AK Parti De Gelişmeler… « Hamle Gazetesi

AK Parti De Gelişmeler…

Bu haber 19 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.450 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen hafta Muğla’da siyasi kulisler, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylarından Ömer Bülent Arslan’ın temayül yoklamasından birinci çıktığı haberleri ile sallandı.

Sosyal medya ve yaygın basın ile yerel basın da yer alan haber Ankara mahreçliydi. Habere AK Parti Muğla İl Yönetimi’nden anında yalanlama geldi. Yalanlamayı yapan İl Başkanı Nihat Öztürk9 Kasım 2013 Cumartesi günü Muğla İl geneli için yapılan temayül sonuçları AK Parti Genel Merkezi tarafından açıklanmadı ve açıklanmayacak.” diyerek şöyle devam ediyordu:

Aday adaylarımız ve partililerimizden Genel Merkezimiz tarafından resmi bir açıklama yapılıncaya kadar ihtiyatlı davranmalarını, yapılan ve yapılacak olan spekülasyonlara mahal vermemeleri adına Genel Merkezimizin yapacağı açıklamayı beklemelerini özellikle rica ediyorum. Şu ana kadar henüz İl Başkanlığımıza ulaşmış bir bilgi yoktur.

xx        xx        xx

Ankara mahreçli bir habere neden AK Parti Genel Merkezi değil de Muğla İl Başkanı anında açıklama gereği duydu?

Sosyal medyada ve Muğla yerel basınında anında yayılan haberde AK Parti’nin Muğla Büyükşehir adayının Ömer Bülent Arslan olduğu duyurulsaydı, bunu anlamak mümkündü. Veya o haberler sadece Ömer Bülent Arslan’ın temayülden birinci çıktığını duyursaydı, yine anlamak mümkündü…

Oysa söz konusu haberde Ömer Bülent Arslanaday” ilan edilmediği gibi, aday belirleme sürecinin devam ettiği bildiriliyordu.

Temayül yoklamalarında İstanbul’da Kadir Topbaş ile İl Başkanı Aziz Babuşçu‘nun; Ankara’da Melih Gökçek ve İl Başkanı Murat Alparslan’ın; İzmir’de Bakan Binali Yıldırım’ın; Van’da Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in; Bursa’da Bakan Faruk Çelik’in; Edirne’de Tuna Bekleviç’in; Antalya’da Genel Başkan Yardımcıları Menderes Türel ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun; Hatay’da Bakan Sadullah Ergin’in; Gaziantep’te Bakan Fatma Şahin’in; Ordu’da eski Bakan İdris Naim Şahin’in; Erzurum’da eski Bakan Recep Akdağ’ın ve Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer’in de aday adayı olduğu Çanakkale’de ise Milletvekili Mehmet Daniş’in de öne çıktığı belirtiliyordu.

Basını izliyorum, bu 12 ilden hiç birinin il yönetiminden yalanlama çıkmadı!

xx        xx        xx

Adı geçen illerden herhangi bir yalanlama gelmezken, Muğla’da acil yalanlayama neden gerek duyuldu anlamakta güçlük çekiyorum. Oysa Muğla’daki gazetecilerin sormaları halinde AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, açıklamasında yer alan “Şu ana kadar henüz İl Başkanlığımıza ulaşmış bir bilgi yoktur.” sözü ile yetinebilirdi…

Ki Sayın Öztürk’ün açıklamasında “9 Kasım 2013 Cumartesi günü Muğla İl geneli için yapılan temayül sonuçları AK Parti Genel Merkezi tarafından açıklanmadı ve açıklanmayacak.” şeklinde yer alan ifadesinde olduğu gibi AK Parti Genel Merkezi temayül sonuçlarını açıklamayacak! Yeni bu konuda AK Parti Muğla İl Yönetimi’ne Ankara’dan bir bilgi gelmeyecek.

xx        xx        xx

Hal böyle olunca AK Parti İl Başkanı Öztürk, haklı olarak “Bana bile bu konuda bilgi gelmeyeceğine göre, basına bu bilgi nereden geldi?” diye sorabilir.

Ama bizim meslekte “bilgi sızdırma” diye bir şey vardır.

AK Parti’nin adaylarının belirlendiği ve Erdoğan‘ın başkanlığını yaptığı Temayül Yoklamalarını Değerlendirme Üst Kurulu’nda Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu yer alıyor.

Sızıntıyı da bu kurulda aramak lazım!

xx        xx        xx

Hafta sonunda siyasi kulisleri sallayan o haber bir “manipülasyon” da olabilir. Ama o zaman söz konusu haberin, adı geçen isimlerden tek birisi ile ilgili olması gerekirdi.

