Adliye Sarayı Yanına Belediye Sarayı!

Bu haber 16 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.681 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hamle, abonesi olduğu ajanslardan yararlanmanın yanında Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarını daha çok kendi kadroları ile takip etmeye, kamuoyunu en iyi şekilde bilgilendirmeye çalışan neredeyse tek yerel gazete.

Ama ilk kez yanıldık ve kamuoyunu yanılttık.

Büyükşehir Belediye Sarayı için yapılmak istenen imar planı değişikliği görüşmelerinde bilgi veren İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Ayşe Ünal’ın sarf ettiği “garaj alanı” sözü yanlış anlaşılmaya neden oldu.

Tabi bu güne kadar doğrulatmadan haber veya köşe yazısı yazmışlığımız olmamıştır. Ki bu köşe bir bakıma kamu adına ve kamu yararına sorgulama köşesidir…

xx        xx        xx

İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Ayşe Ünal tarafından Büyükşehir Meclisi gündemine Menteşe İlçesi 115 Ada, 19 Parsel, 1073 Ada, 1 parsel ve 1072 Ada, 1 parsellerin Belediye Hizmet Alanı olarak planlanmasına ilişkin hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği” ve “Menteşe İlçesi 115 Ada, 19 Parsel, 1073 Ada, 1 parsel ve 1072 Ada, 1 parsellerin Belediye Hizmet Alanı olarak planlanmasına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği” talebini getirdi.

Sayın Ünal, plan değişikliği talebinin Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet alanı ile ilgili olduğunu belirtirken, söz konusu yerle ilgili “garaj alanı” ifadesinde bulunmuştu.

Garaj alanı” denilince şu anda Adliye Sarayı yanında hizmette olan yeni garaj kimin aklına gelir ki?

Bizim gelmedi…

xx        xx        xx

Şu ana kadar garaj alanı ile ilgili yapılan yayınları hazırlarken toplantıda birlikte olduğumuz Cem Durna arkadaşıma sordum. İfadeyi o da doğruladı.

Sonra Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü aradım. “Garaj alanındaki” projenin Menteşe’ye mi, Büyükşehir’e mi ait olduğunu sordum. Benim aklımda yeni garaj yoktu, ama Başkan GümüşProje Büyükşehir’in. Prestij bina yapacaklar diye bilgim var. Biz şehir merkezinden çıkmayacağız.” dedi.

Yanlış anlama devam etmiş…

Görüşmemizden anladığım, Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet binasına sahip olunca, eski Adliye Sarayı Menteşe’ye kalır mı diye bile bir umudu vardı.

Demek ki Başkan Gümüş’ün Eski Garaj Alanı ile ilgili düşüncesi Başkan Gürün’ün projesi haline gelmişti.

Bu yüzden önceki günkü yazımda, bu köşede Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Eski Garaj Alanı takıntısını da yarına bırakalım.” ifadesinde bulundum.

Bu ifadem için Başkan Gürün’den özür diliyorum…

xx        xx        xx

Dükü yazımda  “Raylı Sistem Hayali” başlığı attığımdan mı ne, “belediye hizmet alanı” veya “garaj alanı” üzerine düşüncelerimin tamamını anlatmaya köşe yetmedi. İyi ki de öyle oldu. Ben tam da bu günkü yazımda konunun üzerinde durma eğiliminde iken, Menteşe Belediye Başkan Yardımcılarından Murat Gökalp aradı. Eski Garaj Alanı ile ilgili haberimin “yer konusunda” gerçeği yansıtmadığı konusunda uyarıda bulunuyordu.

Doğrusu ciddiye almadım…

Başkan Gümüş ile görüştüğümü, haberi ve ilgili yazımı o görüşmenin ardından kaleme aldığımı söyledim. O, uygulamanın Eski Garaj Alanı’nda değil, Yeni Garaj Alanı’nda gerçekleşeceğini söylüyordu.

Anlaşamadık…

xx        xx        xx

Aynı gün, yani önceki gün akşama doğru bu defa yine Menteşe Belediyesi’nden Meclis Üyesi Gonca Köksal Kılınç aradı.

İlginçtir Menteşe Belediyesi’nden bir günde iki meclis üyesi ararken, Büyükşehir Belediyesi’nden bırakın meclis üyesini Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan arayan olmaması şaşırtıcı idi…

Aslında İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Ayşe Ünal’ın yerel gazeteleri takip ediyor olması ve bu konu ile ilgili arayıp düzeltmede bulunması gerekirdi. Ancak koskoca belediyenin basın halkla ilişkiler görevlileri takip etmiyorsa İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ne yapsın?

