Ah Benim Gadın Molam! « Hamle Gazetesi

Ah Benim Gadın Molam!

Bu haber 29 Aralık 2018 - 0:15 'de eklendi ve 3.571 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Her sene yeni yıla girerken veya yeni yıla girildiği gün gazetelerde, köşelerinde yaşanan son yılın bir muhasebesini, değerlendirmesini yapmak adettendir. Elbette herkes kendisinin, ailesinin muhasebesini de yapıyordur. Umarım bakiyesi verimli ve başarılı bir muhasebeniz olmuştur.

Önce sağlık…

Tıp Fakültesi Hastanesi gibi, karayolundan hastane kapısına ulaşımı şikayet konusu olsa da Ortaca‘nın yeni Devlet Hastanesi hizmete girdi. Bodrum‘un yeni Devlet Hastanesi yeni yılın ikinci ayı hizmete girecek. Seydikemer Devlet Hastanesi ihale edildi, yer teslimi yapıldı. Marmaris Devlet Hastanesi bir hayırseverin katkıları ile yenilendi.

Muğla Devlet Hastanesi‘nin açılışı kesinlik kazandı… Hastane binasının dayanıklı hale getirilmesi için yer teslimi yapıldı. Önceki günde İl Sağlık Müdürü İskender Gencer Sağlık Bakanlığı‘nda toplantıya katıldı ve toplantıdan 100 yataklı Menteşe Devlet Hastanesi için Tıbbi Cihaz Donanımı ve Mefruşat için toplam 8.700.000. TL ödenek çıktı.

Hayırlı olsun… Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir‘e çabaları, 26. Dönem Muğla Milletvekili Nihat Öztürk‘e katkıları için teşekkür ederiz.

xx           xx           xx

Sonra eğitim…

İlk ve orta eğitimde çok önemli sorunlarımız yok. Ancak üniversiteye Muğla‘ya yakışır oranda öğrenci gönderememe sorunumuz devam ediyor. Yüksek öğretimde ise Rektör Hüseyin Çiçek ile yeni bir döneme girildi. Kötekli‘de yoksul aile çocuklarının sorunları gündemde gecikmiş yerini aldı… Umarız ortaya konmuş çözümler yeni yılda hayat bulmaya başlar, Kötekli‘nin yeniden “ailelerin de yaşadığı” bir mahalle haline gelmesi ve Sıtkı Koçman Caddesi‘nin “Bodrum Barlar Sokağı” imajı silinir…

İnşallah 2019 yılı, öğrencilerin ve özellikle kız öğrencilerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına bugüne kadar parmağını kıpratmamış olan yerel yönetimlerimizin bu anlamda harekete geçtikleri yıl olur..

Bu sene Hukuk Fakültesi‘ne ve Dişçilik Fakültesi‘ne onay çıktı, ama Mimarlık Fakültesi‘nin şehir merkezinde açılabilmesi için AK Parti‘nin siyasetçileri üzerlerine düşeni yapamadılar. İkmale kaldılar…

Rektör Çiçek, üniversite ile şehrin gerçek anlamda “entegrasyonu”; Muğla’nın gerçek anlamda “üniversite şehri” olabilmesi için elini uzattı… Bakalım 2019’da o eli tutan olur mu?

xx           xx           xx

Ve sonra turizm…

Uzun zamandır turizmde kötü günler değil, kötü yıllar yaşıyorduk. Bu anlamda 2018 için tam bir toparlanma ve yeniden yükseliş yılı diyebiliriz. 2018 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 10. Yarışı Türkiye Rallisi, 13 -16 Eylül tarihleri arasında Marmaris‘te yapılması yükselişi taçlandırdı.

