Ağabeyini hayata bağladı

Bu haber 07 Ocak 2016 - 1:25 'de eklendi ve 1.114 kez görüntülendi.

İKİNCİ HAYAT KIZ KARDEŞTEN MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ SEFA ERDEM BİR YIL ÖNCE KEMİK İLİĞİ YETMEZLİĞİ TEŞHİSİNİN ARDINDAN KIZ KARDEŞİNDEN YAPILAN NAKİLLE HAYATA TUTUNDUMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Sefa Erdem bir yıl önce kemik iliği yetmezliği teşhisinin ardından kız kardeşinden yapılan nakille hayata tutundu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İşletme Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Sefa Erdem kemik iliği yetmezliği tanısı konmasının ardından aranan uygun doku kız kardeşinde bulununca yaşama kız kardeşi sayesinde ikinci kez tutundu. Tanı, nakil öncesi ve sonrası tüm tedavileri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşen Erdem, rahatsızlığı nedeniyle bir yıl dondurduğu okuluna kaldığı yerden yeniden devam etmeye başladı.
2014 yılının Aralık ayında halsizlik ve ağız içi cilt kanaması şikâyeti ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine gelen Kocaelili Sefa Erdem’in kemik iliği biyopsisi alındı. Potoloji, genetik ve akım sitometrisi incelemeleri yapılan Erdem’in rahatsızlığı ile ilgili aynı gece Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Dr. Volkan Karakuş hastaneye gelerek tahlilleri inceledi. Tahlillerde kan üretim oranının kemik iliğinde yüzde 10’un altında kapasite ile çalıştığı tespit edildi. Erdem 15 gün süre ile ilaçlı tedaviye alındı. Kemik iliği yetmezliği tanısı konulan genç hastaya uygulanan ilaçlı tedavinin sonuç vermemesi üzerine doku nakli için uygun doku aranmaya başlandı.
Uygun doku için önce aileden örnekler alındı. Yapılan tahlillerde aile üyelerinden Sefa Erdem’in kız kardeşi Seda Erdem’in dokusunun yüzde 100 uyumlu olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Sefa Erdem ilik nakli olabilmek amacıyla Gebze Anadolu Sağlık Merkezi’ne sevk edildi. Kız kardeşinden alınan doku başarılı bir şekilde ağabeyi Sefa Erdem’e nakledildi. Erdem 50 gün hastanede, 50 gün de evde yapılan tedavi sonrası eski sağlığına yeniden kavuştu. Erdem’in koruyucu aşı tedavisi ise halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde devam ediyor.
Doktoruna teşekkür etti
Hastalığının ilk gününden itibaren kendisine bir arkadaş yakınlığı ile yaklaşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Dr. Volkan Karakuş’a teşekkür eden Erdem, “Ben şanslı bir hastayım. Doku konusunda en yakınımdaki kardeşimin dokusu yüzde 100 uyum sağladı. Doktor konusunda da şanslıyım, çünkü hasta doktor ilişkisinin ötesinde ağabey-kardeş, arkadaş ilişkisi içinde bir tedavi süreci yaşıyorum. Şu anda gayet sağlıklıyım ve tedavim olması gerektiği gibi devam ediyor” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Dr. Volkan Karakuş, doku nakli hariç tüm tanı, nakil öncesi ve sonrası tedavi hizmetlerinin Muğla’da yapıldığını açıkladı. Ayda en az bir hastanın doku nakli için ilgili hastanelere sevk edildiğini belirten Karakuş, uygun doku için de hastalarına yardımcı olduğunu söyledi. Karakuş, “Sefa Erdem kardeşimizin rahatsızlığı sonucu yapılan ilk tahlillerden itibaren kendisini yakın takibe aldık. Öncelikli olarak ilaç tedavisine cevap vermesini bekledik. İlaç tedavisine cevap vermeyince ilik nakli için gerekli uygun doku aramaya başladık. Bu yönde hastamız çok şanslıydı çünkü uygun doku kız kardeşinde bulundu. Aile içinde anne baba veya kardeşlerin dokusu her zaman uygun olmayabiliyor. Ama Sefa kardeşimizin kız kardeşinin dokusu yüzde 100 uyumlu çıktı. Nakil sonrası tedavi devam ettiği için koruyucu aşılarını da düzenli olarak Muğla’da devam ediyoruz. Kemik iliği olsun diğer rahatsızlıklarda vatandaşlarımızın il dışına tahlil ve tedavi için gitmelerine gerek yok. Tanı ve tedavi sürecini hastanemizde yapıyoruz” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, 2017 yılında hizmete girmesi beklenen hastanenin bölgenin en iyi hastanesi olması için gayret sarf ettiklerini söyledi. Himoğlu, “Muğlalı vatandaşlarımızı Muğla dışına tedavi için göndermemek için büyük gayret gösteriyoruz. Bu konuda hem Muğla, hem de Ankara’da bürokrasi ve siyasilerden destek görüyoruz. Hastanenin faaliyete geçmesinden sonra tedavi amaçlı Muğla dışına giden hastalarımızı Muğla’da tedavilerini yapmak istiyoruz. Önümüzdeki süreçte doku nakli dahil bir çok alanda çalışmalarımız olacak. Bu konuda mevcut kadromuzu daha da zenginleştirerek Eğitim ve Araştırma Hastanesi ismine yakışır bir hizmet vermek istiyoruz” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.