AHİM kararını değerlendirdi

Bu haber 22 Ekim 2015 - 23:03 'de eklendi ve 823 kez görüntülendi.

1. ULUSLARARASI ANADOLU UYGARLIKLARI SEMPOZYUMU BAŞLADI MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ İLE TÜRK TARİH KURUMU’NUN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ ‘1. ULUSLAR ARASI ANADOLU UYGARLIKLARI’ SEMPOZYUMU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİNDE BAŞLADI.Muğla’da ‘1. Uluslararası Anadolu Uygarlıkları Sempozyumu’na katılan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Doğu Perinçek tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası AİHM’in verdiği kararı değerlendirdi. Turan, bu kararın Türk milleti adına müspet bir karar olduğunu belirtti.

Kadir Tamer

Muğla’da ‘1. Uluslararası Anadolu Uygarlıkları Sempozyumu’na katılan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Doğu Perinçek tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası AİHM’in verdiği kararı değerlendirdi. Turan, bu kararın Türk milleti adına müspet bir karar olduğunu belirtti.

Ermeni meselesinin siyasi, propaganda ve tarih boyutunun bulunduğunu belirten Turan, özellikle Ermeni diasporasının meseleye hep propaganda boyutundan baktığını belirtti. Turan, “Ermeni meselesi tarih biliminden ibaret değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin karşı karşıya olduğu konu daha boyutlu, daha çok köşeli bir mesele. Tarih boyutunun dışında siyasi ve propaganda boyutu var. Bugün maalesef dünya coğrafyasında devletler ve kültürler sadece bilimle ve doğrulukla karşı karşıya kalmıyorlar. Geniş bir propaganda ve güçlü bir siyaset tezahürleri ve taarruzları ile karşı karşıya kalıyorlar” dedi.

Ermeni meselesinin propaganda, siyasi ve tarihi olarak üç boyutunun bulunduğuna dikkati çeken Turan, meselenin üç boyutunun eş zamanlı olarak kullanıldığını kaydetti.

Ermeni diasporasının propaganda boyutunu kullanmayı tercih ettiğini anlatan Turan, “Maalesef aslı olmayan, temeli olmayan, bilimselliğe dayanmayan, pek çok iddialar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk tezinin karşısına bu şekilde çıkıyorlar. Propagandaya karşı mukabili de bilim ile olmuyor. Propagandaya karşı propaganda ile veya siyaset ile çıkmak lazım. Veya siyaseti siyaset ile bilime de bilim ile karşı çıkmak lazım. Tarihçiler bu açıdan gereğini yapıyor diyemem. Bir sistemsizlik ve plansızlık var. Buna karşın Türk tarihçileri Ermeni meselesinde epey bir yol kat etmiştir. Kamuoyunda bunların bir kısmı gündeme geliyor, bir kısmı gelmiyor. Bu konuda epey yol ket eden, bilgi ortaya koyan üreten arkadaşlarımız var” dedi.

Perinçek takdir edilmeli

Doğu Perinçek tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası AİHM’in verdiği kararı değerlendiren Turan, “Sayın Perinçek’in AİHM’deki dava sonucu Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan bir fert olarak beni çok memnun etti. Bu dava Ermeni meselesini topyekun halleden bir konu değil. Bir merhaledir. Önemli bir yol kat etmiştir. Bu milletimiz adına müspet bir karardır. Bu konuda sayın Perinçek’i de takdir etmek lazım. Konuyu Dışişleri Bakanlığımızın da yakından takip ettiğini biliyorum. Konu tamamen halledilmiş değil. Propaganda ve siyaset boyutu ile devam edecek. Belki onlarca karar karşımıza çıkacak. Ermeni meselesi bugüne kadar bu şekilde devam etti, bundan sonra da belki gelecek nesillerimizi de meşgul edecek olumsuz bir miras meselesi. Miraslar her zaman olumlu olmuyor. Olumsuz miraslar da var. Osmanlı Devleti’nden bize miras kalan, ama kaçamayacağımız, mecburen kabulleneceğimiz bir mirastır. Diğer siyasi miraslarımız gibi” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.