Neredeyse son 10 yıldır Kültür Turizm Bakanı görmeyen Muğla‘da “turizm gözden çıkarıldı” denmeye başlandığı sırada 2018 turist sayısının yeniden 3 milyona tırmandığı yıl oldu…

2014 yılında 3 milyon 300 bin yabancı turist rakamına ulaşan Muğla, son yıllarda 15 yılın en kötü sezonunu yaşadı. 2003 yılında 2 milyon 73 bin turist ağırlayan Muğla’da 2017 yılında 2 milyon 89 bin 503 ve 2018 de de 2 milyon 63 bin 536 yabancı turist ağırlayabildik… 3 milyona ulaşmaya daha çok var… Ama yerli turist dahil 3,5 milyon turist doluluğu bu sene sektörü rahatlattı.

Tabi turizm 2012’de de 12 aya yayılamadı…

Ancak Marmaris Belediyesi‘nin bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği ve bir ay süren “Yeni Yıl Festivali” ilçeyi kış ortasında hareketlendirirken, gelecek yıl için umut verdi. Bu anlamda Köyceğiz Belediyesi‘nin bir günde 20 bin kişi ağırlayan Noel Pazarı‘da turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması için bir başka ipucu oldu…

xx           xx           xx

Ulaşıma gelince…

Muğla-Denizli arasında kangrene dönüşen Kale Yolu bu yılda da bitirilemedi. Muğla İl Genel Meclisi‘nin son döneminde, bu yolun yapılabilmesi için İl Özel İdaresi Bütçesi‘nden “geri konulmak üzere” kaynak yaratılması gündeme gelmişti. Ancak dönemin CHP’li meclis üyeleri “Devlet bu parayı geri vermez” kaygısı içinde kaynak ayrılmasına karşı çıkmışlar ve o zman yolun yapımı çözümsüz kalmıştı.

Karayolları tarafından yapıma devam edilen yolun 2019‘da tamamlanması bekleniyor…

2012 yılında tamamen bitirilerek hizmete sunulması planlanan, ancak çeşitli nedenlerle yarım kalan 33 kilometrelik Milas-Yatağan bölünmüş yolu ise Yatağan çıkışındaki çalışmaya rağmen bu yıl tamamlandı sayılır. Akyaka sapağındaki ve ÜniversiteTıp Fakültesi arasında Muğla‘ya yakışmayan ucube kavşak düzenlemelerini ve Köyceğiz yol çalışmasını saymazsak Karayolları‘nın Muğla‘daki “duble yol” çalışmasının artık tamamlandığını söyleyebiliriz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ise il merkezinde 8 ay gibi sürede tamamlayacağını açıkladığı Uğur Mumcu Bulvarı-Cumhuriyet Caddesi-Cumhuriyet Meydanı-Recai Güreli ve Abdi İpekçi CaddeleriPrestij Yol” çalışmasını bir yılda tamamlayamadı. Muğlalılar ise çalışmanın tamamlanmasından sonra bu güzergahta yer yer yeniden kazı çalışması yapılabileceği endişesi yaşamaya devam ediyorlar…

xx           xx           xx 

Muğla‘da doğal ve tarihi çevrenin korunması kaygı ve kavgaları 2018‘de de yaşanmaya devam etti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün Karabağlar Yaylası‘nda Yayla Evi‘ne bir başkasının yurdundan, yurt sahibinin rızası olmadan, koruma ilke ve kararlarına da aykırı şekilde yol geçirmesi ve yine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın‘ın Köyceğiz‘de göl manzaralı kaçak yapı yapıp, yalan beyanla “İmar Barışı”ndan yararlanmaya kalkması gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

İmar AffıMuğla‘da en çok tartışılan ve tepki gören konu olurken, Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Ersoy‘un bu barıştan kendisinin de yararlandığını açıklaması tartışmaya tüy dikti.

