmiş olmalı.

Belde ve ilçe delege seçimleri (bizde belde yok) 7 Kasım Perşembe günü başlatılıyor. 30 Kasım Cumartesi günü de ilçe delege seçimleri tamamlanmış oluyor. 01 Ocak 2020 Çarşamba günü de ilçe kongreleri başlıyor. İlçe kongrelerinin 26 Nisan Pazar günü tamamlanmasının ardından 01 Haziran-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Muğla‘da AK Parti‘nin yeni il başkanı belirlenmiş oluyor.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken, normalde 2021 Ağustos ayında yapılması gereken Büyük Kongre‘nin 2020 yılı Kasım veya Aralık ayına, yabi bir yıl erkene alınmış olması.

Bunun bir tek nedeni olabilir o da genel seçimlerin 2023‘ten önce 2021‘de erken yapılmasıdır.

Anlaşılan AK Parti 2021’de yapılması muhtemel erken genel seçime mevcut teşkilatlarla değil, yenilenmiş teşkilatlarla, Ömer’lerle gitmek istiyor…

xx      xx      xx

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete il başkanlığından beri bu sene uygulamaya koyduğu programla her hafta Cuma günleri düzenli olarak gittiği ilçe ziyaretlerinin üçüncüsünü geçen hafta Bodrum’da gerçekleştirdi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Bodrum ilçesinde gerçekleşen programda AK Parti hükümeti tarafından Bodrum’a yapılan yatırımları kurum müdürleri ile birlikte inceleyerek görüş alış verişinde bulundu.

Bodrum‘da yaşanan sellerle ilgili DSİ‘nin set yaptığını ve “sel kapanı” kurulmasının da programa alındığını ve bu anlamda Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Bodrum Belediyesi‘nin de üzerlerine düşeni yapmalarını beklediklerini ifade etti. Yarım kalan Bodrum Devlet Hastanesi için de yüklenicinin “kur farkları” nedeniyle inşaatı sürdüremediğini, yeniden kendisiyle masaya oturulacağını, anlaşamazlarsa yeniden ihaleye çıkılacağını anlattı.

Ancak hastanenin hizmete girişi ile ilgili bir tarih veremedi.

xx      xx      xx

Bodrum İlçe Başkanlığı‘nda yapılan basın toplantısında İl Başkanı Mete‘ye, “İl Başkanlığına yeniden aday olacak mısınız?” sorusu soruldu. Ocak ayında ilçe kongrelerine başlanacağını, sonrasında il kongrelerinin yapılacağı bilgisini veren İl Başkanı Mete şu ifadelerde bulundu:

Bizde ilçe başkanı ve il başkanı aday olmaz, aday gösterilir. Genel Merkez bize ‘Hizmetleriniz için teşekkür ederiz’ derse biz aday olmayız. ‘Sizin bu hizmetinize devam etmenizi istiyoruz’ derlerse otomatikman aday olmuş oluruz. Bizim karnemizdeki nota göre genel merkez devam veya tamam kararı alır…

Aslında bu yeni bir şey değil, AK Parti‘de senelerdir olan bu… Üstelik düne kadar bu durumu eleştiren CHP‘de start verilen kongreler sürecinde bu “AK Parti teamülünün taklidi” yaşanacak. Çünkü Kılıçdaroğlu “Kongrelerin tek adayla yapılmasını istiyorum” dedi.

CHP‘de; “İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ile yola devam edilir” görüşü oldukça yaygın. AK Parti‘de de “Kadem Mete ile yola devam edilecektir” görüşüne sahip olanlar hiç te az değil, ama kazın ayağı da öyle görünmüyor…

xx      xx      xx

AK Parti‘de ne olup bitiyor anlamak için arada bir Mete Kalay ile Kemal Önekli‘nin paylaşımlarına bakmakta yarar var. Mete Kalay en son paylaşımlarından birinde, “Mevcut İl Başkanlığı Yönetimi, temsilde, görevde ve fiili çalışmada siyaseten başarısızdır.” demiş ve “siyasi olmayan başarısızlık” nasıl oluyorsa, şöyle devam etmiş:

İl Başkanlığı temsil ve görev değişimi için ciddi bir harekette bulunmaz isek; önümüzdeki dönemde bizi ciddiye alacak bir yönetim oluşmayabilir. Teşkilat olarak millete hizmet davasına sahip çıkalım.

Partimize Sahip Çıkalım. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın göstermiş olduğu istikamette yürümek için, hep birlikte koordinatör vekilimize ulaşalım. Teşkilat Başkanlığına Ulaşalım. Anlatalım.

