AK Parti De Deprem!

Bu haber 09 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 2.335 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bugün niyetim “kent Konseylerini” ve Muğla’da siyasete kadın elinin değmemesi üzerine yazmaktı. Önceki gün üç partinin açıklanan aday listeleri, özellikle AK Parti listesi öne çıktı.

Hasan Özyer ile “Yeniden AK Parti”yi de ayrıca ele alırız. Bu gün “AK Parti’de ne oldu?” sorusunun yanıtına bakalım… AK Parti’de elbette “deprem” oldu. BOSİAD (Bodrum Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanlarından Gazeteci-Yazar Ahmet Karataş’a göre “devrim” oldu… Aday adaylarının “aday olabilmek” için tanıtım sürecinde verdikleri mücadelenin sosyal medyada “siyasi kirlenmeye” dönüşmesi üzerine yazılarımda, bu kirlenmenin insanların siyasetten soğumasına, uzaklaşmasına katkı yapacağına dikkat çekerek, AK Parti bu kirliliği nasıl temizler, diye sormuştum.

Mıntıka temizliği ileymiş… Beklemiyordum. 

xx        xx        xx

CHP’nin 21 Mart’ta yapılan önseçiminin ardından kaleme aldığım yazıda “mıntıka temizliği” yapıldığına vurgu yapıp, başta her seçimde aday olan isimler ile önde gelen kurmayların (!) bazılarının ciddi yenilgi alırken, çoğunluğunun tasfiye edildiğini yazmıştım.

Benzer durum AK Parti’de oldukça ağır yaşanıyor… Mıntıka temizliği devam ediyor

AK Parti’de ilk tasfiye il başkanı adayları Ankara’ya görücüye gittiklerinde yaşanmıştı. İkinci tasfiye ise önceki gün ortaya çıkan beklenmedik liste oluşurken yaşandı.

Tabi bu depremin bir de tsunamisi var!

xx        xx        xx

CHP’de malum ön seçim yapıldı. Kontenjanın belirlenmesi bekleniyordu. Kim, kimler neyinde ne buldularsa Ömer Süha Aldan ikinci sıraya atandı. Şaşılacak bir durum yok. Devlet memurları seçilmezler, atanırlar!

Yapılan atama ile sıralama; Av. Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu, Süleyman Girgin.

CHP’nin Muğla’da ikinci sırasına bir kadın aday yakışırdı.

AK Parti’nin 1. ve 5. sıralarında Fethiyeli adaylar var. CHP’nin 3. ve 5. sıraları FethiyeliFethiyeliler AK Parti liste başını garanti görüp, Nurettin Demir için CHP’ye yüklenebilirler. Çünkü Fethiyeliler ilçelerinden her zaman daha çok vekil çıkarmayı başarmıştır!

xx        xx        xx

MHP şaşırtmadı. Herkesin beklediği gibi Milletvekili Mehmet Erdoğan liste başı oldu. 2. sıra içinde “Ya Prof. Dr. Peyami Cinaz veya Asım Başaran olur” deniliyordu. Ben de aynı görüşte oldum. Yatağan’dan Cinaz 2. Bodrum’dan Başaran 3. sırada yer aldı. Herkes sıralamadan memnun, ama “Keşke ilk 6 da Menteşe’den de bir isim olsaydı” şeklinde yakınma da yok değil…

Fethiye’den Ramazan Kıvrak 4. sırada yer bulurken, Milas’tan Ferhat Yüksel 5. sırada yer aldı. Arif Ziya Keloğlu 6. oldu. Güzel bir liste… Ama sıralama için “Asım Başaran, Peyami Cinaz ve Ramazan Kıvrak şeklinde olsaydı, bu liste AK Parti’yi de CHP’yi de sıkıntıya sokabilirdi.” diyenler de çıkıyor. Bakalım şimdi “YörükKıvrak’ın oyları Hasan Özyer’e mi, Nurettin Demir’e mi gider… Elbette herkes kendi oyunu da alabilir!

xx        xx        xx

AK Parti şaşırttı… Üstelik iki kere şaşırttı. Önce liste ile; sonra mıntıka temizliğiyle…

Doğrusu ben en azından liste başında Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’i görmeyi umuyordum. 2. sıraya da Fethiye’den Muhsin Eryılmaz’ın yazılabileceğini ve 3. sırada ise Milas’tan Mehmet Yavuz Demir veya Bülent Demir’in yer alabileceğini düşünmüştüm.

