Aday Listelerinin Anlamı

Bu haber 17 Nisan 2015 - 0:53 'de eklendi ve 1.181 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Seçime doğru hızla yol aldığımız bugünlerde, seçim kampanyaları henüz başlamadan en önemli ve kritik aşama, aday listelerinin açıklanmasıdır. 7 Nisan’da listeler Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilerek kamuoyuna açıklandı. Seçim takvimine göre 15 Nisan Çarşamba günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından geçici aday listeleri kamuoyuna duyuruldu. Partiler, bir haftalık süre içinde adaylığını geri çekenleri, adaylığına itiraz edenleri değerlendirecekler, listelerdeki diğer eksiklerini giderecekler. 23 Nisan Perşembe günü ise Yüksek Seçim Kurulu Milletvekili kesin aday listelerini ilan edecek. Böylece adaylıkla ilgili kritik süreçler aşılmış olacak.

Aday listeleri seçmene, partinin son durumu, niyeti ve eğilimleriyle ilgili mesaj verir. Listeler, parti içindeki dengeleri, il içinde hangi kesimlere ağırlık verileceğini büyük ölçüde yansıtır. Parti içi çekişmeler, rekabet ve iç iktidar kavgaları sonucunda oluşan listeler bu konularda da seçmene bilgi verir. Partilerin aday tespitinde izledikleri yöntemler de yine bu süreçte belirleyici rol oynamaktadır.

CHP dışındaki partiler Genel Merkezlerin belirlediği aday listeleri ile seçmenin karşısına çıkarlarken, CHP bazı illerde ön seçim, bazı illerde genişletilmiş ön seçim yaparak, listelerin önemli yerlerine de genel merkez kontenjanı kullanarak adaylarını belirledi. İlimizde hangi dengelerin, nasıl gözetildiği üzerine analizlere geçmeden partilerin ilin merkezine yani Menteşe’ye giderek daha az yer vermeye başladıklarına dikkat çekmek istiyorum. İlimizin klasik Sakar Altı, Sakar Üstü denkleminde CHP, AK Parti ve MHP’nin Menteşe’yi es geçtikleri görülmektedir. İlimizin sosyolojik yapısının değişmesiyle birlikte sahil kesimlerinin artan ağırlığı listelere bu şekilde yansımış oldu. 2011 listelerinde CHP ve MHP yine merkeze yer vermemiş, AK Parti ise Yüksel Özden’le merkezi boş geçmemişti. Bu dönem diğer partilerde olduğu gibi AK Parti’de seçilecek yerde merkezi temsil edecek aday göstermedi.

AK Parti kurulduğundan beri genel merkez ağırlıklı aday tespiti yapmaktadır. Aday adaylarıyla ilgili anket, mülakat, istişare, temayül gibi yöntemlere başvurmakta, sivil toplum kurumlarının da görüşlerini alarak geniş bir uzlaşı ve eleme sistemi uygulamaktadır. Bu aşamalardan sonra ise son sözü partinin siyasi merkezi söylemektedir. Bu durum bazı istisnalar dışında gerginlikleri azaltmakta, kararların kişiselleşmesini önlemektedir.   Muhafazakâr aidiyet ve sadakat esas olarak alınmakta, liyakat ise bu çerçevede, bunları takip eden oranda gelmektedir.

7 Nisan’da listeler açıklanmadan CHP ve MHP’nin listesi büyük ölçüde şekillenmişti. CHP için kontenjanın kadın adaydan yana kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyordu. Beklentiler gerçekleşmedi, önceki kontenjan milletvekili aynı sırada devam ettirildi. Buna göre CHP listesinde 2011’e göre ilk sırada Tolga Çandar’ın yerine Akın Üstündağ’a yer verilirken 2. ve 3. sırada değişim yok. 4. sırada Burak Erbay, 2011’e göre bir sıra geriye düşen Emrah Doğu 5. ve sendikacı Süleyman Girgin 6. sırada yer bulmuştur. Dolayısıyla 1, 4 ve 6. sıra yeni isimlerden oluşmaktadır. Bu isimler ve liste büyük ölçüde önseçimle belirlendiğinden listelerin açıklanması CHP açısından fazla heyecan yaratmadı. MHP’de mevcut milletvekili Sayın Mehmet Erdoğan ilk sırada yer aldığından bir dönem daha seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Asıl büyük sürpriz ise AK Parti’de yaşandı. İktidar Partisi AK Parti’nin listesini son saate kadar sızdırmadan tutabilmesi, adaylarda ve teşkilatlarda heyecanı arttırdı. Liste belli olunca ise şaşkınlık, bazı adaylarda hayal kırıklığı had safhaya ulaştı. Çünkü siyasi çevrelerce de tahmin edilemeyen bir liste ortaya çıkmıştı. Hemen listenin değişeceği hatta ilk sıranın mutlaka değişeceği iddia edilmeye başlandı. Ama geçtiğimiz pazartesi yapılan aday tanıtımından da anlaşıldığına göre listenin değişeceğine dair herhangi bir emare görünmemektedir.

Bundan sonraki aşamada seçim kampanyalarıyla yoğun yaklaşık iki ay yaşayacağız. Elimizde yapılmış herhangi bir anket çalışması henüz bulunmadığından peşin tahminlerde bulunmak istemiyorum. Milletvekili seçimlerinde son dönemlerde adaylardan çok partinin lideri ve parti kimliğinin öne çıktığı da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu aşamadan sonra seçim beyannameleri ve kampanyalar da belirleyici olacaktır. Kazananın Muğla olması dileğiyle, adaylara kolay gelsin diyorum.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.