Ak Parti Cumhuriyet Düşmanı Mı? « Hamle Gazetesi

Ak Parti Cumhuriyet Düşmanı Mı?

Bu haber 31 Ekim 2014 - 0:14 'de eklendi ve 1.592 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Geçtiğimiz Çarşamba gün cumhuriyetimizin 91. yıl dönümünü kutladık tüm milletimize hayırlı olsun. Bundan 91 yıl önce devrin emperyalist sömürgeci devletlerine karşı Gazi Mustafa Kemal’in liderlik ettiği ulusal kurtuluş savaşı 9 Eylül 1922’de yunan ordusunun İzmir’de denize dökülmesiyle zaferle bitti. Kısa süre sonra 11 Ekim 1922’de imzalanan Mudanya ateşkes anlaşmasıyla savaş resmi olarak da bitmişti. Daha sonra 24 Temmuz 1923 yılında Lozan barış anlaşması imzalanarak ülkemiz tam bağımsızlığa kavuşmuştu.

Dünyada o yıllarda eşi benzeri görülmemiş bir mücadele örneği vermiş olan Türk milleti kendisine en zor günlerinde liderlik etmiş olan ve dünyanın en güçlü emperyalist ordularına karşı verilen çok zorlu mücadeleden başarıyla çıkan Gazi Mustafa Kemal paşa ve silah arkadaşlarına elbette çok şey borçludur. O dönemin şartları içinde artık yaşaması pratik olarak mümkün olmayan Osmanlı padişahlık yönetimi kaldırılarak o yıllar da henüz yeni olan cumhuriyet yönetimine hepimizin bildiği gibi 29 Ekim 1923’de geçildi. Daha sonra 24.11.1934 yılında çıkarılan bir kanunla Türk milletinin bir teşekkür nişanesi olarak Atatürk soyadı Gazi Mustafa Kemal paşaya verildi. Cumhuriyet rejimi ilk kurulduğu yıllarda çok küçük direnişle karşılaşsa bile halkın büyük ekseriyeti tarafından benimsendi ve bugün ülkemizde hemen hemen hiç kimse cumhuriyet rejimini tartışmıyor. Ben inanıyorum ki her cumhuriyet bayramında bu ülkenin kahir ekseriyeti aynı coşkuyla bayramını kutluyor.

Ben de bayram günü sabah ilk kalktığımda cumhuriyet bayramı törenlerini televizyonlardan izledikten sonra işime geldim. İnternetten hep yaptığım gibi öncelikle muhalif gazeteleri ve köşe yazarlarını okumaya başladım Okudukça içim karardı. İlk okuduğum Sözcü isimli gazete ve daha sonra okuduğum Cumhuriyet gazetesi ve yazarlarına göre mevcut iktidar Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı. Onun halk oyu ile Cumhurbaşkanı seçilmiş liderinin hedefi ise cumhuriyeti yıkmak. Bu gazetelerde yazan ünlü yazarlarımız geçmişte, bugün övdükleri Süleyman Demirel, Menderes gibi liderler içinde laiklik ve cumhuriyet düşmanı suçlamalarını yapmışlardı. Ak Parti iktidarını cumhuriyet ve Atatürk düşmanı ilan edenler acaba geçmişe dönüp bakıyorlar mı? Resmi dairelerden ve paralardan Atatürk ismini ve resimlerini kaldıranların 1938 yılından sonra iktidara gelen CHP ve İnönü yönetimi olduğunu bu millet bilmiyor mu? Büyük önderin kamu kurumlarına ve paralara resimleri ve ismi 1950 yılında iktidara gelen rahmetli Menderes zamanında tekrar konmaya başlandı. Yıllarca kendilerini halkın üstünde gören halkın kararlarına saygı göstermeyen rejim elitleri 2002 yılında yapılan seçimlerden sonra yönetime gelen bugünkü iktidara diş geçiremeyince her zaman yaptıkları taktiğe başvurmaya başladılar 1- yolsuzluk iddiaları 2-laiklik karşıtlığı iddiaları 3-Atatürk karşıtlığı iddiaları tüm bunlarda sonuç vermeyince ihtilal çığırtakanlığı yaparak ordu göreve çağrıları yaptılar.. Bugüne kadar bu yolların hepsini Ana muhalefet partisi ve yandaş medya yazarları denediler. Türk milleti bu iddialara inanmadığını her seçimde Ak Partinin oyunu artırarak gösterdi. Muhalefetin ve destekçilerinin demokratik ülkelerde iktidardan kurtulmanın yolunun halka ülkeyi daha iyi yöneteceklerini anlatıp ikna etmekten geçtiğini milletin oyundan başka yol kalmadığını görmeleri lazım.

Atatürk Türk milletine hedef olarak muassır medeniyet(çağdaş gelişmiş güçlü) ülkeleri seviyesine ulaşmayı göstermişti. Gerçekten Atatürk sevgisi olan iktidarların yapması gereken büyük önderin koyduğu hedeflere ülkeyi taşımaktır. Şuan ülkeyi yöneten iktidar her yönüyle ülkemizi dünyanın gelişmiş ülkeleriyle yarışacak seviyelere getirmiştir. Bugün ülkemizin birçok alanda çağ atladığını halkımız görüyor. Sağlık alanında yapılan devrim, ulaşımda yapılan devrim dünyaca takdir ediliyor. Bugün boğazda yapılan tüneller 3. Köprü birçok ilimize hava yolu ile ucuz ulaşım, üniversitesi olmayan ilin kalmaması, liseye kadar ders kitaplarının ücretsiz verilmesi gibi çok önemli projeler hayata geçti. Ekonomide ise yıllarca hayal edilemeyenler yapıldı enflasyon tek hanelere indi, IMF borcu tamamen ödendi hatta 5 milyar dolar ödünç verildi. Savunma sanayinde ise ülkemiz dünyanın en iyi tankını yaptı yine dünya askeri uzmanlarına göre sınıfının en iyi savaş helikopterini yaptı. Kendi denizaltımızı kendi uydularımızı yapar hale geldik. 2020 yılında ilk uçak gemimizi denizlerimizde onurla gururla göreceğiz. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan milletin önüne(hedef 2023) diye çok büyük hedef koydu. Atatürk’ün en büyük eserim dediği cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Cumhuriyetini dünyanın 10. büyük ekonomik gücü olan devlet haline getirmek. Şimdi sormak istiyorum gerçek Atatürkçü gerçek Cumhuriyetçi kim Gazinin en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyetini dünyanın gelişmiş ülkeleri hedefine son hızla götüren bugünkü iktidar mı? Yoksa yıllarca büyük önderin isminin ardına saklanarak Türkiye Cumhuriyetini az gelişmiş bir ihtilaller ülkesi haline getirenler mi?

Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.