Ak Parti adayı Harmandar… -Mı-? « Hamle Gazetesi

Ak Parti adayı Harmandar… -Mı-?

Bu haber 30 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.818 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı sonunda belli oldu. Sürpriz oldu… Zaman zaman Fethiye Belediye Başkanı adayı gösterilir mi diye düşünmedim de değil. Ama kabul etmez diye aklıma bile getirmek istemedim. Çünkü rektörlüğü bırakıp kim ilçe belediye başkanı olur ki?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’dan söz ediyorum. Hiç kimsenin ve hatta kendisinin bile aklına gelmemiştir, eğer son 24 saatte bir değişiklik olmadı ise Rektör Harmandar AK Parti’nin Büyükşehir adayı oldu. Herkese hayırlı olsun…

AK Parti, Muğla’da Büyükşehir seçimini Sayın Harmandar ile alabilir mi?

AK Parti’nin kurmayları buna karar verdilerse vardır bir bildikleri!

Bu konuyu bir başka yazımda ele alırız.  Bu günün güncel konusu Başbakan Erdoğan’ın yapacağı açılışlar. Çünkü bu gün Muğlalıların beklentisi açılıştan çok temel atma törenleriydi…

xx        xx        xx

Doğal gaz geliyordu, gelmiyordu derken geçtiğimiz günlerde gazeteler başlığı attı:

Doğalgaz’da ilk kazma vuruluyor.

Önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılcahaman Kampında Türkiye’nin 9 ilinin doğalgaza kavuşmadığını belirterek, bu illerin de en kısa zamanda doğalgaza kavuşturulacağı müjdesini vermişti.

Biz o 9 ilin içinde var mıyız diye merak ederken, yanıt Muğla Doğalgaz Dağıtım Lisansı’nı alan Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım Genel Müdürü Yunus Kesgin’den geldi.

Kesgin’in açıklamalarına bakılırsa, en iyimser tahminle 36 ay sonra doğal gaza kavuşuyoruz.

Ölme eşeğim yonca biter de yersin!

Yoksa “Buna da şükür” mü demek lazım?..

Çünkü benim milletvekillerim, yerel siyasilerim bu işin sıkı takipçisi olsalardı belki bu gün Başbakan Erdoğan doğal gaz vanasını açardı!

Ne yapsın Başbakan, işi gücü yok ta Muğla’nın yatırımlarını, yapılanları, yapılamayanları, Muğla’nın ne isteyip istemediğine mi bakıyor… (!)

xx        xx        xx

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan bu gün Menteşe’de, yarın Fethiye ve Milas’ta toplam 102 hizmetin açılışını yapıyor.

Listeye baktım şaşırdım. Bunların çoğu yanlarına milletvekillerini alarak Valinin, Kaymakam veya Belediye Başkanının hizmete açacağı işler… Ki açılışı yapılmış olanlar da var!

Menteşe listesinde “Çift Cumbalı Ev Restorasyonu” yer alıyor. Bir hayırseverin üniversiteye bağışladığı tarihi bina… Restorasyonunu Muğla Valiliği İl Özel İdaresi yaptı. Bu listeye yazılır mı demeyeceğim, ama sormadan da geçemeyeceğim Valiliğin yarattığı kaynakla restore edilen koskoca Tarihi Arasta listede neden yok?

Tarihi Arasta, Muğla (Menteşe) Belediyesi projesi diye ise listede yer alan “Altyapı” İller Bankası’na borçlanan Muğla Belediyesi projesi değil mi?

xx        xx        xx

Listenin önemli bölümünde köy yolları ve köye içme suyu yanında eğitim ve sağlık hizmetleri yere alıyor. Bunlar elbette hizmeti alanların alkışlayacağı hizmetler. Yapanlardan Allah razı olsun…

Ama neredeyse Özel İdare kaynağı veya İller Bankası kaynağı ile bir yere bir Genel Tuvalet yapılmış olsaydı, hızlarını alamayıp onu da açılış listesine alacaklarmış… İyi ki böyle bir iş yapılmadı!

Bir örnek daha; hem de 2010 yılında Muğla şehir merkezine tenis kortu yapılmış… Allah aşkına Başbakana tenis kortu açtırılır mı?

Muhtemelen Başbakan Erdoğan’ın programı belli olunca Ankara’dan Muğla’ya bir yazı gönderilip, “Muğla’ya yapılan hizmetlerin listesini çıkarın” denildi ve bürokratlarda ne var ne yoksa sıraladılar tabi!!

Bu Başbakan Erdoğan’ın kabahati değil… Vali Mustafa Hakan Güvençer’in kabahati de değil. Valimiz daha yeni geldi… Hem vali ne yapsın, Ankara’dan gelen yazının gereğinin yapılmasını müdürlerinden istemiştir.

Ama listede Ortaca’nın hizmete yeni giren Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi yok! Sakın kimse “O, Ortaca Belediyesi’nin projesi” de demesin… O proje Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklarından gerçekleştirildi. Tıpkı Bodrum’un içme suyunu DSİ Bölge Müdürlüğü’nün getirdiği gibi…

xx        xx        xx

Şimdi bu günkü toplu açılışı Türkiye TV’lerden izlerken, 102 hizmetin açıldığını duyanların kıskananları bile olacaktır. 102 hizmet ne demek? Heyttt behhh… Peki var mı içinde bir bacasız sanayi tesisi?

