Açıkgöz Kocamustafendi’yi anlattı

Bu haber 03 Nisan 2017 - 1:09 'de eklendi ve 663 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Namık Açıkgöz Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen söyleşide Kocamustafendi’nin hayatını ve kütüphanesini anlattı.

Nazife Taşdelen

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Namık Açıkgöz Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen söyleşide Kocamustafendi’nin hayatını ve kütüphanesini anlattı.

Söyleşide konuşan Prof. Dr. Namık Açıkgöz Kocamustafendi Kütüphanesi’nin 1975’te dağıtıldığını, kitapların 350 tanesinin Koyunoğlu Kütüphanesine, 350 tanesinin Süleymaniye Kütüphanesine geri kalan kısmının ise 2008 yılına kadar müftülükte olduğunu daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderildiğini kaydetti.

Kocamustafendi’nin şu an Muğla’da hiç el yazması kalmadığını belirten Açıkgöz, “Kocamustafendi basit bir devlet memuru olmaktan ziyade, yörenin entelektüel seviyesini arttırmaya çalışan, okuma-yazmaya teşvik eden birisidir. Evliya Çelebi 1650’li yılları anlatır. Halkın Lisan-ı Farsi tekellüm ettiğini(farsça bildiğini) yazmış o zamanın entelektüel dili Farsçadır. Kocamustafendi kendi şahsi parasından kütüphaneye kitapları temin ediyor. Bugün ki Şeyh Cami’nin yanında kütüphane olarak hizmet veren binayı tesis ediyor. Bu binanın önündeki kitabe boyanmış idi. Biz temizliği seven bir millet olduğumuz için boyamışız, 1994’te geldiğimde temizletmiştim” dedi.

Prof. Dr. Açıkgöz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“1941’de 2 bin 984 kitap varmış. Daha sonra Kurbanzade Hacı Süleyman Efendi kütüphanesi 114 kitap buruya eklenmiş, arkasından Muğla Halk Evi Kütüphanesi de birleştirilerek 1940’da Muğla’nın kitap hazinesi 4 bin 426’ya çıkmış. O zaman için az bir rakam değil. Kocamustaefendi 1874 yılında bu kadar güzel hizmetlerinden sonra vefat ediyor.  Mezarı bugün ki hastane binasının altındaymış ama bugün maalesef nerede olduğunu bilmiyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.