AÇILIM TARTIŞMASI

Bu haber 20 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 931 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Açılım değil de kaçılım denilseydi, gene aynı şekilde kendilerine göre yorumlar yapacaklardı.
İktidar partisinin kusurunu bulduk zannediyorlar, yüksek sesle veryansın ederek felaket tellallığı yapıyorlar. Bundan evvel, mayınlı arazinin temizlenmesi konusunda neler söylemediler ki! Ordu mensuplarının disiplin dışındaki suçların sivil mahkemelerde bakılması isteği için gene kıyametler kopacakmış gibi sol milliyetçi oldu, Milliyetçiler de solcu oldular. Bütün bunlar neden efendim? Bu hükümet için ihtilal gerekirmiş olmamış. Hukuktan medet beklemişler, orada da bir yere varıp tıkanmıştır. Elbette zaman geçtikçe güç kaybediyorlar. Cumhurbaşkanlığı makamını haklı olarak sahibi teslim aldı. Bir de çok güvendikleri bazı medya kuruluşlarına veriyorlardı parayı, tellallık yaptırıyorlardı. YÖK milletin emrine geçti. Ergenekon mahkemesini suçlamaya kalktıkça en yakınlarının cebinden belgeler çıktı ve artık sanırım son durağa geldiler.
AÇILIM CHP’Yİ BİTİRİR 
Araştırmacı Tarhan Erdem, hükümetin başlattığı “Demokratik açılım” sürecine yardımcı olmayan CHP”nin ilk seçimde Anavatan Partisi gibi küçüleceğini söyledi. Erdem, bütün kesimleri hükümete yardımcı olmaya çağırdı.
CHP’nin eski yöneticilerinden olan Tarhan Erdem, hükümetin başlattığı Demokratik açılım
sürecinin başarı ile sonuçlanması durumunda CHP”nin zamanla yok olacağını söyledi. Ak Parti’nin oylarının artacağına da dikkat çeken Erdem, CHP lideri Deniz Baykal’ın yanlış yolda olduğunu kaydetti. Demokratik açılım süreci ve Kürt meselesinin çözümüne yönelik soruları cevaplayan Erdem, önemli açıklamalarda bulundu.
Sayın Baykal, her gün yeniden düşünüp, yeniden konuya bakıp, bazı sözler oluşturuyor. Bundan bir netice çıkmaz. Partilerinin lehine bir sonuç alabileceklerini de sanmıyorum. Doğru da görmüyorum.
KÖSTEK DEĞİL; DESTEK OLUNMALI
Hükümetin başlattığı çalışmaya bütün olarak bakmak gerektiğini ifade eden araştırmacı Tarhan Erdem, “Buna karşı çıkmamak lazımdır. Tam aksine mutlu olmalıyız ve çözümü umutla beklemeliyiz. Hükümete bu konuda başta CHP olmak üzere hepimiz yardım da etmeliyiz. Çünkü bu basit günlük politika konusu değildir. Türkiye’nin çok önemli toplumsal bir sorunudur. Başarısız olmasını değil, başarılı olmasını beklemeliyiz. Bu nedenle Hükümetin önüne engel çıkarmamak gerekir. Köstek değil, destek olunmalı” diye konuştu.
MUHALEFET PARTİLERİ
Hükümetin her aldığı karara karşı çıkan muhalefet partilerini, son yaptıkları çıkışta  eski  yandaşlarından destek göze çarpmıyor. Sanıyorum nedenlerini en güzel şekilde Tarhan Erdem açıklamış bulunuyor. Aynı şekilde Lütfi Livaneli’ninde görüşleri var. Vatan’dan Gönensay, Radikal’den Cengiz Çandar, Milliyet’ten Hasan Cemal gibi yazarlar açıkça destek olurken, Hürriyet ve Cumhuriyet gazete yazarları konunun üzerine gitmedikleri açıkça görülüyor.
Dünkü temaslarda  sendikaların, Baroların ve İşadamları gurubunun destek olduğunu gördük. Bize göre konu kimler  tarafından karşı çıkılıyor ona bakmalıdır. Bizim bildiğimiz birilerinin karşı çıkması halinde iktidar doğru yoldadır. Bu görüşümde ben yalnız değilim. Milletin  yüzde sekseni anlamına gelir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.