Aile Arasında Filmi, Boşa Vakit Harcama « Hamle Gazetesi

Aile Arasında Filmi, Boşa Vakit Harcama

Bu haber 26 Aralık 2017 - 0:40 'de eklendi ve 1.080 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 

Burası taşra diye, yeni filmleri anında seyredemeyeceğimizi zannediyordun değil mi Süheylâ?

Yanılıyorsun…

İşte bak, Gülse Birsel’e kandık ve filmini seyredip yandık!… Yani vaktimiz boşa gitti.

Anlatayım…

Gülse Birsel, popülaritesini sinema vasıtasıyla paraya tahvil etmeyi başarmış Aile Arasında filmiyle. Filme giden herkes çıkarken “Dizideki kadar başarılı değildi; keşke gelmeseydim.” dedi ama gişe hayli yüksekmiş… 3.5 milyon falan. Türk sineması için iyi gişe.

Konu belli.

Beyoğlu’nun arka sokaklar… Büyük ümitli fakir insanları mahallesindeki bir şarkıcı kadın, kızı ve dönme arkadaşı… Böyle bir üçlünün karşısına Çankırılı biri çıkarılacak değil herhalde. Elbette Adanalı biri çıkarılacak ki kebap dumanları arasında işin cılkından önce cümbüşü çıksın.

Gülse Birsel de öyle yapmış… Yani “durduk divana, uyduk moda olana” demiş ve o geviş getirile getirile çürütülmüş sakıza dönen konu üzerinden bir film çıkarmış. Oyuncu kadrosu iddialı. Ama sadece “iddialı”… Engin Günaydın popülaritesi sosuna bulanmış Gülse Birsel  bile kurtarmamış filmi. Zabıta İrfan ve Burhan Altıntop rollerinde göz dolduran Engin Günaydın, sadece filmin sonuna doğru parladığı sahnede güzel bir oyun çıkarmış. Diğer sahnelerindeki rolleri kim olsa oynardı. Erdal Özyağcılar falan harcanmış filimde.

Film bir Ozan Açıktan çırpınışı… Daha önceki filmleri pek tutulmayan Ozan Açıktan, “Gülse Birsel de olursa sıkı bir çıkış yaparım.” diyerek bir şeylere soyunmuş ama soyunduğuyla kalmış. Yani boşa çıkan ümitler… Kim tanır Ozan Açıktan’ı? Herkes Gülse Birsel için gitti filme. Di mi ama?…

Tabii, bu durumda iş gene dönüp dolaşıp Gülse Birsel’de düğümleniyor. Seyirci, “Kandırdın bizi Avrupa Yakası’nın zekî kızı!..” diye kapısına dikilmezse iyi.

Beyoğlu civarının batakhanelerinden film çıkarmaktan bıkmadık. (Sahi ya!… İnsanları en çok etkileyen hikâyeler sadece Beyoğlu batakhanelerinden mi çıkar?… Şöyle bir gözden geçirin batakhane filmlerini, göreceksiniz müptezelliği.)

Yok… Gülse Birsel seyircileri kandırdı. Bi 112 acil esprisi, bi 3. cinsin adamın hakkından gelmesi ve Solmaz’ın “Ben şarkıcıyım; orospu değil!…” sahnesinin etkileyiciliği, filmi kurtaramamış. Demet Evgar’ın perdeyi dolduran oyunu olmasa, birkaç küfürlü ve kaba argolu sözde espri ile kotarılmış tın tın bir Beyoğlu batakhaneleri filmi.

Çarşıya çıktığınızda üşüdüyseniz, ısınmak için seyretmeye gidebilirsiniz ama o paraya bir kafede sıcak bir çayda içebilirsiniz.

Bunu yapmayacaktın sayın Gülse Birsel!… Bizi, Avrupa Yakası ve Yalan Dünya beklentisi ile  mandepsiye getirmeyecektin!…

Biliyorum… Şimdi Gülse Birsel, “Sen ne dersen de hocam!… Seyirci bizim, gişe bizim!…” diyerek muzip muzip gülse yeridir. (Sondan ikinci kelimenin “Gülse” ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur.)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.