AK Parti Adaysız Kalabilirdi!

Bu haber 26 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.419 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’nin yerel kurmayları belediye başkanı adaylarını belirlerken çok yanlış yaptılar.

O yanlışın yapıldığı yerlerden biri de Dalaman oldu.

ANAP’ın ilçedeki son ilçe başkanlarından Ayhan Günay’ın doğru isim olduğu söyleniyordu. Ancak AK Parti’nin yerel kurmayları ilçenin eski Belediye Başkanı Dr. Beyhan Korkut’u tercih etti.

AK Parti bu yüzden neredeyse Dalaman’da adaysız kalıyordu.

xx        xx        xx

Dalaman’da 2004-2009 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan, ancak 2009 seçiminin ardından Dalga Operasyonu ile gözaltına alınan bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olan Dr. Beyhan Korkut hırsla aday oldu.

Hadi O’nun hırsı aklının önüne geçti. Ya partisinin yerel kurmayları? Kendileri bütün uyarılara “O’nun davası bitti” diye karşılık vermişlerdi.

Dr. Beyhan Korkut hakkında, Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 2007 yılında yapılan ihale ile ilgili açılan davada yerel mahkemenin verdiği mahkûmiyet kararının 17 Şubat Pazartesi günü akşam saatlerinde Yargıtay‘ca onandığı öğrenildi. Bunun üzerine Dr. Korkut adaylıktan istifa etti!

xx        xx        xx

Peki, Yargıtay kararı 3 Mart’ta vermiş olsa ne olacaktı?

AK Parti Dalaman’da adaysız kalacaktı! Çünkü adaylıklar 28 Şubat’ta kesinleşti.

AK Parti’nin Dalaman’da bu gelişmenin ardından adayı yine Ayhan Günay olmadı!

İlçenin eski DYP’li Belediye Başkanlarından Süleyman Camuzoğlu aday gösterildi.

Seçime bir ay kala bulunan aday ile AK Parti Dalaman’da ne yapabilir bilemem.

Dalamanlılara sormak lazım…

xx        xx        xx

AK Parti Dalaman’da adaysız kalmaktan adeta direkten döndü.

Bodrum’da da sıkıntı yaşanabilirdi.

Bodrum’da malum Turgutreis’in ANAP’lı eski Belediye Başkanı Ali Server Yazgan aday gösterildi. Yazgan’da Turgutreis Belediyesi‘nde düzenlenen rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonunda 105 gün tutuklu kalmıştı. 16 Eylül 2010’da tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuştu.

Duruşmanın sonucunu, Yargıtay’da mı hangi aşamada bilmiyoruz.

AK Partililer şükretsin, burada bir şey olmadı.

xx        xx        xx

CHP de Fethiye ve Bodrum’da sıkıntılı…

CHP’nin Fethiye Belediye Başkanı Adayı Keramettin Yılmaz hadi neyse… O CHP’nin Ölüdeniz Belediye Başkanı idi…

Bodrum Belediye Başkanı öyle mi? Demokrat Parti’den (DP) transfer edildi!

Doğrusu ben Keramettin Yılmaz’ın davalarının bittiğini sanıyordum. Çünkü CHP çevrelerinde öyle söyleniyordu.

Kocadon ise tutuklu yargılandığı günlerde neredeyse yaygın medyanın manşetlerinden düşmüyordu. Ünlü köşe yazarları gelip kendisi ile röportajlar yapıyorlardı. Müthiş popüler olmuştu.

Tahliyesi de muhteşem olmuştu. Ama tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti… (!)

xx        xx        xx

Fethiye’den 7 Mart’ta gelen haberle şaşkına dönmüştüm. Çünkü haberin başlığı şöyleydi:

CHP’li Aday Rüşvet Davasından Yeniden Hakim Karşısına Çıktı

Şaşkına döndüm, çünkü davaların bittiğini sanıyorduk!

CHP’nin Fethiye Belediye Başkanı Adayı Yılmaz ile ilgili haber ise şöyleydi:

Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz Belediye Başkanı ve CHP Fethiye Belediye Başkan Adayı Keramettin Yılmaz, 15 yıl hapis cezası aldığı ve Yargıtay tarafından bozulan rüşvet davasında yeniden yargılanmaya başlandı.