Yılın en çok tepki çeken konularından biri de Okluk Koyu‘nda Cumhurbaşkanlığı‘nca gerçekleştirilen ve orman katliamına neden olan “kaçak yapılaşma” olurken, yılın son golü de Bakan Ersoy‘dan geldi. Mülkiyeti Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy‘un sahibi olduğu ETS Tur‘a ait olan ve Bodrum Yalı Mahallesi‘nde yer alan muhteşem doğaya sahip Kissebük imara açıldı… Muğlamıza ve Muğla turizmine hayırlı olsun…

xx           xx           xx

Yılın faciası…

Muğla‘da yılın faciasını Bodrum‘da sel felaketlerinde ve geçen Temmuz‘da Yatağan Termik Santralinde kömür bandı çökmesinde yaşadık. Çok şükür sel felaketinde can kaybı olmadı, ama Yatağan‘da 12 işçi göçükte yaralanırken, Sezgin Kılıç ve Seray Şimşek yaşamlarını yitirdi. Allah rahmetini esirgemesin.

Bafa Gölü Tabiat Parkı‘nda (Latmos) taş ve maden ocağı faaliyetleri ile Yatağan‘da kömür ve maden üretimine feda edilen zeytinliklerle, fıstık çamı ormanlarının talanı bir başka facia olarak kayda geçti…

Yılın eziyeti…

Muğla‘da yılın eziyeti ise, MUSKİ‘nin su kesintileri ve Bodrum‘da çöplük yangınları olurken, en büyük eziyet olarak da TOKİ eziyeti kayıtlara geçti… Evsiz ve dar gelirlilerin konut sahibi olabilmeleri için kurulan TOKİ günümüzde “ticari ve lüks konut” üretir hale geldi. Adeta yap-satçı gibi hareket eden ve Muğla‘ya konut sorununu çözmeye gelen ve Marmaris‘te, Bodrum‘da konut üretmeye hazırlanan (!) TOKİ 700 günde yapımı tamamlanarak halka teslim edileceği söylenen ikinci etap konutları hak sahiplerine teslim edemedi… Hem kira hem de aidat ödeyenler isyanlarda…

xx           xx           xx

Muğla’da yılın en önemli olayı ise 23 yıl aradan sonra hem de CHP’den değil de AK Parti’den bir kadın Muğla Milletvekili seçilmiş olması oldu.

İşin tuhaf yanı 23 yıl öncede Muğla‘nın ve ülkemizin ilk kadın valisi Dr. Lale Aytaman Anavatan Partisi‘nden Muğla Milletvekili seçilmişti…

15 yıllık kararlı bir mücadele sonunda 24 Haziran seçimlerinde hakederek Muğla Milletvekili seçilen ve o günden beri de Muğla için çırpınan Milletvekili Yelda Erol Gökcan‘ı ve seçenleri bir kere daha kutluyorum.

Muğla‘da yılın bir diğer olayı da AK Parti‘nin Türkiye‘de hala aday çıkaramadığı iki ilden biri Muğla olurken, CHP‘nin de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Osman Gürün adını açıklamış olmasına rağmen ne bu adaylığı ne de İYİ Parti ile ittifakı netleştiremediği gibi, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Ortaca ve Yatağan‘dan; bir başka deyişle Bodrum, Marmaris, Fethiye Turquaz Üçgeninden çıkamamış olması…

İyi ve temiz yıllar dilerim…

—————————————-                                               —————————————

GÜNÜ SÖZÜ: Politikada hiçbir şey tesadüfen olmaz. Olmuşsa, öyle planlanmıştır. (Roosevelt)

ÇİVİ

Okurlarımdan Neşe Yılmaz Kılınç facebookta Mete Kalay’ın bir paylaşımının altına “İyi de hani aday?” diye yazmış. Ben de dayanamadım, “Mete kardeşimi Menteşe adayı yapıyoruz. Kadem bey yoldan çevirmezse ben de Büyükşehir adayı olurum.” diye karşılık verdim. Arkadaşım, “İşte bu da yılın esprisi oldu” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————————-

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet kumaş 29 Aralık 2018 / 08:48

Hemşehrim Özcan Bey Trabzon dan selamlar