“Adalet Yürüyüşü Öyle Olmaz Böyle Olur”

Bu haber 06 Ağustos 2018 - 2:22 'de eklendi ve 1.739 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla‘da yaşayan her insan yeknesaklaşmış günlük yaşamdan, Muğla’mızın ve Ülkemizin sorunlarından, politikacıların palavralarından, bencilliklerinden uzaklaşmak ister.

Kafayı dinlemek” diye bir şey var.

Ben Ören‘de kafayı da dinlemedim. Ören Yalısında kaldığım pansiyonda Ağustos Böceklerini ve denizi dinledim. Uzun zaman sonra Tolga Çandar‘ı dinlemekte nasip oldu. Onu da başka yazımda paylaşırız.

Anlayacağınız bir hafta kafayı da dinlendirdim. Okumadım, yazmadım…

Bir haftadır bu köşede okuduğunuz yazılar, günlük yazılmamış, tatile çıkarken biriktirilmiş yazılardı. Öncelikle hepinizden özür dilerim.

Bu yazı günlük… Dün Muğla‘da kaleme aldım.

Amerikan ambargosunu” yazmayacağım. Nesini yazayım. Rahip bahane… Biz Pensilvanya‘daki eli kanlı imamı bahane edemedik!

Kapatın şu Amerikan üslerini…

xx          xx           xx

Bugün ben CHP‘de yaşanan “imza rezaletini” yazacağım.

Sadece CHP‘nin değil, Türkiye Solunun ve Sağının da meselesi haline geldi.

Öyle ki sadece Türkiye‘nin değil, Muğla‘nın da meselesi olmuş durumda…

Önümüzdeki yerel seçimlerde Muğla‘da CHP‘nin adaylarının kimlerin olacağı ve nasıl belirlenecekleri; Muğla‘da Büyükşehir Belediye Başkanlığını ve illçe belediyelerini kimlerin alıp alamayacakları CHP‘de kurultayın olup olmayacağına bağlı.

Ki ben şu anda önümüzdeki yerel seçim sonuçları ile ilgili net bir değerlendirmede bulunamıyorum…

Sadece CHP için Büyükşehir ile birlikte Yatağan, Ula ve hatta Ortaca ile Dalaman‘ın riskli olduğunu söyleyebilirim. Dalaman ile Köyceğiz CHP ile AK Parti‘nin ortasında… CHP için Datça ve Milas, AK Parti için Kavaklıdere ve Seydikemer garanti görünüyor…

Bodrum derseniz, orada rant ve şahıslar var. Fethiye’de Behçet Saatcı’nın dediği olur… diyebilirim…

xx          xx           xx

CHP‘de geçen hafta perşembe günü “kurultay ve değişim” diyen 630 Kurultay Delegesi‘nin noter onaylı ve ıslak imzalı dilekçeleri CHP Genel Merkezi‘ne iletildi.

Muğla’nın 12 Kurultay Delegesi var. Bunlardan 3 Bodrum’dan, 2 Fethiye’den olmak üzere 5’inin imza verdiği söyleniyor. Şu ana kadar bu 5 kişiden imza vermedim diyen çıkmadı.

Ki imza verdiği söylenenler içinde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün adı da geçiyordu, ama O “Ben imza vermedim” dedi.

Yani o 630 kurultay delegesi içinde 5 değişim isteyen de Muğla’dan çıktı.

CHP Muğla Milletvekillerinden Mürsel Alban zaten 12 Kurultay Delegesi‘nden biriydi… Kendisinin “değişime karşı” olduğunu da cümle alem biliyor. Suat Özcan‘ın da Muhammet Tokat ve Osman Gürün‘den habersiz bir şey yapmayacağını da cümle alem biliyor.

Süleyman Girgin ile Burak Erbay‘ın ise ne yapıp yapamayacakları tartışmalı. Ancak şu ana kadar yakın çevrelerine dahi “Biz de imza verdik” demedikleri de biliniyor…

xx          xx           xx

Parti Tüzüğü’ne göre kurultayın toplanabilmesi için 621 delegenin imzası yeterli. Ama 630 ıslak imzalı, noter onaylı dilekçe toplanıp CHP Genel Merkezi’ne verilmiş bulunuyor.

İmzaların tesliminin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ilk incelemede partiyi seçimli kurultaya götürecek yeterli sayıda imza toplanamadığı yönünde açıklama yaptı.

