AK Parti Anketinde Yeralan İsimler

Bu haber 23 Kasım 2018 - 0:27 'de eklendi ve 4.386 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti Muğla‘da büyükşehir ve ilçeler adaylarının belirlenme süreci devam ediyor. CHP‘de de öyle…

İYİ Parti ve MHP ise “ittifak” olasılıklarını bekliyor. Çünkü Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı‘nın dediği gibi, sadece Osman Gürün‘ün CHP‘nin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olması halinde kartlar yeniden karılmaz… Kartlar “ittifak” sonucu da yeniden karılır… CHP‘de böyle bir durum var… Hafta sonuna kadar CHP-İYİ Parti ittifak listesine Muğla‘da girebilir…

Hal böyle iken partilerin yerelde “aday adayı yarıştırmalarını” anlamakta güçlük çekiyorum.

Aday adaylarının en sert yarıştığı parti ise CHP… Gerçi bu sertlik henüz Büyükşehir adaylık yarışına sıçramadı, ama CHP‘nin ilçelerde yaralı bereli hale geldiği de söylenebilir…

Ki bu yüzden olmalı CHP‘nin Büyükşehir aday adaylarından Oral Karakaya, pazartesi günü adaylık başvurusunda yaptığı konuşmada, “Diğer aday adaylarının da partimizin adayı olduğu unutulmamalıdır.” diyordu.

AK Parti ise Muğla’da bu sorunu “aday itibarsızlaştırması” olarak yaşıyor…

xx           xx           xx

AK Parti Muğla‘da geçtiğimiz pazar günü temayül yoklaması yaptı.

Ortada aday adayı olmamasına ve Büyükşehir adaylık başvuruları 3 Aralık’ta başlayacak açıklaması yapılmış olmasına rağmen pazar günü yoklamaya katılan delegelere “Büyükşehir de kimi görmek istiyorsunuz?” sorusu da şaşırtıcı oldu.

O gün ilçelerden Muğla il merkezine (Menteşe) gelip, elektronik ortamda ilçe belediye başkanı adayını öneren delege Büyükşehir adayını da yazdı.

Adaylık başvuruları olmadığı halde Fethiye‘de, Menteşe‘de, Datça‘da, Marmaris‘te, Ula‘da, Ortaca‘da ve Dalaman‘da ilçe başkanları da aday gösterilirken, Büyükşehir için eski milletvekili Hasan Özyer, İl Sağlık Müdürü İskender Gencer, eski il başkanlarından Gültekin Akça, İl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Çelebi ve İl Yönetim Kurulu Başkanı Kadem Mete yazanlar olduğu gözlendi.

Kulislere bakılırsa İl Başkanı Mete yazılmaktan çok sanki yazdırıldı…

Neden?” derseniz, bu sorunun yanıtını en iyi bilen Başkan Mete‘nin kendisidir diye düşünüyorum…

xx           xx           xx

Şimdi herkes temayülden kim çıktı, kim çıkacak diye merakla bekliyor.

Sadece AK Partililer değil, öteki partililer de…

Ben temayülden kimsenin çıkacağını sanmıyorum.

Temayül yoklamasının ardından kaleme aldığım yazı ile ilgili Fethiye’deki aday adaylarından Mehmet Melih Tatlıcı facebookta özelden şu notu göndermiş:

Özcan Bey Merhaba, ben Ak Parti Fethiye Belediye Başkanı Aday Adayıyım. Turizmci ve Mimarım. İstanbul Teknik Üniversite’si mezunuyum. Bu göreve iyi hazırlandığımı söyleyebilirim. Hem siyaset alanında, hem de icraat alanında başarılı olacağımı düşünüyorum. Belediyecilik ve siyaset mecrasında tek eksiğimin tecrübe ve tanınırlık olduğunu kanısındayım. Ancak çok kısa sürede adapte olacağıma inanıyorum. Sizin ‘FİYASYO’ olarak nitelendirdiğiniz adaylardan olmadığımı belirtmek isterim. Adaylığım kesinleşirse sizinle tanışmak isterim. Saygılarımla.

