AK Parti – CHP Koalisyonu Kurulur Mu?

Bu haber 07 Ağustos 2015 - 18:28 'de eklendi ve 1.136 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

AK Parti ile CHP heyetleri arasında, 24 Temmuz’da başlayan istikşafi görüşmeler, 3 Ağustos’ta gerçekleştirilen 5. turla tamamlandı. Bu aralar iştikşafi kavramı yeniden keşfedildi ve gündeme yerleşti. Kavramın anlamı üzerindeki tartışmaları Türk Dili uzmanlarına bırakıyorum. Anlamı merak edenler küçük bir çabayla konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirler.

Heyetler arası görüşmelerin ardından AK Parti ve CHP heyeti Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir kez daha bir araya geldi. Toplantıda iştikşafi görüşmelere ilişkin hazırlanan raporlar değerlendirilerek Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulmak üzere son şekli verildi. Bu gelişmeler sonunda da önümüzdeki pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından saat 18’de iki liderin bir araya geleceği açıklandı. Peki, bu görüşme sonunda, pazartesi günü koalisyonun kurulduğu haberi alır mıyız? Şu ana kadar kamuoyuna yansıyan haberlere, kulis bilgilerine bakılırsa kurulma ihtimali oldukça zayıf görünmektedir.

Muhalefet partisi CHP açısından AK Parti-CHP koalisyon ihtimalinin önündeki en büyük güçlük, şimdiye dek yani 13 yıldır eleştirdiği partiyle ortaklık kuracak olmasıdır. Böyle bir ortaklıkta doğal olarak AK Parti, kendi icraatlarına sahip çıkacak ve projelerini sürdürmek isteyecektir. CHP ise seçim meydanlarında söz verdiği vaatlerin hayata geçirilmesini, eleştirdiği projelerden de vazgeçilmesini isteyecektir. Öyle ki pek çok projenin iptali ve yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne giden CHP, bu tavrından taviz vererek icraatları savunur hale gelecek midir?

Dolayısıyla bu iki parti ortaklık kurmadan önce önceki konumlarını aşarak yeni bir uzlaşma oluşturmak zorundadırlar. Karşılıklı güven ortamı oluşturularak uzun vadeli ya da kısa vadeli iktidar yolu aranmalıdır. Türkiye’yi daha fazla demokratikleştirecek, geniş kapsamlı bir zemine oturacak, gelir dağılımdan dış politikaya ve diğer alanlara ilişkin somut siyaset üzerinde uzlaşı sağlanabilir. Ya da ülkeyi huzur ve güven ortamında erken veya tekrar seçime götürecek daha dar kapsamlı, teknik yanı öne çıkan hükümet üzerinde uzlaşılabilir. Diğer taraftan kurulacak AK Parti-CHP koalisyon hükümetinin olası başarısızlığı MHP ve HDP’nin güçlenmesine yol açacağı gibi başarılı olmaları halinde ise kendi tabanlarında ve kamuoyunda takdir kazanmalarını sağlayacaktır.

AK Parti-CHP koalisyonunu bekleyen ve zorlayan asıl engeller ise ideolojik, sosyolojik ve pratik düzlemden kaynaklanmaktadır. Her iki partinin önlerindeki en büyük engel hiç kuşkusuz ideolojiktir. Ekonomiden, iç ve dış politikaya kadar farklı bakış açılarına sahip olan partiler hangi ideolojik zeminde bir araya geleceklerdir. Şimdiye dek 13 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti, ülke siyasetini kendi ideolojik bakış açısına göre büyük ölçüde dönüştürdü. Kurulacak ortaklıkla bu siyasetinden taviz verecek olursa CHP’ye teslim oldu biçiminde yorumlanacaktır. CHP’nin yürütülen siyasete itiraz etmemesi ise kendini inkâr olarak görülecektir.

Her iki partinin teşkilat ve seçmen tabanlarının birbirlerine karşıt duygular içerisinde olması sosyolojik engeldir. Partilerin üst kademelerinde kabul görecek ve sıcak karşılanacak koalisyon ihtimali tabanlarında büyük rahatsızlık yaratacaktır. Kamuoyu şirketlerinin basına yansıyan anket analizlerinde bu durum açıkça görülmektedir.

Paralel yapıyla mücadele, Cumhurbaşkanı’nın yetkileri, yolsuzluk iddiaları, bakanlıkların paylaşılması, kadrolaşma gibi somut konular da, pratik engeller olarak her iki partinin önünde yer almaktadır.

Bu engelleri göz önünüzde bulundurduğunuzda pazartesi günü AK Parti-CHP koalisyonuna dair uzlaşma çıkmayacağı kanaati ağır basmaktadır. Hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.