Adaylık İçin İstifa Edenler

Bu haber 27 Nisan 2018 - 2:08 'de eklendi ve 3.295 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Siz şimdi bu yazıyı okurken, dün İYİ Partili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban başta Bodrum, Milas, Ortaca İlçe Başkanları görevlerinden istifa etmiş olabilirler.

Aynı şekilde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulalı Oral Karakaya ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethiyeli Muhsin Eryılmaz da istifa etmiş olmalı. Çünkü dün, milletvekili adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin, belediye başkanları ile parti yöneticilerinin Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre görevlerinden istifa etmeleri için son gündü.

Ben yazımı baskıya verdiğimde, henüz o süre dolmamıştı…

CHP’li Karakaya ile AK Partili Eryılmaz partilerinden listebaşı olup, karşı karşıya gelirler mi?

Siyasette her şey olur, ama Karakaya için sanmıyorum. Eryılmaz ise AK Parti’nin ilk 7’sinde yer alabilir…

 

xx        xx        xx

Her zaman olduğu gibi CHP ve AK Parti de milletvekili aday adayı rekoru yaşanacak gibi…  Ama galiba “şansını denemek isteyenler” bu sene CHP’de biraz fazlaca! Bu anlamda İYİ Parti’de hareketli… MHP’de ise yaprak kıpırdamıyor!

Osman Gürün ve Behçet Saatcı’nın milletvekili adaylıkları pek çok yönden önemli ve başlı başına tartışma konusu. Başkan Saatcı’nın görevinden istifası ile Fethiye’nin, Başkan Gürün’ün görevinden istifası ile hem Muğla’da CHP’nin, hem de Muğla’nın kimyası değişiyor.

Fethiye’de Başkan Saatcı milletvekili adayı olursa 9 AK Partili Meclis Üyesianahtar” haline gelirken, 8 İYİ Partili ve 14 CHP’li Meclis Üyesi el ele verip ya İYİ Partili Mete Atay’ı ya da CHP’li Recep Şatır, Atabey Akgün ikilisinden birini belediye başkanı seçerler.

Atabey Akgün yerel seçimlerden önce CHP’den başkan adaylığı söz konusu olmuş, o “cesaret” gösteremeyip meclis üyeliğine aday olurken, Mete Atay ve Keramettin Yılmaz başkan aday adayı olmuşlar, Genel Merkez merdivenleri çıkılırken Atay adayken, merdivenler inilirken Yılmaz’ın adaylığı açıklanmıştı. Mete Atay bunun üzerine Demokrat Parti’ye (İYİ Parti) geçmişti…

 

xx        xx        xx

Yasal bir engel yoksa aday olmak herkesin hakkı…

Şu anda Osman Gürün’ün önünde yasal bir engel yok. Herkes gibi O da aday olmak isteyebilir.

Eğer dün istifa ettiyse ve aday olursa başta dediğim gibi, Muğla’da hem CHP’nin hem de Muğla’nın kimyası değişir.

Osman Gürün ve Behçet Saatcı’nın Büyükşehir adayı olmaması yerel seçimler için kartların yeniden karılmasına yol açar; Büyükşehir Başkanlığı için CHP’de Mehmet Kocadon ve Ali Acar’ın, İYİ Parti’de Mehmet Tosun’un, AK Parti’de Bülent Karakuş’un adaylığı tartışılmaya başlar.

O yüzden ben önceki gün Ankara’ya giden Karakuş’un milletvekili adaylığı için ışık alamadığı halde “şansını denemek” için TOBB’daki görevinden istifa etmekle birlikte, Muğla’ya gelince aklı başına gelip, MUTSO Başkanlığı’ndan istifa etmemiş olabileceğini düşünüyorum.

Bu şehirde yerel seçimlere kadar kartlar daha çok karılır…

 

xx        xx        xx

Burada Oral Karakaya’nın durumu önemli. Kendisi çıkıp “CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım” demedi. Aday adayı olduğu söylendi… Hatta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından Mülkiye Müfettişliğinden istifa ettirilip, daha sonra Muğla’da Büyükşehir Belediye Başkanı yapılmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne “Genel Sekreter”  olarak yerleştirildiği öne sürüldü… Tabi yersen?

Yine kendisi açıklamada bulunmuş olmamakla birlikte, şimdi de kendisinin milletvekili adayı olduğu söyleniyor. Ben ihtimal vermiyorum, ama doğruysa bu gelişmeye CHP’de iyi bakılmaz. Adama “Sen her kapıyı açacak maymuncuk musun?” derler!