Bu sözlerin tercümesi “AK Parti Muğla’da Kadem Mete ile başarısız. Değiştirelim.” şeklinde olsa gerek..

İl Başkanı Mete, AK Partili 3 belediyeyi 4‘e çıkararak ve meclis üyelikleri için verilen oylardaki artışla başarılı olduğunu söylüyor, muhalif olanlar da “Muğla’da 3 belediye 7’ye MHP oyları ile çıktı. Üstelik 4 belediyeden 3’ünü de MHP aldı.” diye karşılık veriyorlar.

Peki AK Parti Muğla’da kiminle başarılı olur, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kiminle alır?

xx      xx      xx

Bu sorunun yanıtını ararken siyasi çevrelerde karşılaştığınız ilk kulis haberi sosyal medya paylaşımları nedeniyle “CHP’li Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca için çalıştığı” gerekçe gösterilen Fethiye eski İlçe Başkanı Kadir Sarıhan‘ın partiden ihraç edilmiş olması oluyor. Bu konuda Fethiyeli bir AK Parti‘linin yorumu “Yanlış yapıldı. Kadir beye gelinceye kadar partiden ihraç edilmesi gereken il yönetiminde bile bir sürü isim var. Kadir Sarıhan şimdi n Babacan ve Davutoğlu’nun kuracakları partinin İl ve İlçe kurucuları arasında yeralabilir.Bu AK Parti için zafiyet doğuracaktır.” diye oldu.

Bunlar Erdoğan‘ın aradığı “Ömer”ler midir bilemeyiz, ama bildiğimiz kulislerde AK Parti‘de İl Başkanlığı için; eski Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu ile İl Başkanı Yardımcılarından Av. Mustafa Çelebi, Orman Mühendisi, Gazeteci Hayati Nizamoğlu, Bodrum Belediye Başkanı adayı Dr. Tahir Ateş, MUTSO eski Başkanı Bülent Karakuş, Yatağan İlçe Başkanı Ali Tekin ve Fethiye Belediye Başkanı adayı Muhittin Kayabaş‘ın adları konuşuluyor…

Peki hangisi? Bu sorunun yanıtını AK Partili bir bilen şöyle verdi:

Kadem Mete eksik söylemiş. AK Parti’de sadece il başkanlarına değil, milletvekillerine de ‘Hizmetleriniz için teşekkür ederiz’ denir. Onlara çıtalarının yüksekliğine göre, Cumhurbaşkanı danışmanlıklarında, bakan yardımcılıklarında, kamu kurumlarının, vakıfların yönetim kurulu üyeliklerinde görev verilir.Görev verilmeyenlerde işlerine dönerler. Aktif siyasete devam etmesi istenenlerde parti içinde görevlendirilirler.Muğla milletvekilleri içinde sadece Nihat Öztürk parti içinde görevlendirildi.Daha önce İzmir’de görevli olan Öztürk şimdi de Denizli İl Koordinatörlüğü’nü yapıyor. Denizli’nin yeni il başkanının belirlenmesinde etkili olacak olan Öztürk, Muğla içinde etkili olur.

Ya Kadem Mete‘den başka aday çıkmazsa? İşte o zaman Nihat ÖztükMuğla’nın Ömer’i benim” derse şaşırmamalı…

——————————                                                                  ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bugün artık kimse ölümcül hakikatlerden ölmüyor; çok fazla panzehir var. -Nietzsche

ÇİVİ

26 Ekim’de görev devralan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz hafta sonunda basına 200 günün hesabını veriyor. Arkadaşım, “Allah herkese hesap vermeyi nasip etsin.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
oktay ozel 23 Ekim 2019 / 10:49

gunaydin sayin ozgur
ak parti il baskani adayinda ilk aranan ,imam hatip mezunu olmasi, refah partisi tabanindan gelmesi,cemaatler v.b gibi yerlerde calismis olmas,gibi ozellikler olmasi gerekiyor. bunlar yok ise kimse il baskani olamaz.

Reşat Öztepe 23 Ekim 2019 / 16:17

GOCUMAN; Yazınızı okudum. Ciddi teşhisler var. Tedavi konusu ise kurum yada kuruluşlar yapacak . Ancak ; 03/11/2002 den beri Rol Model olarak ortaya çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi “Teşkilat çalışmaları”nın İl/İlçe seçimlerine dair diğer partilere de rol model oldu. Seçimlerin erkene alınması nı çok uzak ihtimal olarak görüyorum. sevgi ve saygı.