Ağustos’ta ihracat yüzde 1,4 arttı

Bu haber 03 Eylül 2013 - 9:27 'de eklendi ve 605 kez görüntülendi.

agustosihracat121321654131541312Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Bodrum’da düzenlenen basın toplantısında Ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı.
Haber Merkezi
Sabah saatlerinde düzenlenen basın toplantısında TİM, bu yılın Ağustos ayında ihracatın, 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 1,4 artarak 10 milyar 594 milyon 536 bin dolar olduğunu açıkladı. Son 12 aydaki ihracatın ise 151 milyar 389 milyon 670 bin dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.
Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin Ağustos ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 artışla 10 milyar 594 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca ilk 8 ayda ihracatın yüzde 1,3 artarak 98 milyar 887 milyon dolara, son 12 aylık ihracatın ise yüzde 5,3 artışla 151 milyar 389 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.
Ağustos ayında en fazla ihracatı 1 milyar 447 milyon dolar ile kimyevi maddeler sektörünün yaptığını açıklayan TİM Başkanı Büyükekşi, 1 milyar 401 milyon dolar ile hazır giyim sektörünün ikinci, 1 milyar 266 milyon dolar ile otomotiv sektörünün üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.
En fazla ihracat yapan ilk 10 ili değerlendiren Büyükekşi, Ağustos ayında en fazla ihracat artışını yüzde 128 ile Sakarya’nın yaptığını ifade ederken, Sakarya’yı yüzde 9 artışla Kayseri’nin takip ettiğini belirtti.
Dünya ekonomilerindeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde yapan Büyükekşi, gelişmiş ülkelerdeki toparlanma belirtilerinin güçlendiğini ve Çin’in verileri hariç bakıldığında, dünyanın ilk 69 ülkesinin ihracatının yüzde 0,1 gerilediğini ifade etti. Büyükeşki, Türkiye’nin yılın ilk 8 ayındaki yüzde 1,3’lük toplam ihracat artışı ve yüzde 5’lik mal ihracatı artışı ile dünya ekonomilerine nispeten olumlu bir performans sergilediğini de ifade etti.
“ORTADOĞU’DAKİ GELİŞMELER VİCDANLARI SIZLATIYOR”
Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin, insanlık vicdanını sızlatır bir noktaya geldiğini belirten Büyükekşi, yaşanan olayları şu sözlerle ifade etti: “Mısır’daki darbe ve sonrasında çoluk-çocuk demeden devam eden katliamları ve gelişmiş batı ülkelerinin, bu katliamlara sessiz kalmalarını adeta hayretle izliyoruz. İnsan bu çifte standarda adeta isyan ediyor. Diğer yandan, Suriye’de devam eden iç savaşta masum insanlara karşı kimyasal silah kullanılmasını esefle kınıyoruz. Umuyoruz ki, insanlık vicdanı artık Suriye’yi görmezden gelmeyecek ve bu ülkelerdeki kardeşlerimiz en kısa sürede feraha çıkacaklar.”
Dünyadaki olumsuz ortama rağmen, Türkiye ekonomisinin, büyüme momentumunu sürdürdüğünü belirten TİM Başkanı, ihracatçıların yıl sonunda ekonominin yüzde 4,8 büyüyeceğini tahmin ettiklerini fakat 2023 hedeflerine ulaşmak için, Türkiye’nin her yıl ortalama yüzde 5-6 büyümesi gerektiğini ve ihracatını her yıl yüzde 11 arttırması gerektiğini vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.