Eğer dün istifa ettiyse bu anlamda Osman Gürün’ün adaylığı da tartışılır, ama ben sadece Başkan Gürün’ün değil, Onunla birlikte adaylıkları söz konusu edilen Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ve Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan’ın da istifa ettiklerine ihtimal vermiyorum.

Çünkü aday gösterilmezlerse geri dönüş yok. Ortada kalırlar… Üstelik CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Belediye başkanları istifa etmesinler” diye talimatı olduğu biliniyor…

 

xx        xx        xx

MHP’de Mehmet Erdoğan milletvekili olmazsa, tartışmasız Büyükşehir adayı olur…

Bir başka yazımda belirttiğim gibi, MHP’de Mehmet Erdoğan liste başı adayı olacaktır. Kulislere bakılırsa listede Asım Başaran ile Hacı Çelik, Nazmi Eyibilir, Salih Soykan ve Temel Irmak yer alacaktır. Tabi şu ana kadar kimse ortaya “adayım” diye de çıkmış değil…

İYİ Parti, yeni olmasına rağmen aday sıkıntısı çeken bir parti değil. Üstelik sıralama nasıl olur bilemem, ama İYİ Parti’nin oldukça tanınmış isimlerle ortaya çıkması bekleniyor:

Behçet Saatcı, Şükrü Zeybek (18. Dönem ANAP Muğla Milletvekili), Av. Hasan Yüzbaşlıoğlu (Ülkücü kökenli ANAP eski il başkanı ve milletvekili adayı), ANAP eski il başkanlarından Sevdiye Darıcı’nın kızı İYİ Parti GİK Kurucu Üyesi Av. Sevin Çağlayan, Mehmet Tosun, Prof. Dr. Peyami Cinas, Muhsin Erdem

MHP eski Milletvekili Metin Ergün’ün de Ankara’dan aday gösterileceği söyleniyor.

 

xx        xx        xx

Tabi bu arada insan “Bir başka yerlere adaylığı söz konusu olan” veya “başka yerlere göz koyan” biri neden bir başka yere de göz koyar, oraya aday olur, diye sorgulamadan da edemiyor. Şimdi Karakuş Ankara’dan ışık alıp MUTSO Başkanlığı’ndan istifa etseydi bir başkası MUTSO Başkanı olacaktı. Bu durum Karakuş’a MUTSO Başkanlığı için oy verenlere saygısızlık olmaz mıydı?

Ben bu yazıyı kaleme alırken CHP İl Başkanı Mürsel Alban ile Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya ve Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ve galiba Milas İlçe Başkanı Suat Özcan ile başka ilçe başkanları da koltuklarını bırakmış olabilirler.

Oysa o koltuklar için ne kıyametler koptu… Şimdi bu isimler milletvekili adaylığı için o koltukları terk ettilerse “Madem milletvekili adayı olacaktınız, bu makamlara neden aday oldunuz?” diye sormak hak olmaz mı?

Tabi dün CHP İl Başkanı Alban ve ilçe başkanları istifa etmemiş olabilirler. Çünkü yine ben bu yazıyı kaleme alırken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “İl ve ilçe başkanları da istifa etmesinler” dediği duyumunu aldım…

 

xx        xx        xx

Dün aynı şekilde AK Parti’de de bir genelge yayınlandı. İl Başkanlıklarına gönderilen mesajda özetle “İl merkezi ve ilçelerinde yeni yapılan kongrelerde gelinen görevlerden aday adaylığı için onay almadan istifa edilemez.” denildi. Buna rağmen istifa edenler olduysa havalarını alır…

AK Parti’de aday adaylığı için kimler var derseniz; Bir kere Milletvekili Nihat Öztürk favori… Çünkü Hasan Özyer aday değil… Aday olması beklenen İl Başkanı Kadem Mete genelge nedeniyle aday olamıyor… İlk başvuruyu ise Bekir Tavas yaptı. Başvurmasa şaşırırdım. Tavas, Bosna’da Kolegji Biznesi Üniversitesi’nde müdür… Orada doktora öğrencileri Yelda Erol Göcan ve İsmail Baykal’da aday… Elbette Elvan Göçer, Hasan Kökten, Muhittin Kayabaş, İhsan Küreci ve Gültekin Akça ve Hasan Özyer’in yerine aday olduğunu söyleyen Nuray Bozyer adaylar arasında… AK Parti’de adaylık başvuruları Pazar günü sona eriyor. Son gün sürpriz ve güçlü bir isim olarak Hayati Nizamoğlu da başvurabilir…

