AK Parti 3 İlçede!

Bu haber 08 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.480 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP için Yatağan önemsiz mi?” başlıklı yazıma CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk kırılmış.

Yazımı okuyanlar bilecektir. 30 Mart yerel seçiminin sonuçlandığı Pazar gününden beri Dalaman, Yatağan ve Köyceğiz itirazlarla gündeme geliyor.

Dalaman ve Yatağan’da seçim sonucu il sınırlarında kesinleşmiş durumda. Dalaman da Yatağan da CHP’nin…

Önceki gün Köyceğiz il sınırlarında kesinlik kazandı. AKP’nin oldu…

İtirazlar yaşanır, ilçeler partiler arasında gelip giderken CHP Köyceğiz’e adeta yığınak yaptı. CHP İl Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında da Köyceğiz’den başka konu olmayınca ben de “CHP için Yatağan önemsiz mi?” diye sormuştum.

Dün telefonla arayan CHP İl Başkanı Öztürk Yatağan’ın önemli olduğunu söyledi.

xx        xx        xx

Köyceğiz’de gelinen noktayı nasıl değerlendirdiğini öğrenmek için CHP İl Başkanı Öztürk’ü aramak üzereydim, o beni aradı.

Ben Yatağanlıyım. Yatağan benim için nasıl önemsiz olur. Bizim için bütün ilçeler önemli. Bildiğiniz gibi Dalaman ve Yatağan’da itirazlar partimiz lehinde sonuçlandı. Bu iki ilçemize göre Köyceğiz sıkıntılıydı. Doğal olarak ağırlığı Köyceğiz’e verdik. Ne kadar ağırlık vermiş olsak da sandıkta kazandığımız Köyceğiz’i Pazar günü masa başında kaybettik.

Belki de dün AK Parti Dalaman ve Yatağan ile ilgili itirazlarını Yüksek Seçim Kurulu’na yapmıştır. CHP’de muhtemelen bu gün Köyceğiz ile ilgili itirazını yapacaktır.

Muğla, Muğla olalı böyle bir seçim yaşamadı…

xx        xx        xx

30 Mart Pazar günü Köyceğiz’de seçimi 4 oy farkla CHP kazanmıştı.

Karşılıklı yapılan itirazların ardından Muğla İl Seçim Kurulu önceki gün AK Parti’nin Köyceğiz’i 13 oy farkla kazandığını açıkladı.

Köyceğiz’de tüm sandıklar yeniden sayılmadı. CHP’nin itirazı üzerine 93 sandıktan 39’u yeniden sayıldı.

Ancak her ne oldu ise Pazar günü Köyceğiz’in 39 sandığında oylar yeniden sayılırken 24’ncü sandığa gelindiğinde oy sayımı birden durduruldu.

Sayımın Yüksek Seçim Kurulu tarafından durdurulduğu açıklanırken, nedense gerekçe açıklanmadı! Bir süre sonra yeniden sayıma geçildi ve geç saatlere kadar süren sayım sonunda Köyceğiz’i AK Parti’nin kazandığı açıklandı.

xx        xx        xx

Dünkü yazımda AK Parti’nin Köyceğiz’i alması halinde AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk ve arkadaşlarının kendilerinin 30 Mart seçiminden başarı ile çıktıklarını söyleyebileceklerini yazmıştım.

Hatta Kavaklıdere’nin yanına Seydikemer’in konulmuş olmasının bile bir başarı olduğunu, Köyceğiz’in de itirazlar sonucu AK Parti’nin olması halinde o “başarının” pekişmiş olacağını vurgulamıştım.

Ayrıca Dalaman ve Yatağan için yapılan itirazlara dikkat çekmiştim.

Eğer Dalaman ve Yatağan’da Yüksek Seçim Kurulu’ndan AK Parti olarak döner gelirse bu Nihat Öztürk ve arkadaşları için gerçekten büyük bir başarı olacaktır!

xx        xx        xx

Dün CHP’de Köyceğiz hüznü yaşanırken, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi için mazbata sevinci vardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş dün mazbatalarını aldılar.

