Adaylar, milletvekilleri Tıp Fakültesi (1) « Hamle Gazetesi

Adaylar, milletvekilleri Tıp Fakültesi (1)

Bu haber 01 Ekim 2010 - 0:00 'de eklendi ve 762 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da Tıp Fakültesi hem var, hem yok!
Neden?
Fakülte’nin öğrencisi yok! YÖK, farklı gerekçeler göstererek geçen öğretim yılında olduğu gibi bu öğretim yılında da öğrenci alımını engelledi…
Hatta YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, CHP’li Muğla Milletvekillerinin kendisini ziyaret edip, “Neden?” diye sorduklarında, Rektör Prof. Dr. Şener Oktik için “O rektörle olmaz” dedi…
Yani, Tıp Fakültesi ve Hastanesi’nin yaklaşık bin kişilik kadrosu Rektör Prof. Dr. Şener Oktik’in tasarrufuna bırakılmak istenmedi!
Şimdi Rektör değişiyor. Bakalım yeni rektörle nasıl ve neler olacak?!!
 
xx      xx      xx
Ekim ayı içinde rektör değişiyor. Rektör Şener Oktik’in o kadroları birkaç ay içinde kullanması mümkün değildi.
Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımının kadroların kullanılması ile ilgili doğrudan bir ilgisi yoktu.
Bu öğretim yılında Tıp Fakültesi’ne öğrenci kabul edilirdi, kadroların kullanımı da yeni seçilecek rektöre kalırdı. Ki kalıyor…
YÖK’ün dışında bir başka engel daha var. “Araştırma Hastanesi” engeli…
AKP Muğla Milletvekilleri, Tıp Fakültesi’nin fakültesi ve hastanesi ile birlikte üniversite yerleşkesi (kampusu) içinde kurulması gerektiği (Ki mevcut Rektörün ve şu anda Rektör Adayı olan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir’in de görüşü bu) halde; Muğla’da bir Araştırma Uygulama Hastanesi kurulmasını ve bu hastanenin hem Devlet Hastanesi yerine hem de Tıp Fakültesi tarafından “ortaklaşa” kullanılmasını istiyorlar…
Araştırma Uygulama Hastanesi Düğerek yolu üzerinde, 112 Evlerin hemen yanında sürücü pisti olarak kullanılan ve Vakıf mülkiyeti olan arazi üzerinde kurulmak isteniyor.
Muğla Belediyesi bu yeni hastanenin kuruluşunun “kolaylaştırıcısı” olursa, mevcut Devlet Hastanesi yıkılacak!
 
xx      xx      xx
Bu konuda çok yazdım. Muğla Devlet Hastanesi bulunduğu yerden kaldırılırsa, hastane çevresinde oluşmuş “ekonomi”, dolayısıyla Muğla ekonomisi çok ciddi ve uzun süre telafisi mümkün olamayacak bir “çöküntü” yaşayacaktır.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Esnaf Odaları ve öteki sivil toplum örgütleri nedense bu konuda kafa yorup, görüş ortaya koymuyorlar.
Adeta Muğla’ya “ihanet” demeyeyim, “basiretsizlik” içindeler!
Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yerden kaldırılması ile ciddi bir ekonomik çöküntü yaşanacağı benim iddiam değil… Bu konuda Muğla Belediyesi tarafından ODTÜ uzmanlarına yaptırılan çalışmanın ortaya koyduğu raporda aynı şeyi söylüyor.
Ama ben Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de bu konuda, Muğla’nın çıkarlarından ödün vermeyeceğine inanıyorum!..
 
xx      xx      xx
İşin acı yanı, Ekim ayında rektörlük seçimi yapılıyor; şu ana kadar ortaya 7 Rektör Adayı çıkmış bulunuyor (Ki ayrıca 8’nci aday yolda. Isparta’dan rektör adayı olmak üzere, adını açıklayalım; Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Nevres Aydoğan bir tıpçı yolda), ama adayların hiç birinin seçim beyannamesinde bu konuda dişe dokunur bir şey yok!
Tabi rektör adaylarımız için “İhanet veya basiretsizlik içindeler mi?” diye sormak istemiyorum…
Baştan beri vurguladığımız gibi, Ekim ayında yapılacak seçim aslında bir temayül yoklaması. Son sözü Ankara söyleyecek. Ankara son sözü söylerken, AKP’li milletvekilleri doğal olarak etkili olacak… Bu nedenle olsa gerek, sanki adaylar fincancı katırlarını ürkütmek istemiyorlar!
Bu konu rektör adayları için adeta “cıs” konu… Hiç birinin beyannamesinde Tıp Fakültesi adam gibi yok!
 
xx      xx      xx
Rektör adaylarından Prof. Dr. Mansur Harmandar bu konuda “Tıp fakültesinin sağlam zeminde kurulması için çalışacağım.” demekle yetinmiş. Öteden beri savunduğu  “yerleşke içinde yapılanma” görüşünü açık açık ortaya koymayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir, “Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin 200 yataklı uluslar arası ve Green Plus Hastanesi temelinin atılması konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diyor.
Prof. Dr. İbrahim Yokaş, bu konuda, “Tıp Fakültesi oluşumu sağlanacak ve bu konuda tam yetkili bir komisyon kurulacak” diyerek sorunu komisyona havale ediyor!
Ama Prof. Dr. Demir’in derdine derman olacak sözü “cesurca” Prof. Dr. Namık Açıkgöz söyledi… Prof. Dr. Açıkgöz, “Tıp hizmetinin Muğla insanına nitelikli ve en kısa yoldan ulaşması için Tıp Fakültesi bir an önce hayata geçirilecek; Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Tıp Fakültesi modern bir kampusa (yerleşkeye) kavuşturulacaktır.” dedi.
Kendisini kutluyorum. Umarım bu sözleri rektör seçilmemesinin nedeni olmaz!
 
xx      xx      xx
Oysa adaylar, Muğla Belediyesi’nin ticari hareketi “ÖNLEMSİZ” şehrin yeni yenleşmelerine kaydırması yüzünden Arasta bölgesinde yaşanan “ÇÖKÜNTÜ”nün, Devlet Hastanesi’nin yerinden edilmesi ile şehir merkezinde çok daha ağır ve telafisi uzun yıllar giderilemeyecek biçimde yaşanabileceğini söyleyebilmelilerdi…
Üniversite, Muğla Üniversitesi ise, bunu söyleyemeyecek de neyi söyleyebilecek?!!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.