Çoğu bakan Kadir Topbaş, Melih Gökçek, Binali Yıldırım, Hüseyin ÇelikFaruk Çelik, Sadullah Ergin, Fatma Şahin, İdris Naim Şahin, Recep Akdağ gibi isimlerin manipülasyona ihtiyacı mı var?

Tabi bu kadar bakan isminin içinde bir genel müdür isminin ne işi var, diye de düşünülebilir… Ama Muğla’da temayül yoklamasına giren veya adı yazılan bir bakan da yoktu…

Yoksa AK Parti İl Yönetimi bir bakan olmasa da bir genel başkan yardımcısı mı bekliyor? O Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu olmasın…

Temayül yoklaması yapıldıktan sonra bu mümkün mü?

Mümkün olmasa Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete temayülden sonra Marmaris Belediye Başkanı adaylığını açıklamazdı!

xx        xx        xx

Marmaris’te aslında Kadem Mete’nin adaylığı AK Parti’nin yerel kurmaylarının hatasının bir ürünü…

AK Parti Marmaris’te muhtemelen Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal’ı aday göstererek sürpriz yapacaktı. Ticaret Odası seçimlerinde Ali Acar’ın adayına karşı Baysal’ı boşuna desteklemiş olamazlar. Ama sürprizi Baysal yaptı!

AK Parti’nin Ticaret Odası seçiminde desteklediği Baysal CHP’den aday olunca AK Parti yeniden Doğan Tugay’a sarıldı. Oysa geçen dönem aday gösterilmeyen Mustafa Karacan adaylık bekliyordu. Karacan’da gitti eski partisi DP’den aday oldu… Ama Tugay adaylığı kabul etmeyince, Karacan’a davet çıkarıldı!

Karacan da “git gel oğlan” değil ya, dönmedi. O dönmeyince AK Parti adaysız kaldı! Son çare İlçe Başkanı Kadem Mete oldu… Allah selamet versin!

xx        xx        xx

AK Parti kurmaylarının öngörüsüzlüğü başlarına sadece Marmaris’te değil, Dalaman ve Fethiye’de de, hatta Bodrum’da da iş açmış durumda.

DP’nin eski kurmaylarından Mustafa Toklu’ya itibar göstermeyip AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkkan’ı aday olarak parlattılar. Türkkan aday olamadı. Yedek de Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı vardı. O da talihsiz bir kaza sonucu hapiste… Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın transferi girişimleri de boş çıktı. Ya Selahaddin Kayaman veya bir türlü beğenmedikleri ama başarılı olabilecek isim Muhsin Eryılmaz’a fit olabilirler.

Ama galiba kurmaylar İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Ali Osman Emrehan’ı aday göstermeye hazırlanıyorlar!

xx        xx        xx

AK Parti kurmayları Dalaman’da bir türlü Ayhan Günay’a ısınamadılar… Kafalarında İlçe Başkanı Onur Turgut’un adaylığı vardı. Ama galiba O da istifa etmiş veya istifası alınmış! Şimdi kurmayların son yerel seçimi belediye başkanı olarak kaybettikten hemen sonra tutuklanan ve geçtiğimiz aylarda hapisten çıktıktan sonra “… biz bu partide belli yerlerde görev almış bir insan olarak gerekli makamlara gerekli uyarıları çok yaptık zamanında. Muğla’da Ak Parti’nin patinaj yapmasının en büyük sebebi teşkilatlardır.” diyen Dr. Beyhan Korkut’u aday göstermeye hazırlandığını duyuyoruz! Ne diyelim, Allah selamet versin…

xx        xx        xx

Bakarsınız Bodrum’da Turgutreis eski belediye başkanı Ali Server Yazgan ve Büyükşehir’de de Mestan Yayman aday gösterilir.

AK Parti kurmaylarının ne yapacağı belli mi olur…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Zeytin Dali 20 Kasım 2013 / 10:44

Zaten ne yapıyorsa il başkanlığı yapıyor. İl başkanlığında tutarsızlık olunca Ak Parti Muğla’da kaybetmeye mahkum. Bakınız MUTSO seçimleri. Bence Ak Parti il yönetimi MUTSO seçimerinde de adaylar arasında oynadı ve CHP’nin oyununa gelerek kaybetti. İlçelerde ne olur bilemem ama bence büyükşehir için en ideal isim Mestan Yayman’dır. İnşallah il yönetimi onu da küstürüp başka bir partiye kaptırmaz…