İnşallah… Hadi bakalım “tanınırlık” ta bu şekilde hallolmuş oldu…

Buarada aman yanlış anlaşılmasın. Ben o “Kocadon AK Partiye Neden Gitsin?” başlıklı yazımda, adaylar için “fiyasko” demedim, bazı ilçelerde durumun fiyasko olduğuna dikkati çektim o kadar…

xx           xx           xx

AK Parti bunu hep yapmıştır. Artık AK Partililerin de şaşırdığını sanmıyorum.

Liste başı beklediğiniz veya tamayülde liste başı olmuş biri yerine bir başkası aday olarak açıklanabilir. Bu yüzden AK Parti‘de “şu olacak” demeye de gelmez.

AK Parti‘de bugüne kadar alışık olmadığımız yöntemler uygulanıyor. AK Partililer de bunu kabullenmiş görünüyorlar. AK Partili olmayanlar da anlamaya başlamış olmalılar.

Ki CHP de AK Parti gibi yöntemler uygulamaya başladı. Ancak bir ara dillendirilmiş olsa da CHP Muğla‘da temayül yapacak görünmüyor, ama Muğla‘da ilk kez bu seçimlerde anket yapıldı veya yapılıyor…

Bu kaçıncı bilmiyorum, AK Parti‘de bugünlerde yine anket yapılıyor. Hem de “temayül yoklaması” ardından… Muğla‘da sadece il genelindeki AK Parti üyelerine ilçe ilçe sms gönderiliyor.

xx           xx           xx

AK Parti Muğla üyelerine genel merkezden gönderilen sms de “Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istiyorsun?” sorusu sorulmuş.

Tek soru… Başka soru yok. Sorunun altıdaki seçeneklerde şöyle:

İskender Gencer.. Hasan Özyer.. Bülent Karakuş.. Hayati Nizamoğlu.. Mevlüt Acar.. Mustafa Çelebi..”

Nasıl, şaşırdınız değil mi? Şaşırmamış olanlar da olabilir…

Aslında ben de şaşırmadım… Şaşkınlığım, daha çok listede bazı isimleri görememiş olmamdan…

Baştan beri Serkan Yazıcı dillendiriliyordu, ama yok… Yine Marmaris kaynaklı olarak son zamanlarda Kadem Mete ile birlikte Tansu Çiller ve Nihat Zeybekçi isimleri de sosyal medyada dolaştırılıyor… Bu isimler de yok!

Yani bu son anket ile bir bakıma Marmaris’ten birilerinin fena halde espri yapmış oldakları da anlaşıldı… (!)

xx           xx           xx

İskender Gencer.. Hasan Özyer.. Bülent Karakuş.. Hayati Nizamoğlu.. Mevlüt Acar.. Mustafa Çelebi..”

İsimlere bakınca geçmişteki ve bugünkü olumlu ve olumsuz yanlarına bakıldığında “eh olabilir, neden olmasın?” diyorsunuz da, Mevlüt Acar‘ı anlayamadım. Tabi Bülent Karakuş‘un başkanlığını yaptığı odanın meclis başkanlığını da Mevlüt Acar yaptı, neden olmasın diye düşünülmüş olabilir.

Tabi ben yine de anlayamadım. Mevlüt Acar hani Ortaca veya Köyceğiz, hatta Dalaman için neden düşünülmemiş diye de düşündüm…

Mesela Mustafa Çelebi de Menteşe’ye yakışırdı…

Ayrıca ben artık AK Parti‘nin Bülent Karakuş‘tan vazgeçtiğini sanıyordum. Demek ki sıkıntı var.

Benim yine anlayamadığım Hasan Özyer‘in bir “Ben olmayacağım” diye gazetelere ilan vermediği kaldı, ama hala anketlerde bile adı geçiyor.