CHP’de ise başvurular Pazartesi başlıyor. CHP’de bir aday bolluğu yaşanması bekleniyor. Bu “erken seçim olduğundan mı böyle oldu?” diyeceğim, ama her ne kadar son zamanlarda talep eskisi kadar yüksek ve güçlü olmasa da Muğlaönseçim” bayraktarlığı yapan illerdendi… Şimdi herkes sanki “atama aday” kuyruğuna girdi. Atama adaylar yüzünden kaç kere hakkı yenen Emrah Doğu önceki gece sosyal medya hesabından “Çok kısa bir zaman sonra seçimlere gidiyoruz. Atamayla belirlenecek olan süreçte Emek En Yüce Değerdir diyenlere diyorum ki emeğimi örgütümüz adına iade edin” diye paylaşımda bulundu. Ömer Süha Aldan’ın Muğla’dan aday olmayacağı söyleniyor…

Aday adayı isimleri ise Süleyman Girgin, Burak Erbay, Cumhur Uzun, Ali Irgat, Kerim Cangır, Eşber Yahya Beyoğlu, Bilgi Taşkıran, Fahrettin Üstün, Süleyman Uslu, Dursun Kaplan, Kazım Turan, Nurettin Demir, Akın Üstündağ, Fevzi Topuz, Hasan Balı, Ali Özgür Kullukçu olarak sıralanıyor.

Dün bütün partilerde istifa edenleri ve aday adaylarını ayrıca ele alırız.

——————————                                                         ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayat yokuşunu tırmanırken rastladığınız insanlara iyi davranın; inişte yine onlara rastlayacaksınız çünkü.

ÇİVİ

Bir arkadaşım, “Benden hiçbir fazlası olmayan adam beni parlamentoda temsil etmek için aday oluyor” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————

Bu köşede yer alan içeriklerin sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına yapılan yorumlarla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluk, yorum yapan kişilere aittir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 27 Nisan 2018 / 12:42

okumasam u değil, okusam, yazmaya geliyor sıra, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu mu demek gerek?
andımız nerede?
Atatürk’ün gençliğe hitabesi’ni anlayabildin mi? ya da CHP’nin ALTI OK’unu bilirmisin?
yerini,yöreni bilirmisin? derdini,acısını bilirmisin? çözümlerin nedir? öyle bir kabiliyetin yetkinliğin,yüreğin var mı? daha sorulacak çok soru var da… kime soracaksın ?
Muğla, Aydın, İzmir, Edirne, Tekirdağ ve elbette Eskişehir ama, özellikle ilimizde güç sarhoşu olmuş, kerameti kendinden siyaset ağalarının, yakışıksız, Ulu Öndermiz Mustafa Kemal Atatürk’ün,”Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” dediği, yani halkındır dediği ve en ortasında HALK olan partimizin, asıl sahibi HALKA SORMADAN, en ufak ve ahlaklı, adaletli Hukukun üstünlüğü çerçevesinde, TEMAYÜL YOKLAMASI BİLE YAPILMADAN, eŞREF eRDEMİN yaptığı benzeri hataları,yani HALK BİLMEZ,BEN BİLİRİM DİYEN GENEL BAŞKAN YARDIMCILARINDAN SANDIK, BIKTIK, YETER.
HALK ise bu işin özü, HALKA SORUN, SORUN Kİ HALK KENDİ ÇÖZÜMÜNÜ ORTAYA KOYSUN,SİZİN ÇÖZÜMLERİNİZLE ÜLKEYİ VE MİLLETİ ERİTMEYİ BIRAKIN KENDİ İKBALLERİNİZ İÇİN, ÇOK YÜREĞİ YETEN VARSA, ÇOK ELMAS YAKUT,BULUNMAZ HİND KUMAŞLARI, HODRİ MEYDAN. ANADOLU’da VEKİL ÇIKARAMADIĞIMIZ YERLERDEN ADAY OLUN, BİZİM MEMLEKETİN İNSANCILLIĞINI,MEDENİYETİNİ BU KADAR SÖMÜRMEYİN, YETER, BU HALK İKTİDAR OLMAK İSTİYOR, BU KARANLIKTAN ÇIKMAK İSTİYOR, ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK İSTİYOR, YETER DOLANMAYIN MİLLETİN, ÜLKENİN AYDINLIK GELECEĞİNE…

Reşat Öztepe 27 Nisan 2018 / 16:48

Gocuman; Milletin Vekilliği.yada Milletvekilki içişn İşlk Vekilimiz Sayın O. Seyfi TERZİBAŞIOĞLU’nujn adı da geçiyor idi amma, duyulmadı .sende haber varmı. sevgi ve saygı.

salihdemir 27 Nisan 2018 / 20:59

CHP’nin Muğla’da milletvekili seçimlerinde mutlak başarıyı getirecek adayların Akın Üstündağ, Emrah Doğu, Kazım Turan, Burak Erbay, Fevzi Topuz, Süleyman Uslu, Hasan Balı olması gerekir.