Yargıtay tarafından bozulan davada Başkan Yılmaz, 2007 yılında başlatılan “Kelebek” operasyonu kapsamında gözaltına alınarak ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet almak suçlamasıyla mahkemeye sevk edilmişti.

xx        xx        xx

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi‘nce yapılan 2 yıllık yargılamanın ardından 9 Kasım 2009’da Keramettin Yılmaz‘ı 3 ayrı suçtan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılırken, suçlu bulunan diğer 15 sanığa toplam 98 yıl hapis cezası verilmiş ve kararın temyizi için Yargıtay‘a başvurulmuştu.

Yargıtay, ‘4. Yargı Paketi’ kapsamında geçen yıl TBMM’den geçen ve ihaleye fesat karıştırma suçlarında ceza indirimi yapan yasa değişikliğini dikkate almış. Dosyayı yeniden görüşülmek üzere Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri göndermiş. Yeniden görülen davada duruşma ileri bir tarihe ertelenmiş.

xx        xx        xx

Tesadüf işte geçtiğimiz günlerde de CHP’nin Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon hakim karşısındaydı. 2012 yılının Haziran ayında Bodrum Belediyesi’nde gerçekleştirilen operasyon kapsamında ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, rüşvet ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçlarından yargılanan Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, bir kez daha hâkim karşısına çıktı.

Tutuklu yargılandığı günlerdeki gibi gürültü patırtı olmadı. Kocadon’un bizzat katıldığı duruşmada neredeyse gazeteci bile yoktu!

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava eksik evrakların tamamlanması için 16 Haziran’a ertelenirken, Başkan Kocadon, duruşma çıkışında “Bugüne kadar yapılan incelemelerde iyiye doğru gidiyoruz. Ben bu işten aklanacağıma inanıyorum. Allahtan Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyorum. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaktan mutluyum.” demiş.

İnsan yargılanmaktan neden mutlu olur ki?

Ben de çok yargılandım. Hapis de yattım. Ama hiç böyle bir duygu yaşamadım!

xx        xx        xx

CHP’yi Keramettin Yılmaz konusunda anlamak mümkün. Tıpkı AK Parti’nin Dalaman’da eski Belediye Başkanı Dr. Beyhan Korkut’a sahip çıkması, adaylığının arkasında durması gibi…

Ama Mehmet Kocadon tutuklandığında CHP Üyesi ve CHP’li Belediye Başkanı değildi!

Benim merak ettiğim şu;

Bu ay içinde Keramettin Yılmaz ve Mehmet Kocadon davaları sonuçlanıp ceza almış olsalardı, CHP Fethiye ve Bodrum’da adaysız kalacaktı.

Eğer CHP Fethiye’de, Bodrum’da seçimi kazanırsa ve önümüzdeki aylarda her iki başkan ceza alırsa ne olur?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Burhan Heybeli 26 Mart 2014 / 14:26

Sayın Özgür,

Yazılarınızın tamamını beğenerek ve bir çok düşüncenize de ortak olarak okumaktayım. Hatta bazen ertesi gün için ne yazacağınızı merakla beklerim. Bu yüzden sizin gibi değerli gazetecilerimize Muğla’nın daha da ihtiyacı olduğunu vurgulamak, size de teşekkür etmek istiyorum.

Bu günlerde yanından geçerken gördüğüm eski TEKEL binasının olduğu yerde bir inşaat yapılmaktadır. En son bildiğim bu alan 4-5 yıl kadar önce devlet tarafından satılmak üzere ihaleye çıkmıştı. Bu günlerde tam da seçim öncesi olunca, ister istemez bu alandaki inşaat sorgulanıyor. Ayrıca inşaatla ilgili herhangi bilgilendirici tabela ve gazete haberi de göremeyince daha bir merak konusu oluyor. Bu inşaat ile ilgili (ne yapılmakta, şimdiye kadar neden başlamayıp şimdi bu inşaat başlamıştır, kim tarafından satın alınmış ve yapılmaktadır vs.) soruları eminim benim gibi soran vardır.

Bu hususta bir haber yaparsanız Muğla halkı da bilgilenmiş olacaktır.

Teşekkür eder, gazeteciliğinizi aynı ölçüde uzun yıllar devam ettirmenizi dilerim. Sağlık ve sıhhatle kalın…