Affetmek Üzerine

Bu haber 16 Haziran 2015 - 20:50 'de eklendi ve 1.272 kez görüntülendi.
Bahar Erdenbaharerden@hamlegazetesi.com.tr

Affetmek  kendiliğinden olmayan, yani bilinçli olarak yapılan, planlı bir süreçtir. Tamamıyla bir seçimdir. Affetmeyi seçmek, öfke, acı, üzüntü, kızgınlık, kin, nefret gibi negatif enerji veren duygulardan kurtulmamıza ve iyileşmemize yardımcı olur. Öfke bizi küçültürken, nefret yaşamdan zevk almamızı, insanların güzel yanlarını görmemizi engellerken, affetmek kendi potansiyelimizin ötesine doğru gelişmeye ve kendimizi gerçekleştirmeye götürür.

Birini veya birilerini tamamen affettiğimizde sevgi ile dolu, sakin, neşeli, daha mutlu ve huzurlu bir yaşam tercih etmiş oluruz ve pozitif duygulara yer açarız. Çünkü  bize  ağırlık  yapan  tüm negatif  duyguları  bırakmayı seçeriz. Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceğin önünü açar, bu yüzden de geçmişle barışmak ve huzurlu bir yaşam için tek yoldur.

Ancak ,“birisini affetmek’’ ne anlama gelir diye sorduğumuzda, bazı kişilerde,“o kişi bana her ne yaptıysa kabul etmek’’şeklinde yanlış bir algı olabilir. Affetmek, kişinin veya kişilerin size yaptığı kötü davranışları, yanlış veya çirkin olan iletişim biçimlerini kabul etmek, ya da kişiyi sevmek ve kabullenmek değil, negatif duyguları ve etkilerini artık taşımayacaksınız, taşıması için o kişi veya kişilere geri vereceksiniz, tepkisizlik geliştirebileceksiniz demektir.

Affetmek söylendiği kadar kolay olmadığı için, affedebilmeyi başarmak da oldukça güçlü ve dönüştürücüdür. Öncelikle özgürleştirir çünkü negatif duygular artık sizi aşağıya çekemez; güçlendiricidir çünkü negatif duyguların yükünü atar ve hayatımıza daha rahat ve kolay devam ederiz.

Ancak  başkalarını affedebilmek için önce kendimizi affetmek gerekir. Birini  veya  birilerini affetmediğimizde  anahtarını  sadece  kendimizin sakladığı kendi hapishanemizi yaratırız. Öfke,  nefret, kin, intikam gibi  duyguları  taşıdığımızda  zehiri  kendimiz  alıp  yine  de o kişinin  ölmesini  bekleyen  biri  haline geliriz.

Affetmek ile ilgili okuduğum  güzel  bir  hikayeyi  paylaşmak  istiyorum  sizlerle;

Bir lise  öğretmeni  birgün  derste  öğrencilerine  bir  teklifte  bulunur:  “Bir hayat deneyimine  katılmak ister misiniz?”

Öğrenciler çok sevdikleri hocalarının bu teklifini tereddütsüz kabul ederler.
“O zaman” der öğretmen :  “Bundan sonra ne dersem yapacağınıza da söz verin”
Öğrenciler bunu da yaparlar.

“Şimdi yarınki ödevlerinize hazır olun. Yarın hepiniz birer plastik torba ve beşer kilo patates getireceksiniz!”

Öğrenciler,  bu işten pek bir şey anlamamışlardır.  Ama ertesi sabah hepsinin sıralarının üzerinde patatesler ve  torbalar  hazırdır.

Kendisine meraklı gözlerle bakan  öğrencilerine  şöyle der öğretmen:

“Şimdi,  bugüne dek  affetmeyi  reddettiğiniz  her  kişi  için  bir  patates  alın,  o kişinin  adını  patatesin  üzerine  yazıp  torbaya  koyun.”

Bazı  öğrenciler  üçer-beşer tane patates koyarken,  bazılarının torbası  neredeyse ağzına  kadar  dolmuştur.  Öğretmen,  kendisine:

“Peki  şimdi  ne olacak?” der gibi bakan  öğrencilerine  ikinci açıklamasını yapar:

“Bir  hafta  boyunca  nereye  giderseniz  gidin,  bu  torbaları yanınızda  taşıyacaksınız. Yattığınız  yatakta,  bindiğiniz  otobüste,  okuldayken  sıranızın  üstünde  hep yanınızda  olacaklar.”

Aradan  bir  hafta  geçmiştir.  Hocaları  sınıfa  girer girmez, denileni  yapmış  olan  öğrenciler  şikayete  başlarlar:

“Hocam,  bu kadar ağır torbayı her yere taşımak çok zor.”

“Hocam, patatesler kokmaya başladı. Vallahi, insanlar tuhaf bakıyorlar bana artık. Hem sıkıldık, hem yorulduk.”

Öğretmen gülümseyerek öğrencilerine şu dersi verir:

“Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkum ediyoruz. Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir iyilik olarak düşünüyoruz. Halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız  bir iyiliktir.”

Kaynak

Cristerna.J.(2014).  Life / Moment Of Clarity. Learn to Forgive in 2015. Don’t carry grudges into the New Year.

Mayo Clinic (2013). Forgiveness: Letting go of grudges and bitterness. Retrieved April 7, 2013 from http://www.mayoclinic.com/health/forgiveness/MH00131

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.