Adım Adım Kanuni Yolu

Bu haber 15 Mart 2016 - 0:50 'de eklendi ve 1.337 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 1996’da gördüğümüz “Kanuni Sultan Süleyman Muğla’da” rüyası gittikçe hayata geçiyor.

Sevgili kardeşimiz Doç. Dr. Adnan Çevik’in heyecanı ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün imkân sağlamasıyla, taa 1996’da düşünmeye ve düşlerini kurmaya başladığımız bir projenin hayata geçme aşamasını basından takip ediyorsunuzdur.

Birkaç üniversiteden bir araya gelen Öğretim Üyeleri ve bir harita mühendisinden oluşan sıkı bir ekip, tarihi materyalleri bir araya getirirken bir yandan da Kanuni’nin Rodos Seferi’ne giderken Muğla’da geçilen güzergâhı ortaya çıkarmaya çalışıyorduk.

Gökbel Tüneli’nden başlayıp Yatağan’a kadar olan yolu, iki hafta önce sefer günlüklerinden hareketle tespit etmiştik. Geçen hafta 11 Mart Cuma günü, ekip Ula-Yeşilova arasındaki yolu bulmak için yollara düştü. Birkaç ip ucundan hareketle, Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu’nun babası 83 yaşındaki Hasan amcanın rehberliğinde Ula Kabacapınar yolundan aşağı sarkmaya başladık. Taş döşeme yolun ucu Kabacapınar Sarnıcı’nın yanında idi ve aşağı doğru inildikçe yol kaybolmuştu. Hasan amca bizi eski Ulucak köyü (şimdi orada köy yok) altına doğru olan düzlüğe götürdü ve düzlüğün sonundan vadiye inen dik yamaçta taş döşemeli yol karşımıza tekrar çıktı. 83 yaşındaki Hasan amca yamacı 10 kadar zikzak bulunan taş yolu, gençliğinden itibaren yüzlerde kez inip çıktığı için, Adnan Çevik ile beraber çevik adımlarla önden inmeye başladı. Arkada kalan bizler, ses ile irtibat kura kura onları takip ettik.

Fotoğraf ve video çeke çeke dereye indik ve oradan da asfaltın yokuşa sardığı yere kadar olan vadide, yeşillikler ve laleler arasında yürüdük.

Taş döşeli yoldan yürüyüşümüz, yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar sürmüştü ve o yolu bulmamız hepimizi heyecanlandırmıştı. Antik bir yol olduğu konusunda bilgi vardı bu yolun ve yüzyıllarca kullanılmaya kullanılmaya tahrip olmuş ve muhtemelen Kanuni’nin 1522 Rodos seferi için yol tamir edilmiş.

Bizim üzüldüğümüz taraf, 7-8 sene önce bu yol müze tarafından tescillenmiş ama yolun olduğu bilgisi, hiç kimseyle paylaşılmamış. Elin oğlu 3-5 taşı, 61 santimlik bir işeyen çocuk heykelini turizmin gündemine sokarken, dünya ve Türk tarihi için çok önemli olan bir yol bilinir de niye turizme dahil etmek için gayret sarf edilmez? Şayet bu yol 7-8 sene önce gündeme getirilmiş olsaydı, gerçekleştirilecek projelerle, bu yol turizme kazandırılabilirdi. Binlerce yerli yabancı turistin geldiği Akyaka’da deniz ve kum turizminin yanısıra güçlü bir kültür turizmi unsuru olarak bu yol kullanılsaydı, kötü mü olurdu. Yerli-yabancı turistler yukardan aşağı yürüseler ve hep başlarken hem de aşağıdaki derde o güzelim yeşillik alanda eğlence ile beraber bilgilendirilseler kıyamet mi kopardı?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 16 Mart 2016 / 12:10

Değerli Hocam; Tebrik ediyorum. Tarihi ipek yolunu bulmuş olmanız bizi de heyecenlandırdı. Arnavut kaldırımı da denir belki amma, Yüzyıllar boyu,Tavas-Eski İskele (Akyaka Mah) ye masıl (Develerle buğday-arpa vb) getirilen yoldur, Alparslan Mahallesinden bir tane de yaşlı amca olsaydı daha detaylı izah ederlerdi. sevgi ve saygı.

cengiz atasoy 21 Mart 2016 / 22:15

o yol çok eski bir kervan yoludur,yeşilova köyünden(eski adı çaydere) Ulaya kestirme olacak diye (sanki araçlar tarafından çok kullanıyormuş gibi) taş döşeme yolun büyük kısımı tahrip edilerek yeni karayolu yapıldı birkaç sene önce…yeni açılan o karayolundan önce antik yolun büyük kısımı sağlamdı-resmen tarih katledildi o zaman ve kimse sahiplenmedi,tam tersine her yere yol açıyoruz diye teşvik edildi-şimdi tarih diye ağlıyoruz!ayrıca o yolun hemen yanında halk arasında kertil denilen antik bir yerleşim vardır,sanırım müzeninde bundan haberi yoktur?Kanuninin yoluna gelince o yol sakar geçidindedir ve vazı yerleri bitki örtüsü altında kalarak korunmuştur,ama sanırım bunuda bilen hemen hemen kimse yoktur.sakardan aşağıya akyaka mahallesi inişdibi mevkiine iner ve ovadan akçapınar azmağı üzerinde şimdi sadece ayakları kalan köprü üzerinden geçerek gökçe köyüne doğru ilerler..yanılmayalım yanıltmayalım ula-kabacapinar-kızılcekin-ulcak-çaydere yolu kanuninin geçtiği yol olamazzz hocam..