Ahilik geleneği yaşatılıyor mu?

Bu haber 15 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.138 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Ahilik Haftası etkinliklerinin ilk günü basında, yakın zamanda gerçekleşen Muğla Kültür Şenliği’nden çok daha fazla yer buldu.
Neden?
Bu sorunun yanıtı, gelecek sene yapılacak Kültür Şenliği’nin hazırlıklarına ışık tutacaktır.
Sanki gazetecilerin hepsi sözleşmiş.
Ahilik Haftası etkinlikleri gazetelerin önemli bölümüne “Ahilik geleneği yaşıyor” başlığı ile yansıdı.
Ahilik geleneği gerçekten yaşıyor mu?
İşte bu tartışılır…
 
xx           xx           xx
“Ahilik geleneği yaşıyor” başlığının atılmasına sanırım, etkinlikler sırasında Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün yaptığı konuşma neden oldu.
Türkiye’de her konuda büyük bir erozyonun yaşandığını belirten Belediye Başkanı Gürün, “ahilik geleneğinin Muğla’da erozyona uğramadığını” savunarak şöyle demiş:
“Ahilik gibi evrensel değerlerimiz tekrardan toplumumuzda önemli yer bulmaya başladı. Bu değerlerimizi Muğla düzeyinde değerlendirdiğimizde ise Muğla olarak Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir ticari ahlaka sahibiz. Günümüzde hala Muğla esnafı birbirine günaydın demeyi sürdürüyor ve sıkıntıda olan bir esnafa diğer esnaf arkadaşları her konuda yardımcı oluyor. Yani tüm Türkiye’de etkili olan Ahilik erozyonu Muğla’da etkisini fazla göstermemiş. Bu nedenle Muğla’daki esnaf arkadaşlarımı kutluyorum.”
Bu da tartışılır…
 
xx           xx           xx
Başkan Gürün’ün sözleri bana bir gerçeği ifade etmekten çok, bir özlemi ifade etmek gibi geldi…
İlk aklıma gelen de, geçenlerde Muğla Üniversitesi çalışanlarından birinin Ankaralının Kahvesi’ne gelerek kahve müdavimlerinden bir marangozu arıyor olması geldi. Üniversite çalışanına, “Ne yaptıracaksınız, başkasını bulalım.” denildi. O şöyle karşılık verdi:
“Ya ben marangoz değil, bu arkadaşı arıyorum. Evde yapılacak işler var, anlaştık. Malzeme alması için peşin para da verdim. Kaç zaman oldu, gelip işi yapmıyor.”
Her gün buna benzer kaç hikaye dinliyoruz.
Muğla’da elbette “dinazor” denilebilecek saygıdeğer esnaflar, zanaatkarlar var. Ama esnaflık, zanaatkarlık kaldı mı?
Esnaflığın, zanaatkarlığın  olmadığı yerde ahilik olur mu?!!
Birlik başkanı alınmasın ama, başkanlık maaşlarıyla neredeyse gelir kapısı haline gelen esnaf odalarının bu sorunun yanıtı için biraz kafa yormalarında, bir şeyler yapmalarında yarar var…
 
xx           xx           xx
Ancak Başkan Gürün’e bir noktada katılmamak mümkün değil.
“Günümüzde hala Muğla esnafı birbirine günaydın demeyi sürdürüyor ve sıkıntıda olan bir esnafa diğer esnaf arkadaşları her konuda yardımcı oluyor.” sözü kesinlikle doğru.
Ama “ahilik” bir başlı başına kültür…
Ahiliği bu gün bire bir tesis etmek mümkün değil, ama “ahilik kültürü” yaşatılabilir.
Bunun için Muğla’da, Arasta’yı ayağa kaldırmak; semercisiyle, demircisiyle, kömürcüsüyle, berberiyle, kuyumcusuyla, “Muğla börekçisi” ve “köftecisi”, “kebapçısı”, “lokantacısı”, “meyhanecisi” ile  yaşatmak, Kültür Şenliklerini “Ahilik etkinlikleri” havasında yapmak yeterli olacaktır…
 
xx           xx           xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak Kırşehirli…
Etkinlikler sırasında Doç. Dr. Bayram Akça’nın vurguladığı gibi; Kırşehir, Ahilik Teşkilatının ilk kurulduğu yer…
Ahiliğin merkezinde yetişmiş bir Valiye sahip olmak Muğla için şans olsa gerek. Tabi bu “şans” değerlendirilebilirse…
Muğla Kültür Şenliği’nde Muğla Valiliği neden yok, diye sormayacağım. Spekülatif bir soru olur. Ama hiç değilse şenlik komitesinde valinin de yer almasında yarar var.
Yatağan’ın eski adı “Ahi Köy”dür. Ahiliğin Muğla’da önemli yeri var. Nitekim etkinliklerin yürüyüşünün başlatıldığı Şadırvan çevresi (Arasta) ve Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşün gerçekleştirildiği Tabakhane, Kurşunlu Caddeleri geçmişte Ahiliğin bütün özellikleri ve güzellikleri ile yaşadığı bölgedir…
 
xx           xx           xx
Etkinliklerin ilk gün konuşmalarında Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ta, “Ben kendimi bildim bileli Ahilik Haftası hep kutlanır.” demiş. Muğla, Kırşehir olmadığından mı ne ben de kendimi bildim bileli, Muğla’da Ahilik Haftası kutlanmazdı…
Bakanlık talimatı ile son birkaç yıldır kutlanıyor. İyi de oluyor.
Muğla Kültür Şenliği, adı üzerinde “Muğla kültürünün şenliği”…
Muğla kültüründe, Ahiliğin de önemli yeri var…
Gelecek Kültür Şenlikleri’nde, benim çocukluğumda görebildiğim; esnafın kapısına bir tabure koyup, cumaya gittiği manzaraları geri getirmez belki ama, geleneği, örfü, adeti anılarda canlı tutmuş oluruz.
Kim bilir belki bu tür aksiyonlarla, Kentsel SİT’i “kültür turizminde” pazarlamamız çok daha kolay olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.