Aile hekimleri 3 gün grevde

Bu haber 21 Mayıs 2015 - 1:41 'de eklendi ve 811 kez görüntülendi.

anadoluuuSağlık Bakanlığı’nın tek taraflı yönetmelik değişikliklerini protesto eden Aile Hekimleri 3 günlük iş bırakma eylemine başladı.
Mert Can Kaymak
Sağlık Bakanlığı’nın tek taraflı yönetmelik değişikliklerini protesto eden Aile Hekimleri 3 günlük iş bırakma eylemine başladı.
3 gün iş bırakma eylemi ile ilgili olarak sağlık çalışanları Muğla Sağlık İl Müdürlüğü binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına SES Muğla Şubesi Başkanı Fatma Yarış, Türk-Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin, Muğla Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ahmet İpek, Tabip Odası Başkanı Çağlayan Üçpınar ile sendikalara bağlı üyeler katıldı.
Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını Muğla Tabip Odası Başkanı Çağlayan Üçpınar yaptı. Birinci basamak sağlık hizmeti sunan 70 bin sağlık çalışanının tüm yurtta, en uzun iş bırakma eylemi yapmak zorunda kaldığını kaydeden Çağlayan Üçpınar; “Sağlık Bakanlığı, 5 aydır ASM çalışanlarına hafta içi 40 saat çalışmaya ek olarak, Cumartesi günleri ‘nöbet’ adı altında fazla çalışmayı dayatıyor. ASM sağlık çalışanları haksız ve hukuksuz olan Cumartesi fazla çalıştırma dayatmalarına karşı 5 aydır direniyor ve çoğunlukla ASM’lerini açmıyor. Sağlık Bakanlığı, ASM çalışanlarının 5 aydır sürdürdükleri kararlı ve başarılı direnişini kırmak için, 16 Nisan tarihinde yeni bir yönetmelik yayımlayarak, Cumartesi direnişini sürdürenleri işten atmakla tehdit eden ağır ceza puanları getirdi. Sağlık örgütlerinin, sağlık çalışanlarının haklarını savunurken, halkın sağlık hakkını savunmaktan hiçbir zaman geri durmamıştır. Aile Sağlığı Merkezleri’ni, zincir hastanelerin patronlarına satmadan önce, sağlık çalışanlarını, az paraya, çok çalıştırıp pazarlamaya yönelik girişimlerinizi güçlendirmeye çalıştığınızı duymayan kalmadı. Bizler koruyucu sağlık hizmetlerin önemsendiği, halka yeterli muayene sürelerin ayrıldığı, her kesimin eşit, ücretsiz, iyi sağlık hizmeti alabildiği, çalışanların haklarının gasp edilmediği, sağlık hizmetlerinin topumun gereksinimlerine göre sunulduğu bir sağlık ortamı istiyoruz. Birinci basamak sağlık çalışanları, bugün ve sonraki iki gün, Cumartesi fazla çalışma ve işten atma tehditlerine karşı, kendi haklarını korumak için üç gün hizmet üretmeyecek” dedi.
Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.