Aile Hekimliği çalışanları grevde « Hamle Gazetesi

Aile Hekimliği çalışanları grevde

Bu haber 23 Mayıs 2015 - 1:57 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.

ailehekimleriTürk Sağlık Sen ve Muğla Aile Hekimleri Derneği Muğla-HED ve Muğla Aile Sağlığı Elemanları Derneği Muğla-SED yüksek çalışma saatleri ve Cumartesi nöbetlerine karşılık grevde olduklarını açıkladı.
Hafize Ataseven
Menteşe 1no’lu Sağlık Merkezi önünde toplanan Türk Sağlık Sen, Muğla-HED ve Muğla-SED üyesi yaklaşık 50 kişilik sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığı’nın politikalarını eleştirerek grevde olduklarını açıkladı. Grup adına basın açıklamasını yapan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı İncilay Gezgin yaptı. Gezgin, Sağlık Bakanlığı’nın Aile hekimleri için dayattığı Cumartesi günü nöbetinin ne hukuka ne akla nede vicdana sığmadığını söyledi.
Gezgin’in açıklaması şu şekilde devam etti.
“Gönül isterdi ki bugün biz işimizi yapabilseydik, halkımıza layık olduğu aile hekimliği hizmetini sunabilseydik. Sağlık Bakanlığı’nın yanlış politikaları bugün, aile hekimlerinin, aile sağlığı çalışanlarının, aile sağlığı merkezlerinden çıkmasına, meydanlara akmasına sebep olmaktadır. Bugün tüm Türkiye2de aile sağlığı çalışanları meydandadır. Aile sağlığı çalışanlarına verilen sözler tutulmamaktadır. Bir önceki sağlık bakanının kurduğu sistemi yenisi yıkmak istemektedir. Biz bu çekişmenin parçası olmayı değil, devletimizin görevini yapmasını istiyoruz.”
Sağlık Bakanlığı2nın yeni yönetim anlayışının ‘tehditle, ceza puanıyla iş yaptır, angarya yaptır’ şeklinde olduğunu ifade eden Gezgin, “Biz sizin seçim malzemeniz değiliz, angarya memurunuz değiliz, Sağlık Bakanlığı’nın temel hak ve hukuk kurallarına aykırı dayatma, angarya mesai uzatma uygulamalarını kabul etmiyoruz. Nöbet konusunda çıkardığınız her mevzuat bizim için yok hükmündedir. Gücünüz yetiyorsa 22 bin aile hekiminin işine son verin” dedi.
Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ahmet İpek de basın açıklamasında konuşarak mesleki yıpranma paylarının verilmesini ve iş güvenceli çalışmak istediklerini belirtti. İpek, “Biz bugün gönül rahatlığıyla işimizi en iyi şekilde yaptığımızı söyleyebilmekteyiz. Biz bu ülkenin aşılama oranlarını Avrupa ortalamasının üstüne çıkarmakla övünüyoruz. Biz vatandaş memnuniyetimiz ile övünebiliyoruz. Biz her türlü baskıya rağmen aile hekimliğine sahip çıkarak, yüzde 70 oranında nöbete gitmeme direncimizle övüneceğiz. Siz ne ile övüneceksiniz? Çıkarttığınız mevzuatların yargıdan dönmesi ile mi?” dedi.
Sağlıkta şiddet yasasının çıkmasını istediklerini ve emeklilik şartlarının düzeltilmesini beklediklerini ifade eden sağlık çalışanları olaysız dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.