Tabi şöyle de bakabiliriz; Hamle’yi okumak zorunda değiller…

Ama bizim düzeltmede bulunmamız zorunluydu… Hatta okurlarımızdan da özür dilemek… Çünkü aldığım duyumlara göre, Muğla’nın “Eski Garaj Alanı Hassasiyeti” çoktan harekete geçmiş bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bizim yüzümüzden kıyameti kopartmış olabilirlerdi!

xx        xx        xx

İyi ki Menteşe Meclis Üyeleri duyarlılık gösterip aradılar. Yoksa önümüzdeki hafta meslek odaları, çevreciler yeniden ayağa kalkabilirlerdi…

Eski Garaj Alanı konusunda gerçekten ciddi bir hassasiyet var.

Gonca Köksal Kılınç da mesai arkadaşı Gökalp gibi uyarıda bulunuyordu. Ancak işi iyi biliyordu. Beni ikna etti. Ben o an “Eyvah!” dedim, ama olan olmuştu…

Sayın Kılınç’ın verdiği bilgiye göre, Büyükşehir Belediyesi 10 bin m2 ve üstündeki meydan ve parklarda yetkili. Yeni Hizmet Binası yapılmak istenen Yeni Garaj ise 7 bin m2 imiş. Yani burada yetki Menteşe Belediyesi’nde, ama “yetki devri” ile sorun çözülebiliyor.

Peki, dedim Gonca Köksal Kılınç’a, “Mevcut garaj ne zaman, nereye gidecek?” diye sordum.

Sorunun yanıtı onda yoktu. Belki de vardı da, Büyükşehir’in işine karışmak istemedi…

xx        xx        xx

Dünkü yazımı şöyle noktalamıştım:

Mecliste gazetecilerin soru sorabilmeleri gibi bir usul olmadığı gibi, artık karşımızda bir ilçe belediye başkanı da yok. Aklına her estiğinde bütün gazetecilerin soru sormak için Başkan Gürün’ü aradıklarını düşünebiliyor musunuz? Elbette artık koca koca Daire Başkanları var. Açar telefonu başkanlara sorarsın… Kolay değil… İlçe Belediye Başkanları Büyükşehir Belediye Başkanını aşıp Daire Başkanları ile görüşebiliyorlar mı ki?

Belediye Başkanı Osman Gürün’ün 15 yıl süren Muğla Belediye Başkanlığı’nda belli periyotlarla basınla bir araya geldiğini biliyoruz. O uygulama seçim sözüydü. O söz Büyükşehir için verilmedi, ama Muğla’nın bu yeni döneminde düzenlenmesinde büyük yarar var…

Sanki başımıza geleceği biliyormuşum!

xx        xx        xx

Eğer yanlış anlaşılma olmamış olsaydı, önceki günkü haberin başlığı “Büyükşehir’e Yeni Hizmet Binası” olurken, bu köşenin başlığı da “Adliye Sarayı’nın Yanında Belediye Sarayı Yakışır” olurdu… Belki de şöyle bir başlık da atılabilirdi:

Yeni Garajın Yenisi Nereye Yapılacak?

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı üzerinden konuyu yeniden ele alabiliriz. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Alanı olarak düşünülen “garaj alanı” isabetli olmuş!

Umarız Menteşe Belediyesi’nin fiziki sıkıntısı bulunduğu yerde giderilir de Eski Garaj Alanı, Atatürk Stadyumu’nun da üzerinde TOKİ Rezidansları karabulutları dolaşırken Menteşe’nin ve dolayısıyla il merkezinin prestij meydanı ve eğlen dinlen alanı olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Nabide Kılınç 16 Ağustos 2014 / 12:46

Büyükşehir Belediye sarayının aşağıda Adli Sarayın yanında düşünülmesi fevkalade. Hele yeni garaj çok daha günümüz olanaklarına uygun hale getirilerek uygun bir alan yaratılarak düşünülmesi.. Örneğin Aydın’da yeni otogar fevkalade. Garaj alanı hassasiyetib ve takınıtısı o kadar çok oluşmuş ki şehre ve ihtiyaca eski garaj alanı uygun düzenlemelerle çıkacaktır karşımıza size sevgiyle Özcan Özgür.

reşat öztepe 16 Ağustos 2014 / 16:05

Gocaman;özürdilemek erdemlilerin yapabileceği bir davranış biçimidir.Tebrik ediyorum.Hassasiyetinizi de kutluyorum.Eski Garaj ile ilgili çok şey yazıldı ve çizildi.Seçilmiş Cumhur Başkanımız da konu ile ilgili olarak görüşlerini açıkladıydı.Belki 12 nci Cumhur Başkanımız Recep Tayyip ERDĞAN da garaj(eski) alanı ile ilgilendi bırakın böyle kalsın derler.Dr.Gürün ün taşıma hattından başka takıntısı yok gibi.baksana “Büyük Şehir Güvencesinde Araba seferleri” Demirperde ülkesi gibi sanki.Belediye nin başka işi yok.napalım 5 yıl böyle.ister sev ister sevme.selam ve saygı.