Nedir bilemiyorum, ama gerçekten bir sıkıntı olmalı…

xx           xx           xx

Aslında bu anket bir yerde “dayatma” ve “önkesme” gibi de algılanıyor…

Bu isimlerden biri aday olacaksa, 3 Aralık‘ta adaylık başvurularının kabul edilmesinin gerekçesi ve anlamı ne olabilir? Hem bu anket, 3 Aralığı bekleyen bu isimlerden daha uygun bir isim varsa, onun önünün kesilmesine neden olmuş olmaz mı?

En önemlisi bu isimlerin, bu ankette yer alacaklarından önceden haberleri var mıydı? Yoksa anket başlayınca mı öğrendiler?

Bu soruların yanıtı ben de yok. Ama ben bu isimlerden bazılarının, adlarının bu ankette yeralacağından haberlerinin olmadığını biliyorum.

Sanıyorum bu biraz dayatma oluyor.

Ama tabi bu adı geçenlerin meselesi…

xx           xx           xx

Gelin ben size anket sonucunu açıklayayım. Bu anketten liste başı olarak Mustafa Çelebi çıkar.

Çünkü şu anda İl Başkanı Yardımcısı olarak AK Parti‘de kendisini tanımıyanın çıkacağını sanmıyorum. Hayati Nizamoğlu ikinci veya üçüncü çıkar… Üçüncü sıradan Milletvekili adaylığında AK Parti oylarında artış sağladığı ve ikinci milletvekilinin çıkmasında katkısının olduğu AK Partililerin önemli bölümünce unutulmamıştır. İskender Gencer de ikinci veya üçüncü olacaktır… Çünkü O‘nun da İl Sağlık Müdürü olarak faydasının dokunmadığı AK Partilinin kaldığını sanmıyorum. Bülent Karakuş ta MKYK Üyeliği yaptı. Pek varlık gösteremedi, ama olsun. İsmini unutmayanlar vardır… O da dördüncü olur. Mevlüt Acar a da beşincilik kalır.

Yarın bu isimlerden biri liste başı ilan edilirse, ötekilerin maneviyatını düşünebiliyor musunuz?

Bari haberleri olsaydı veya 3 Aralık beklenseydi… Dediğim gibi, galiba bir sıkıntı var…

—————————————                                                                                                —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Münafıklarla mücadele etmek, Tağutlar, Müşrikler, Dinsizler, ve başka isimlerde ki Hainlerle mücadele etmekten daha zordur. (Alıntı)

ÇİVİ

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için “İzmir mahallenin en güzel kızı, kim istemez” demiş. Arkadaşım “Muğla çirkin kızı mı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 23 Kasım 2018 / 09:05

Murat Gezici 23 kasım 2018 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinden Leyla Kılıç’la yaptığı röportajda özetle “Millet İttifakı Muğla, Adana, Manisa ve Eskişehir’de doğru adaylar çıkaramazsa kazanamaz. Mevcut oylarının da altına düşerler.” Murat Gezici’nin Muğla ile ilgili tespiti yüzde yüz doğrudur. Muğla’da CHP’yi mahvedenlerin hala ortalıkta dolaşması, aday olması, mevcut adayların toplantılarına katılanları izlemesi abesle iştigaldir. Artık partinin yakasından düşsünler. Partiyi işgal edenlerin yüzünden CHP Haziran 2018 seçimlerinde % 8 50.000 oy kaybetti. Parti tabanının en az % 10’u 3 ncü ve 4 ncü sıradaki adaylara partiye ve partililere sahip çıkarlar diye kerhen oy verdi. Onlarda seçim biter bitmez baş biatçı oldular. Beş yıl Marmaris ve Bodrum Belediye Başkanları partiye ve partililere sahip çıkmasa parti çoktan bitmişti. Yeni adaylarımız Oral Karakaya ve Mehmet Kocadon’un konuşmaları çok mükemmel. İnşallah Genel Merkez yanlış yapmaz.

ibrahim ilhan 23 Kasım 2018 / 20:34

Çarkı felek gibi. Çevir cevir aynı isimler.