Toplanamadı ise o 630 dilekçe nereden çıktı?

Muharrem İnce taraftarları sahte imza atmış olabilirler mi? Bu mümkün değil, çünkü dilekçelerin hepsi noter onaylı… Ya bir noter ile anlaşıldıysa? İşte bu çabuk anlaşılır ve böyle bir şeye imkan tanıyan noter mesleğinden olmakla kalmaz, hapse girer…

O zaman CHP Genel Merkezi‘ne göre, 630 imza neden yeterli olmuyor?

Toplanan imzalardan geri çekilen varmış!

Bunların sayısının kaç olduğunu ve gerçekten imzasını geri çekenler varsa neden geri çektikleri bilinmiyor.

Neden?

xx          xx           xx

Perşembe gününden beri bu sorunun ve başka soruların yanıtını arıyorum.

Kurultay ve değişim diye imza veren birisi bu düşüncesini neden değiştirip, imzasını geri çekmiş olabilir?

Cehalet mi, korku mu, vefasızlık mı, vaade kanmamı ne?

Ayrıca CHP Genel Merkezi bu imzasını geri çekenlerin sayısını nereden biliyordu da, teslimin üzerinden çok zaman geçmeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek Bu imzalar yeterli değil” diyebildi?

Demek ki imzasını çekenlerden haberliler… Acaba bu imzasını geri çekenler, Genel Merkeze bilgi verdilerde o yüzden mi, yoksa bizzat kendileri imzaları geri çektirdiler de ondan mı haberliler…

Yoksa imzalarını gerçekten kendileri çekenler Genel Merkeze bilgi verirlerken, imza toplayanlara neden bilgi verme gereği duymadılar?

Utançlarından olabilir mi?

Öyle anlaşılıyor ki CHP Genel Merkezi imza verenlere baskı yapmış… CHP gibi “demokrasi” iddiası olan bir partide delegeye “korku” ve “utanç” duygusu yaşatılmış olması insanın inançlarını sarsıyor…

xx          xx           xx

Şimdi ne olacak?

Anlaşılan o ki CHP Genel Merkezi‘ndeki “konsey” partiyi kurultaya götürmeyecek. CHP’lilere ve Türkiye‘ye “2’nci MHP Vakasını” yaşatacaklar…

İmza eksikti, fazlaydı diye “değişim” isteyenleri oyalayacaklar. Ki şu ana kadar yaptıkları da o…

Sonra belki “Buarada yeterli imza da varmış, ama erken yerel seçime çok kalmadı. Bu değişim kurultayını seçimden sonra yaparız(!) diyecekler.

Peki o zamana kadar kurultay yapacak CHP kalır mı?

Bilemem… Bildiğim bu arkadaşların herkes gibi kendilerinin gidici olduklarının farkında olmaları ve giderayak bir kere daha belediye başkanlarını belirlemek istemeleri… Ne işlerine yarıyorsa?!

Bir de şu olabilir; Kemal Kılıçdaroğlu çıkar çevresini kuşatanlara “Beni de partiyi de mahvettiniz” deyip, sonra Türkiye‘ye dönüp şu ifadede bulunabilir:

Tabandan gelen ve neredeyse Türkiye’nin talebi haline dönüşen değişimi gerçekleştirmek için 621 imzaya gerek yok. 500 delegenin dahi bunu istemiş olması çok önemlidir. 9 Eylül’de değişimi gerçekleştiriyoruz

Evet, biliyorum bence de zor…

xx          xx           xx

Tabi bir ihtimal daha var.

Noter onaylı ıslak imza verenler “Adalet yürüyüşü öyle olmaz böyle olur” deyip Anadolu‘nun her yanından Ankara‘ya yürüyüşe geçerler…

İşte bu anlamlı bir yürüyüş olacaktır.

Düşünebiliyor musunuz, 600 küsur kurultay delegesi CHP Genel Merkezi önüne gelmişler ve “Dilekçelerimizle buradayız” diyorlar…

CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Muharrem Erkek, Tuncay Özkan ve ötekiler ne derler, ne yaparlar acaba…

Murathan Mungan şöyle diyor:

Yürüyüp geçeceksin, hep yürüyüp geçeceksin. Ben öyle yaptım. Hep yürüdüm. Herkesin her şeyi anlamasını bekleyemezsin. Sen yürüyüp gideceksin. Anlayan anlayacak, anlamayan anlamayacak; dünyanın hepsine yetişemezsin ki! Bilirsin ben iyi yürürüm.
Gazeteci dostum Celal Başlangıç ta “Güvenoyu Almadan Kılıçtaroğlu CHP’yi Yönetemez” başlıklı yazısında şöyle demiş:

Kılıçdaroğlu ve ekibi olağanüstü kurultaydan boşuna kaçıyor. Değişim isteyen delege sayısı ha 550-600 olmuş, ha 622’yi geçmiş. Kurultay olmazsa Kılıçdaroğlu o koltukta eğreti oturur.