Nihat Öztürk’ün, Yusuf Kayacık’ın ve Cavit Okur’un kesinlikle listede yer alabilecekleri aklımdan geçmedi. Öyle de oldu. Çok ciddi bir tasfiye yaşandı. Bu kadarını da beklemiyordum… (!)

Aslında Prof. Dr. Yüksel Özden hep ilk iki içindeydi. Ankara’dan gelen haberlere göre, ta ki Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun “Madem bunlar olmuyor, bu da olmamalı…” diyene kadar.

xx        xx        xx

AK Parti’nin şaşırtan listesi; Hasan Özyer, Hasan Kökten (Milas), Elvan Göçer (Datça), Mehmet Yavuz Demir (Milas), Muhitin Kayabaş (Fethiye) ve Yelda Gökcan (Menteşe) şeklinde oldu.

Kimsenin tanımadığı ve aklına getirmediği 27 yaşındaki Hasan Kökten nereden çıktı?

İşte bu sorunun yanıtı basit… Bülent Demir’i eski il başkanı Nihat Öztürk ve dolayısıyla Süleyman Soylu isterken, Mehmet Yavuz Demir’i Yüksel Özden’in istediği söyleniyor… Hal böyle olunca “yüksek irade” her iki ismi de 2., 3. sıradan uzaklaştırırken, Bülent Demir liste dışı kalıyordu… Kulisler böyle diyor. İhtimal… O zaman Milas’ta kimsenin yanında olmayan kim var? Hasan Kökten var. Gelsin o zaman!

İl kongresinde de benzer durumlar yaşanıp, en zayıf aday görüldüğü için adayların içinde kimsenin hakkında söz etmediği İhsan Küreci de böyle il başkanı olmadı mı?

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’nin uyarılarına rağmen yaşanan kirli süreçte, AK Parti’yi Muğla’da Muğla’ya bir hizmet aracı olarak değil, kendileri için “İkbal ve istikbal kalesi” olarak görenler adına mı, her kimin adına ise “Kemal Önekli” takma adlı ‘Mersedes’i Türkçe yazmayı bile beceremeyen bir Türkçe öğretmeni çelik çomak oynar gibi kalem oynattığı gazetelerde Süleyman Soylu’nun Muğla’da “lider vekil olmak zorunda olduğunu” duyurdu… Mübarek sahte isimli kalem değil, icazet makamı…

Tuttursalardı, muhtemelen muratları ikinci sıraya Nihat Öztürk’ü yerleştirmekti!

xx        xx        xx

Muğla’nın artık “ithal milletvekillerinden” bıktığını vurgulayan ve “Muğlalı olsun çamurdan ohsun” dediğim “Soylu Lider Vekil Olmalıymış!” başlıklı ve 03.04.2015 tarihli yazımda “AK Parti’nin sıralamasının nasıl olması gerektiği, kaç milletvekili çıkarıp çıkarmayacağı bizi ilgilendirmez. BU AK PARTİ’NİN MESELESİ. Ama bizi Muğla’nın yerelde ve genelde nasıl hizmet alabileceği, kimlerin elinde gelişip gelişemeyeceği ilgilendirir.” dediğim halde köşelerinden yanıt vermek yemediği için mi bilmiyorum, sosyal medyadan şöyle yanıt veriyordu:

Resmi tescilli CHP’li gazeteci yazar ‘Soylu Lider Vekil olmalı”  yazımıza bozulmuş. Liste başına bir vekilimizi garanti önermiş. Eyvallah… Ama Ak Parti’den sana ne kardeşim! Sen biraz Anayasa oku istersen. Seçim sonunda her vekil bütün Anadoluyu meclis adına temsil eder. Ayrıca biz, Mercedes yetmez dedik.

