Ak Parti Büyükşehir Adayı Hıdır: “Kadınların önünde hiçbir engel duramaz”

Bu haber 06 Mart 2019 - 2:40 'de eklendi ve 737 kez görüntülendi.

Muğla’da daha önce hiçbir siyasi partinin yapmadığını AK Parti Muğla Kadın Kolları yapıyor, “Kadınlar Şehri Soruyor” çalıştayını düzenleyerek şehrin sorunları ve şehre ilişkin talepleri hususunda kadınlara söz hakkı tanıyor. İlki geçtiğimiz hafta Menteşe’de gerçekleşen “Kadınlar şehri konuşuyor” buluşmalarının ikincisi Milas’ta düzenlendi.

Nazife Taşdelen

Muğla’da daha önce hiçbir siyasi partinin yapmadığını AK Parti Muğla Kadın Kolları yapıyor, “Kadınlar Şehri Soruyor” çalıştayını düzenleyerek şehrin sorunları ve şehre ilişkin talepleri hususunda kadınlara söz hakkı tanıyor. İlki geçtiğimiz hafta Menteşe’de gerçekleşen “Kadınlar şehri konuşuyor” buluşmalarının ikincisi Milas’ta düzenlendi.

Moderatörlüğünü Muğla’nın tek kadın milletvekili olan AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın üstlendiği çalıştayda kadınlar, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr.Mehmet Nil Hıdır ve Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak’a, Muğla ile ilgili sorular sordu. Çalıştaya AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de katıldı.

Kadınların gündeminde kadın istihdamı, Milas’a doğalgaz talebi, Milas’ın kadın konuk evinin olmaması, kreşlerin yetersizliği, üst geçitlere asansör veya yürüyen merdiven konulması, Milas’ta bir meydan düzenlemesinin olmaması dolayısıyla meydan yokluğu ve olmayan engelli tuvaletleri yer aldı.

Dr.Mehmet Nil Hıdır burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Kadın deyince akla iki grup gelir kırsal ve kentlerde yaşayan kadın. Kentlerde yaşayan hanımlarımızın desteklenmesi lazım peki nasıl desteklenecek? Öncelikle eğer kocası yeterince kazanç sağlayamıyorsa maddi olarak desteklenmesi gerekir ki zaten devletimiz çocuk başına sağladığı destekle bunu karşılamaya muktedir. Yine eğitim, sağlık alanında verilen destekler hepimizin malumu. İkincisi ise çalışan kadınlarımıza ise kreş desteği verilmesi önemli. Çocuğu küçük yaşta olan, yeni doğum yapan hanımlarımızın, annelerin süt izinleri kullandırılması konusunda hassasız. Sabah 1.5 saat, öğlen 1.5 saat olmak kaydı ile işten erken çıkmaları ile ilgili husus zaten yasamızda da mevcut ve yapılması gereken bu. Kadınların şiddete maruz kalarak psikolojik buhrana düşmesi konusunda da aile hekimleri ile birlikte ortak dayanışma içinde atlatmalarına yardımcı olacağız. Kadın konuk evlerimizde onlara sadece barınmaları için yer tahsisi değil psikolojik destek alabilecekleri, el becerilerini geliştirebilecekleri, dost edinebilecekleri, çocukları ile güvenli mekanda kalmanın ayrıcalığını yaşayacakları mekanlar hazırlayacağız. Engelli annelerimizin ise, işi herkesten daha zor zira sokaklar maalesef “erişilebilir” durumda değil, çocuğunu rahatça sokaklarda gezdiremiyor ki; bu puset ile çocuğunu gezdirmek isteyen anneler için de geçerli, engelli rampaları uluslararası standartları karşılayamıyor, sokakların caddelerin “erişilebilir” sıfata sahip olmasını önemsiyoruz. Ayrıca; engelli çocukların emaneti daha bilinçli kadrolara bırakılması gerekiyor. Hassasiyetle, büyük bir sabır ve gayret ile sahiplenilmesi gerekiyor. Kırsal alanda çalışan çiftçi kadınlarımızın çocuklarına ayıracağı zaman da çok önemli. Zeytinin hasadından tutun da pazara çıkarılmasına dek çok farklı görevlerde kadınlarımız yer alıyor. Zeytinyağından tutun, ürettiği süte, bala, ormandan topladığı defnesine kekiğine kadar işlemesinden, satışa çıkarıldığı mekanlara kadar belediyelerin yapması ve ön ayak olması gereken işlemlerde köylü kadınlarımızın ürünlerinin değerini bulması konusunda yol açacağız. Genç kızlarımızın, kadınlarımızın da satış yerlerinde görev almasını sağlayarak yeni iş alanları açarak istihdamına destek olacağız. Bizler biliyoruz ki; kadınların önünde hiçbir engel duramaz. Kadın bıkmaz, yılmaz, usanmaz çalışır. Bize düşen ise onlara yardımcı olmaktır. Bizler de hanım kardeşlerimize her yönden destek olmaya çalışacağız. Yine çiftçi kadınlarımızın satış yerleri olan pazar yerlerinde maalesef hali hazırda annelerin emzirme odaları yok, tuvaletler sağlıksız durumda ve engelli tuvaletleri yok. Bizler pazar yerlerimizi daha insana yakışır hale getireceğimizin sözünü veriyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.