Ahlâkî Özde Bakış

Bu haber 16 Ocak 2018 - 0:56 'de eklendi ve 1.691 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail ZORBA
 

“En iyi, yüreğiyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni göremez.”

Küçük Prens

 

Bazen bazı kitapları hiss-i kable’l vukû edinmiş, okumaya başlamış buluyorum kendimi. Bunlardan biri de ismini ilklerime eklediğim bir yazar, Durdu Şahin. Kitabının adı: Türk Aydınının Gözünde Okumak, Yazmak, Düşünmek!.. Daha kitabın başlarındayım. Yazarın belleğimde iz bırakan cümlelerinden biri de şu : “Bilimsel ve ahlâkî öz ile kıymetlenmeyen, kuvvetlenmeyen eğitim; kimseyi doğru ve dürüst eğitmez.”  Bu cümlenin üzerinde döne döne düşünüyorum.

Birbiri ardına kelimeler sıralanıyor düşüncelerimde cümlelerime ram olacak. Ahlak, bilim, sanat, kültür, eğitim, rehberler, ülkem, gençlik ve öğrencilerim. Zaten bütün dünyam öğrencilerimden ibaret.

Düşünüyorum, günümüzde bilgiye ulaşmak ne kadar çabuk, ne kadar da kolay. Elde ettiğin verilerin, sunulan kaynakların sahihliği tartışma götürür. Ama, bilgiye parmağının bir dokunuşuyla ulaşabiliyorsun.

Bilgiye ulaşmanın yolu bir emekten geçmediği için elde edilenlerde tüketime kaynak oluyor. Elde kalan bir şey yok, bellekten silinip gidiyor. İnsan için kazanımlar harcanan emek, yapılan mücadele, aşılan engeller ve sadece “ben” ait olmanın verdiği kazanımların hazlarıyla şekillenirse değer kazanır. Yoksa hemen elde edilen çabuk tüketilir.

Yine aynı cümlenin egemenliğinde düşünmeye devam ediyorum. “Ahlâkî öz ile kıymetlenmeyen ve de kuvvetlenmeyen eğitim” İşte anahtar sözcüklerim. Elde ettiğim her şeyin bir kıymeti olacak ki bana kuvvet versin. Beni insanlık aleminde güçlendirsin. Saygı duyulan, sevgi ile tamamlanan bir emek süreci. Bilgi paylaşılmadıkça bir mana addetmez ki.

Sadece bilgi sözcüğü de aslında fasit bir dairede bırakıyor insanı. İnsana dair tüm kazanımlar, birikimler diyelim. Hayat yolculuğumuzda kendimizi geliştirmek, şekillendirmek adına attığımız her adım bencilliğin çukuruna düşmeden değer kazanıp “benden bize” aktarılırsa tamamlanır. “Ben”in kazanımları a aslında “ben”e ait değildir. Ait olduğu yer “biz” dedir.

Benim dediğin, sahiplendiğin; mevki, bilgi, para, saygınlık, maldan hangisi sana ait? Hiçbiri!.. Bir fırtınada elinden kayıp gittiği ne mevki kalır ne de bilgi, para, saygınlık ve de mal. Sana ait olanlar bizde tamamlandığında, insanlar nezdinde değer kazandığında, saygı duyulduğunda kıymet bulur, sana kuvvet kazandırır. Özünde ahlaki bir emek vardır. İşte eğitimde bu saygıyı, bu değerleri, bu ahlaki bakışı verdiğimize sadece kendi benlerinin zaferlerine mahkum ettiğimiz gençlerimizi bir ideal, bir ülkü hedefleri doğrultusunda bir davaları olduğuna inandırabilirsek bundan tüm insanlık nasiplenir.

İşte bu paylaşımda insan, insanlıkla şereflenir, sevgi taç yaprakları açar. Sonra aşk girer hayatına. Merhamet, vicdan, zarafet, nezaket, estetik güzelliklerle kıymet kazanır. Ona şekil veren benliğin açlığından, arsızlığından, tekelinden kurtulup ahlakla şekillenmiş “Biz”de zenginleşen, dirilen, yenilenen ruhun kazanımlarıdır. Yürekte görmeye başlar Küçük Prens’in dediği gibi, “Gönüller yapmaktır en büyük davası” Yunus misali.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 16 Ocak 2018 / 16:57

Bu yazınız bana, Sayın Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin zat-ı alilerinin “Gülü İncitme Gönül” şiirini efsane bir şekilde okuyuşunu hatırlattı. Edebi bir üslupla, sanat estetigi icindeki okuyuşu zihinlerimize kazındı. Cumhurbaşkanımızın, edebiyat ve sanatla yoğrulmuş zatı alilerinin, her sözü bizlere ihtardır, çok ders çıkarmak gerekir. Kendimizi bu çerçeveden değerlendirmek gerekir, şiirleri ve sözleri gereken yolu göstermektedir.

Nilgün Açık Önkaş 16 Ocak 2018 / 17:16

Gülü İncitme Gönül şiiri Bestami Yazgan’ın şiiri. Bu arada bir de Sezai Karakoç’un “Göklerden İnen Bir Karar Vardır” şiirini bir okuyuşu var ki Reis-i Cumhurumuzun, daha o şiiri o kadar güzel yorumlayan olmadı benim edebiyat bilgime ve kanaatime göre. Burada bunu da yazmadan edemeyeceğim söz açılmışken.

Nilgün Açık Önkaş 16 Ocak 2018 / 17:34

Göklerden inen kararlar inşallah dünya üzerindeki bütün haksızlıkları görür, dertlere derman olur, Cumhurbaşkanımızın bu şiiri bu kadar güzel okuyuşunun hatırına.