Adalet ve demokrasi şehitleri anıldı

Bu haber 31 Ocak 2015 - 1:07 'de eklendi ve 817 kez görüntülendi.

demokrasiiiMenteşe Belediyesi tarafından düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası etkinliğinde basın şehitleri, yazarlar ve aydınlar anıldı. Anma etkinliğinde Adalet ve Demokrasi şehitlerinin salondaki fotoğrafları ise duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

Haber Merkezi

Menteşe Belediyesi tarafından düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası etkinliği Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde gerçekleşti. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Meclis Üyeleri, CHP Muğla İl ve İlçe Başkanları, Partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Gümüş, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Öncelikle; Adalet ve Demokrasi ücadelesinde hayatlarını veren ve bu uğurda yaşamlarını kaybedenlerin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. 24 Ocak 1992 tarihinde Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu kalleşçe yapılan saldırı sonucu kaybettik. Ne acıdır ki halen failleri bulunamadı. Yine bu ülkenin aydınlanması yolunda mücadele veren, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Necip Hablemitoğlu’nu, Bahriye Üçok’u, Gaffar Okkan’ı, Abdi İpekçi’yi ve daha nice isimlerini sayamadığımız adalet ve demokrasinin yılmaz savunucularını hunharca katlettiler. Hâlbuki Adalet ve Demokrasi vazgeçemeyeceğimiz ve üzerinde hassasiyetle durmamız gereken iki önemli değer olmalı. Düşündükleri için ve düşündüklerini yazdıkları için öldürülen, hapiste yatan gazeteci, aydın, faili meçhul cinayetler artık son bulmalı. Unutulmamalıdır ki basın ne kadar özgürse, o ülkede o derece adalet ve demokrasi vardır. Tabi bu adalet ve demokrasi düşmanı katiller onların yazdıklarını, fikirlerini, yaydıkları bilim ışığını yok edemeyeceklerini akıl edemediler. Bizler onların yaydıkları adalet ve demokrasi ışığında yolumuza devam edeceğiz. Bizler gibi bu ışıkta yürümeye devam edenler arttıkça, baskıcı ve laiklik düşmanı bu karanlık güçler, inanıyorum ki zayıflayıp, yok olacaklardır.   Bizler ‘Adalet ve Demokrasi’ mücadelesinde hayatlarını veren Uğur Mumcu’yu, Apdi İpekçi’yi, Necip Hablemitoğlu’nu, Çetin Emeç’i, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Bahriye Üçok’u Gaffar Okkan’ı unutmayacağız, unutturmayacağız. Katılımlarınız için teşekkür ederim” dedi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş, Salonu saran basın şehitlerinin bir kısmı ile tanış olduğunu belirterek, Atatürk’ün 20. YY. başlarında Ortadoğu’nun karanlığından çağdaş dünyaya çevirdiği Türk insanını bundan önce olduğu gibi bundan böyle de emperyalist güçlerin BOB haritalarına itibar etmeyeceğini dile getirdi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Bir daha adalet ve demokrasi yolunda hayatlarını veren basın şehidi vermemenin çaresini bulmalıyız” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Uğur Mumcu ile dostluklarından bahsederek, Mumcu’nun her an ölümü bekler gibi dik durduğunu belirtti. Konuşmaların ardından, anma etkinliği Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl’ın seslendirdiği türküler ve serginin gezilmesi ile devam etti.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.