Adliyeler avukatların iş yeridir

Bu haber 04 Nisan 2015 - 1:15 'de eklendi ve 680 kez görüntülendi.

adliyeMuğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan çirkin olayın ardından avukatların üstlerinin aranmasına tepki göstererek, “Adliyeler avukatların iş yeridir. Adliyeler, avukatların da iş yerleridir. Dolayısıyla güvenliğin sağlanmasını bizler de talep ediyoruz. Ancak avukatlara suçlu muamelesi yapılamaz” dedi.

Haber Merkezi

Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan çirkin olayın ardından avukatların üstlerinin aranmasına tepki göstererek, “Adliyeler avukatların iş yeridir. Adliyeler, avukatların da iş yerleridir. Dolayısıyla güvenliğin sağlanmasını bizler de talep ediyoruz. Ancak avukatlara suçlu muamelesi yapılamaz.” dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada, “İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan korkunç olaydan duyduğumuz büyük üzüntüyü kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu olayın hemen ardından, konunun avukatlarla hiç bir ilgisinin olmamasına rağmen, avukatları hedef alır şekilde geliştirilmesini şiddetle kınıyoruz.” diyen Baro Başkanı Uzun şöyle devam etti:

“Son derece manidar bu algı operasyonun amacının, vatandaşlarımızı avukat güvencesinden mahrum bırakmak olduğunu görüyoruz. Adliyelerdeki güvenlik açığının sebebi olarak avukatlar gösterilemez; avukatlara potansiyel suçlu muamelesi yapılamaz. Avukat, hâkim ve savcılarla birlikte yargının kurucu unsurudur. Bu itibarla adliyelere girişte hâkim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa, avukatlar bunların dışında hiçbir işleme tabi tutulamaz. Adliyelerin güvenlik zaafı, akıl ve hukuk dışı dayatmalarla değil, baro başkanları, başsavcılar ve adalet komisyonu başkanlarının bir araya gelmesiyle oluşacak ortak akılla çözülebilir.”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.