Seçimli bir Olağanüstü Kurultay’da ‘güvenoyu’ almadan Kılıçdaroğlu CHP’yi yönetemez, önümüzdeki yerel seçimlere partiyi taşıyamaz, sağlıklı bir aday belirleme yöntemi uygulayamaz, gösterdiği her aday partinin diğer yarısı tarafından büyük bir güvensizlikle karşılanır ve tartışmalı hale gelir.

Buyrun cenaze namazına…

———————————–                                                                                            ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Hata yapmak insanlara vergidir, bunu başkalarının üstüne atmak politikadır. (Bili Vaugheur)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Farkında mısın masallar değişmeye başladı” dedi. Karınca Ağustos Böceğine “Neden çalışmıyorsun?” diye sormuş. O da “Ben Suriyeliyim” diye yanıt vermiş.

Ben Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
salihdemir 06 Ağustos 2018 / 10:06

Muğla’da CHP kasım 2015 seçim sonuçları % 48,37 oranı ile 278.641 oy almış. Haziran 2018 seçim sonuçları Muharrem İnce % 52,61 oranı ile 330.712 oy, Milletvekili seçim sonuçları % 40,86 oranı 278.641 oy almıştır. Muğla’da CHP haziran 2018 seçimlerinde seçmen sayısının artmasına rağmen % 8 oy kaybetmiştir. Milletvekili seçimlerinde en az % 10 oranında CHP tabanı 3 nci ve 4 ncü sıradaki Milletvekili adaylarının hatırına oy vermiştir. CHP tabanının tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla’da da sahibi yoktur. İnşallah Genel Başkan Genel Merkezde ve taşrada partiyi işgal edenleri partiden uzaklaştırıp, yeniden örgütlenmeye gider.
Emin Çölaşan 24 temmuz 2018 tarihli yazısında şöyle demiş “Atatürk’çü laik, sosyal demokrat, ülkenin bütünlüğünden yana sıradan vatandaşlar… Herhangi bir siyasi oyun yada çıkar peşinde olmayan, ama CHP’nin omurgasını oluşturan iyi niyetli kimseler… esnaf, taksici, memur, ev kadını, garson … Belki inanamayacaksınız şu sözleri duydum : Ben önümüzdeki yerel seçimde artık bu partiye oy vermem ” diye yazmış. Muğla’daki CHP tabanı da aynı sözü söylüyor.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 06 Ağustos 2018 / 14:23

Merhabalar,
ülkemizdeki maalesef mevcut değişim dönüşüm “KİŞİSEL ya da KÜÇÜK ZÜMRELİ MENFAAT ODAKLI” TOPLUM MENFAATİ PEŞİNDE KOŞAN, BU YOLDA OLANLARI DA ALINLARINDAN VE YÜREKLERİNDEN ÖPÜYORUM SAYGI İLE, HAK HUKUK ADALET yolunda yürüyenler, kendi işleri bitene kadar, korkuları da dahil.. yoksa toplum ve hatta; “vatan ise mevzuu, gerisi düşünsün oldu, işin geldiği yer,”
MEVCUT SİYASİ PARTİLER YASASINDA %20 OLAN İMZALAYACAK DELEGE SAYISI CHaPe’DE, % 50’nin üzeri…
VAY BENİM DEMOKRASİM, cUMHURİYETİM, hALKIM, VATANIM, MİLLETİM, HEM DE NE VAY…
İMZA VERMEYEN, KİŞİSEL İKBAL PEŞİNDEKİLER, KENDİ GELECEK NESİLLERİNDEN UTANMAYACAKLAR MI?
MESELE VATAN, MESELE KEMAL İLE MUHARREM MESELESİ DEĞİL, HERKESİN YERİNE DAHA İYİSİ MUTLAKA GELİR,
GELECEKTİR DE, DOĞACAKTIR DA,
SELAM VE SAYGI İLE,SAĞLIK İLE,