Ağaçlar poliklinik için kesildi

Bu haber 08 Nisan 2014 - 20:12 'de eklendi ve 1.443 kez görüntülendi.

agac6516565165Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde kent merkezi içinde bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine 60 poliklinik yapımı amacıyla çam ağaçları ve zeytin ağaçlarının kesilmeye başlaması çevrecilerin tepkisine neden oldu. Ağaçların kesildiğini duyan çevrecilerin hastane bahçesine gelmesinin ardından kesim işlemlerini gerçekleştiren işçiler çalışmalara bir süre ara vermek zorunda kaldılar.

Kadir Tamer

Menteşe İlçesi’nde kent merkezinde bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde çam ağaçları ile zeytin ağaçlarının kesimi çevrecilerin büyük tepkisine neden oldu. Ağaçların kesildiği haberini alan bazı çevrecilerin hastane bahçesine gelmesi kesim çalışmalarına ara verildi. 60 poliklinik yapılacak alan üzerinde bulunan 12 çam ağacı ile 14 zeytin ağacım olmak üzere toplam 26 ağaçtan 15’nin kesildiği öğrenildi.

Çevreciler manzara karşısında şok oldular

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde ağaçların kesildiğini öğrenen çevreciler hastane bahçesinde gördükleri manzara karşısında şoka uğradılar. Hastane bahçesine gelen çevreciler zeytin ağaçları ile çam ağaçlarının kesilmesine tepki gösterirken zaman zaman kesim işlemini gerçekleştiren işçiler ile tartıştılar. Çevrecilerin ardından hastane bahçesine gazetecilerinde gelmesi nedeni ile sabah saatlerinde başladığı öğrenilen kesim işlemleri işçilerin hastane bahçesinden ayrılması üzerine kısa süreliğine durdu.

Daha önce Muğla eski Garaj Alanı’na Muğla Belediyesi tarafından lüks konutlar yapımının engellenmesinde etkili olup isimlerini duyuran ‘Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu’ üyelerinin de aralarında bulunduğu grup ağaçların kesilmesi nedeni ile hastane Başhekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan ile görüştüler.

Konu hakkında bilgi veren Gürsoy, hastane bahçesinde bulunan alana poliklinik yapılacağını belirterek, “Uygulama ile bizim ilgimiz yok. Sağlık Müdürlüğümüz ek poliklinik yapmak istiyor. Bunun için Orman Bölge Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü’nden ağaç kesim izni alındığını biliyorum” demekle yetindi.

Ağaçları kestirmeyiz

Hastane Başhekimi ile görüşen çevreciler ağaç kesim çalışmalarının bir an önce durdurulmasını isteyerek, “Ağaçların kesildiğini öğrenir öğrenmez hemen hastaneye koştuk. Gördüğümüz manzara karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Çünkü kesilen ağaçlar yıllardır bu bölgede. Şu anda kesimi yapılmayan çam ağaçlarının da kesilmek için işaretlendiğini gördük. Bunların kesimine izin vermeyeceğiz. Şehrin orta yerinde bu katliama izin vermeyeceğiz. Gerekirse çadır kurup 24 saat bekleriz” dediler.

Başka çaremiz yoktu

Hastane bahçesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ise, “Mevcut hastanemizdeki poliklinikler yetersiz kalıyor. Yapımı bir süre başlayacak Tıp Fakülte Hastanesi’nin tamamlanması 3-4 yılı bulur. Polikliniklerin yetersiz kalması nedeniyle hastanemize yakışan modern bir poliklinik yapma kararı aldık. Bunu hastane bünyesinde yapabileceğimiz iki alan vardı. Bunlarda şu anda otopark olarak kullanılan alan ve çalışmaların bulunduğu bölge idi. Otopark olarak kullanılan alana Ağız ve Diş Sağlığı merkezi yapılacak. Bu yüzden bizde mecburen hastanenin arka tarafında bulunan bu bölgeye poliklinikleri yapmaya karar verdik. Buradan başka yapacak yerimiz yok. Ağaçların kesilmesi konusunda gerekli izinleri aldık. Bölgede bulunan ağaçları kaldıramazsak buraya poliklinik yapamayız. Poliklinik yapamazsak vatandaşımız mağdur olmaya devam eder” dedi.

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, “Maliyet kar zarar hesapları yapılmaksızın böyle bir şey yapılmaz. Ancak orada ek poliklinikler ağız ve diş sağlığı ünitesi yapılacak. Yer seçimi daha önce yapılmış idi, vaziyet planı ve yer teslimi yapıldı. Eğer oraya ağız dış ağlığı ünitesi ve poliklinik yapmaktan feragat edeceksek o ağaçlar kesilmez. Ama en az zararla o binaları yapmak zorundayız. Arkadaşlarımız çalışmalarını yürütüyorlar” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
MEKİYE ARMUTCUOĞLU 10 Nisan 2014 / 09:51

sadece anlamakta zorluk çektiğim şey bu ağaçlar kesilmek yerine ağaçlar kökünden çıkarılıp başka yerler dikilseydi olmazmıydı tamam polk ihtiyaç var ama oağaçları kesmek daha mı kolay geldi peygamber efendimiz S.A.S şöyle buyurmuş kıyametin koptuğunu görseniz bile ağaç dikmekten vazgeçmeyin