Muğla’da istihdam yaratan, kırsal kesimin kalkınması için tarıma dayalı Organize Sanayi Bölgesi veya bir sanayi tesisi var mı?

Ama Başbakan Erdoğan ne yapsın?.. Almadan vermek Allah’a mahsustur. İstemeden vermek kime mahsustur?.. Bilmiyorum… Bildiğim Başbakan’dan bunların istenmediği…

Ama milletvekillerinden, parti teşkilatlarından istenmiştir!

xx        xx        xx

Neyse doğal gaza dönelim…

Konuyla ilgili haberlerde “18 ay içinde Muğla ve Yatağan’a doğalgaz verilecek” ara başlığı açılmış olsa da inanmayın. Muğla Doğalgaz Dağıtım Genel Müdürü Yunus Kesgin’in açıklamasına göre, Akmercan Şirketler Grubu 6 ay içinde doğalgaz yatırımlarına başlamak zorunda. 18 ay içinde Yatağan ve Muğla’nın herhangi bir bölgesine doğalgazı sunmak zorunda. Şirket şu anda 6 aylık dönem içinde. O herhangi bir bölge şu: İl merkezinde Menteşe Mahallesine ve Yatağan’da da Akyol Mahallesine ilk gaz verme yatırımı gerçekleşecek.

xx        xx        xx

Daha önce Vali Mustafa Hakan Güvençer de Milas, Bodrum, Fethiye, Datça, Ortaca Kaymakam ve belediye başkanları ile toplantı yapmıştı. O toplantıda Muğla il merkezi, Yatağan, Ula dışında bu ilçelere de doğal verileceği anlaşılmıştı. Ama Kesgin’in açıklamasında Menteşe, Yatağan ve Ula ilçelerinin tamamı için ise 5 yıl içinde tamamlama yükümlülüğümüz var. İhale tarihindeki imar planlarında, imar durumu, cadde ve sokakların tamamı 5 yıl içinde tamamlanacak.” deniliyor.

Neymiş?.. 5 yıl içinde Muğla il merkezi, Yatağan, Ula tamamlanacakmış. Bu 5 yılın sonunda tamamlanacak anlamına ve 6 yıl sonra da doğal gaz kullanabileceğimiz anlamına gelir… Üstelik öteki ilçeler yok!

xx        xx        xx

Benim bildiğim Muğlalı gözünden akıllıdır! Muğlalı kendisine milletvekilleri tarafından doğal gaz müjdesinin verildiği tarihi unutmadı. Muğlalı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi için önce milletvekilleri, sonra Sağlık Bakanı tarafından verilen tarihleri de unutmadı. Sandras’tan hala kaynak içme suyu gelmedi…  Orta Öğretim Kampusu’nun yeri hazırmış, hani temel nerede?..  Hani dar gelirliler için ikinci etap TOKİ Evleri?.. Muğla’nın 100. Yılı’nda yoksul ve sahipsiz insanlar için 100 ev yapılacaktı… Muğla’nın 90. Yılı olduğu anlaşıldı da vaz mı geçildi?

Peki, Hani Hz. Şahidi Külliyesi ne oldu?

xx        xx        xx

Kesgin’e göre 5-6 yıl sonra doğal gaz geldiğinde, apartmanda oturuyorsanız yararlanmak için kat malikleri karar alacaklar. Kararda yüzde 51’lik çoğunluk aranacak. Apartman yöneticime şimdiden söyleyeyim… Ben oy vermiyorum… 5-10 yıl daha yaşama garantim mi var! Siz bildiğiniz gibi yapın… Yerel seçimde kime oy vereceğimi de sormayın…

Ha Bir ihtimal daha var… Bakarsınız bu gün AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “başbakan” olarak söz verir, herkes doğal gaz için de, üniversite hastanesi için de rahatlar!.. Ve hatta mevcut hastanenin ikinci basamak sağlık hizmeti veren bir kurum olarak yerinde rehabilite edilmesi,  Sandras’tan su, Kapalı Spor Salonu, Orta Öğretim Kampusu ve sadece dar gelirliler için 2. Etap TOKİ evleri ile ilgili de “Başbakan sözü” alırız… İnşallah!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 30 Kasım 2013 / 08:48

Değerli Özcan Ağaeyim;seni tebrik ediyorum.Bir gazeteci olarak da bişr kanaat önderi dir karar amma,altı siyaseten ve teşkilatlar bazında doldurulkur ise sonuca gidilir diyorsun,aynen katılıyorum.sevglerimle.e.birileri ne derse desin senin için.ben senin yazılarını takip ediyorum.zaman zaman da yüz yüze hasbihal edyorum.muğla için çırpınıp duruyrsunuz.gadın moğlamın gaderimi yok bilemeyom.rektör hocam tanınan bşr sima.seçim propagandasını nasıl ve kimlerle taşıyacak.iki önceki yazında da sözünü ettiniz.iyi bir teşkilat çalışması ie sonuca gidilir.aynen katılıyorum.sevgilerimle