Açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu « Hamle Gazetesi

Açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Bu haber 17 Ocak 2019 - 1:05 'de eklendi ve 733 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ileri şeker hastalığı nedeniyle koroner kalp damarında tıkanıklık olan 49 yaşındaki Hakan Urhan’a açık kalp ameliyatı yapıldı. Başarılı ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Urhan,”Başka bir ile gitmeden Muğla’da bu ameliyatı başarıyla oldum ve çok mutluyum” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açık kalp ameliyatı olarak sağlığına kavuşan hasta sayısı her geçen gün artıyor. Önceki yıllarda başka illere gitmek zorunda kalan Muğlalı vatandaşlar Kalp Damar Cerrahi Kliniği Kardio Vazküler Cerrahi (KVC) yoğun bakım ünitesinin hizmete girmesi ile tedavilerine Muğla’da devam edebilecekler. Yoğun bakın ünitesinin devreye girmesi ile birlikte son olarak Hastanesinde ileri şeker hastalığı nedeniyle koroner kalp damarında tıkanıklık olan 49 yaşındaki Hakan Urhan’a açık kalp ameliyatı Do. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından yapıldı.

İleri şeker hastalığı nedeniyle koroner kalp damarında tıkanıklık meydana gelen Urhan’ın ameliyatının başarılı geçtiğini kaydeden Harmandar, “Hastamızın damar yapısı çok kötü durumda olduğu için ameliyat başka hastanede yapılmamış, risk görmüşler. Hastamıza ekibimizle 4 koroner kalp damarına baypass ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Açık kalp cerrahi yöntemi ile Bypass operasyonu gerçekleştirdiğimiz hastamızda herhangi bir komplikasyon gelişmesi yaşanmadı. Hastanemizde ikinci açık kalp ameliyatını gerçekleştirdik. İkisi de başarıyla sonuçlandı. Bunlardan önce 3 tane de çocuk kalp ameliyatı gerçekleştirdik. Bunlardan ikisi çok yüksek riskliydi. Bundan sonra Muğla’da her türlü yetişkin ve çocuk açık kalp ameliyatları yapılmaya başlandı” dedi.

Harmandar, Muğla’da yaşayan vatandaşların uzun yıllar bu merkezin kentte bulunmaması nedeniyle ağırlıkla İzmir ve Aydın’a gittiğini anlatarak, insanların artık başka illere gitmelerine gerek olmadığını uzun yıllar elde ettikleri tecrübeleri Muğla’ya taşıdıklarını ifade etti.

Yeniden sağlığına kavuşan 49 yaşındaki Hakan Urhan ise, “Hocamız ve ekibi çok ilgi ve alakalı davrandılar. Şuan sağlığım çok iyi. Başka bir ile gitmeden Muğla’da bu ameliyatı başarıyla oldum ve çok mutluyum.” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz ise hastanede yapılan hizmetlere bir yenisini daha eklemiş olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Semiz, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nün de destekleri ile önümüzdeki süreçte özellikle Pediatrik Kardio Vazküler Cerrahi de Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.