Ben biraz Anayasa okudum. Orada “Türkiye Milletvekilliği” yok! Anadolu’yu seçilmişler meclis adına temsil etmiyorlar!

Evet, seni neden rahatsız ediyorsa ben CHP’liyim. CHP’li belediyenin lüks makam otomobilini de yazarım, Muğla’nın geleceği için iktidar partisindeki gelişmeleri de irdelerim. Ben gazeteciyim, “Kent yazarıyım”… Sen “Mercedes yetmez dedik” diye CHP’yi yazamazsın… Sen gazeteci de değilsin, çünkü AK Parti’de yaşanan olumsuzlukları ve bunun Muğla’ya verdiği, vereceği zararları yazamaz, “Kral çıplak” diyemezsin!

xx        xx        xx

Emellerine ulaşmak için önce Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı kullanmaya kalkanlar, rektör hoca yemeyince Süleyman Soylu’yu kullanmaya kalktılar… (!)

AK Parti’deki yüksek irade aldı O’nu olması gereken yerden; memleketi Trabzon’dan liste başı aday gösterdi. Tabi bir de bu olup bitenlerle ilgili en az Soylu kadar sorumluluğu bulunan Muğla Koordinatörü İzmir Milletvekili Aydın Şengül var. İzmir’de liste dışı kalmış. O da Trabzonludur. “Acaba memleketinden mi aday gösterildi” diye Trabzon listesine baktım. Göremedim. Belli ki o da “mıntıka temizliğine” muhatap olmuş!

xx        xx        xx

Ben yazılarımda 3. sıraya bir kadın gelmesi halinde bunun Dr. Yeşim Soykan Avcı olacağını tahmin ediyordum. Yanılmışım… O’nun kime yakın durduğunu bilmiyorum!

Bildiğim, liste başı olan Hasan Özyer’in ANAP’ın son döneminde (21. Dönem), AK Parti’nin ilk döneminde (22. Dönem) Muğla Milletvekilliği ve TBMM Çevre Komisyonu Üyeliği yapmış olan Fethiyeli işadamı, medya patronu olması.

Dost sohbetlerinde adı geçmişti. Partinin sıkışması halinde Hasan Özyer’in liste başı olabileceğini söyleyenler olmuştu. Onların başında da Hamle Yazarı Sosyolog Ünal Bozyer geliyor… Ben ihtimal vermemiştim. Çünkü Sayın Özyer, ANAP’tan birlikte geldikleri dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte AK Parti’yi bırakıp 2005 yılı içinde Mumcu‘nun başkanlığını elde ettiği ANAP’a dönmüşlerdi.

O nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerini terk eden Özyer’in dönüşüne izin vermez diye düşünüyordum. Bu konuda da yanılmışım. Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl ikna edildi bilmiyoruz, ama Sayın Özyer bu saatte gelip adaylığı kabul etti ise seçimden sonra olası AK Parti Hükümeti’nde Kültür Turizm Bakanı olursa bu defa şaşırmam…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 09 Nisan 2015 / 19:30

Gocuman; Saat 19.20 civarında yazınızı okudum. İnternet sayfanızı bilmem. Okunma sayısı 858 idi. Amma hiç yorum yoktu. Yorum olmaması bu konu ileilgili bu gazete sahifesinde kimsenin ilgilenmediği diye düşündüm yanılabilirim. Çevre temizliği,mıntıka temizliği sözleri size aimidir bilemem ama katılmıyorum. Ayrıca neden deprem başlığınızı attınız onu da anlamış değilim. Zira Ak Partinin Tüzüğünün amirhükmü tüm seçimlerde “genel merkez yoklaması” yoluyla adaylar belirlenir. Kadın aday ile ilgili diğerpartilerin durumu mallum. Helehele Kadın Hakları diye yırtınan CHP de kadın adayın esamesi yok. Muğlamıza hayırlı olsun. sevgi ve saygı.