Her iki başkana bir kere daha yürekten başarılar diliyoruz.

Özellikle Başkan Gürün’ün bizimkine olmasa da (!) böyle bir temenniye ihtiyacı var.

Muğla’nın 13 ilçesinden 3’ünün AK Parti’de, birinin de DP’de olması her ne kadar Büyükşehir Belediyesi’nde CHP açısından bir sıkıntı yaratmayacak gibi görünse de tüm ilçelerin belediye meclislerinden hangi partiden kaçar meclis üyesinin Büyükşehir’e gideceğini net olarak bilmiyoruz.

CHP’liler dua etsinler Köyceğiz’in başına gelen Dalaman ve Yatağan’ın bayına gelmesin!

xx        xx        xx

Doğrusu ben seçim öncesi öngörülerimde CHP açısından Köyceğiz’in sıkıntılı olduğunu söylemiştim. Hatta Yatağan’ın bile Haşmet Işık ile sıkıntılı olacağını vurgulamıştım. Gerek Salih Erbay ve gerekse Haşmet Işık uzun zamandır (3 dönem) belediye başkanlığı yapmışlar ve yıpranmışlıklarının yanında artık ilçeleri için bir iddiaları da yoktu. Özellikle Salih Erbay yönetim tarzı ile bölgesinde tepki çeker hale gelmişti.

CHP Köyceğiz’de parti içi demokrasiyi çalıştırmış olsaydı, belki bu gün Köyceğiz’de yaşanan yaşanmamış olabilirdi!

Seçilmişler “yetivesin gari” demeyi bilmeliler… Sokaktakilerin “Yetivesin gari” demelerini beklememeliler.

xx        xx        xx

Tabi gerçek ne olursa olsun Köyceğiz’deki sonuç kabullenilir değil. 13 oy fark nedir ki? Elbette 4 oy fark da çok düşük bir fark.

Eğer AK Partililerin itirazları kabul edilmemiş ve Salih Erbay 4 oy farkla dördüncü dönem için başkanlık koltuğuna oturmuş olsaydı, AK Parti Adayı Kamil Ceylan hep haksızlığa uğradığını düşünecek ve kamu vicdanı kanayacaktı.

Şimdi de 13 oy farkla seçim kaybetmeyi Salih Erbay ve taraftarları hazmedemeyecekler. Şimdi kamu vicdanı CHP için kanamaya devam edecek…

Herkes Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından oy sayımının durdurulması ile yeniden başlatılması arasında ne olup bittiğini merak ediyor.

Bu merak hep sorgulanacaktır.

xx        xx        xx

CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk Köyceğiz’in itiraz edilen sandıklarının sayımının sonuçlanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Hakkımızı Yüksek Seçim Kurulu’nda arayacağız.” diyordu.

AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk ise haftalık bir gazeteye verdiği demeçte şöyle demiş:

Biz bu sandıktan zaferle çıkacağız demiştik. Ama bu biraz uzun sürdü. Bir hafta sürdü. Ne yapalım kaderimiz buymuş. Allah hiçbirimizi mahcup etmesin.

Ne büyük özgüven… İnsan bir yerde seçim alabileceğine bu kadar nasıl inanır?

Keşke Dalaman, Yatağan ve Köyceğiz’in bütün sandıkları yeniden tek tek sayılsaydı. Vicdanlar rahatlatılsaydı…

Allah hiç kimseyi mahcup etmesin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 08 Nisan 2014 / 12:53

Sayın Özcan ÖZGÜR; Sev Seni seveni,Hak (Toprak)ile yeksan ise,Sevme!seni Sevmeyeni Mısırda sultan ise.Dr B.B başkanı seni sevmeyebilir amma,sen doğruları söylemeye devam et.Ancak;seçim de sandıkta kazanılır.Bendenizi tanıyorsunuz,Karınca veya kırlangıç misali,bir damla bile olmayan gagasındaki su ile yangına giden gibi,benim tavrım belli.