Acıdan Barış Derlenmez « Hamle Gazetesi

Acıdan Barış Derlenmez

Bu haber 12 Kasım 2015 - 23:03 'de eklendi ve 1.426 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bir şehidin son gecesinde bari birlikte olabilmeyi hiç aklımdan geçirmiş değilim.

Dün Muğla Yeni Şehir Mezarlığı’ndaki şehitlikte toprağa verilen Teğmen Altuğ Pek ile önceki geceyi bir rastlantı olarak birlikte geçirdik. Ben hastanede tedavi gördüğüm koğuşta, O ise hastane morgunda idi.

Gönül isterdi ki, zorunluluktan değil gönülden hastane bahçesinde sabahlayanlarla birlikte olabileydim.

Önceki gece Muğlalıların bir kısmı hastane bahçesinde Teğmen Pek ile bir kısmı da Salihpaşalar da Pek ailesi ile birlikte oldu.

“Birlikte, birlik olmak” ne güzel bir şey…

 

xx           xx           xx

Şehidimizin Hakk’a yürüdüğü haberini Hamle’nin internet sitesindeki haber portalından gördüm.

Meğer şehit Astsubay Erdem Ertan’ın Yüksekova’da şehit düştüğü gün Teğmen Altuğ Pek’te DiyarbakırSilvan’da silahlı çatışmada Hakk’a yürümüş.

Nedense medyamız Erdem Ertan ile birlikte Altuğ Pek’ten söz etmemişti.

Hamle’deki haberde dikkatimi çeken ise şehidin baba ocağı oldu.

Nedense hep aynı fotoğraf…

İster asker olsun, ister polis bütün şehitlerimizin baba ocakları adeta birer gecekondu…

Hep kırsal kesimden, yoksul aile çocuklarımı şehit oluyor bu ülkede onu da anlayabilmiş değilim!

 

xx           xx           xx

Belli ki Pek ailesi üç çocuk sahibi olurken insanca yaşanabilecek bir ev sahibi olamamış.

Belki de gelecekleri için umutları Teğmen Altuğ Pek idi…

Şimdi o da yok!

Hiç kimse “Şehitler ölmez!” demesin…

Siz onu şehit anasına sorun ölüyor mu, ölmüyor mu?

Menteşe Belediyesi gerekeni hemen yapmış, şehidin baba ocağına yol açmış, orada taziye kabulünün yapılabilmesi için gereken her şeyi yerine getirmiş. Hatta önceki geceyi orada geçirenler için avluda değişik noktalarda ateş yakmayı bile akıl etmiş.

Kim bilir belki Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş İmar ve Fen İşleri Müdürlüklerini harekete geçirerek şehit ailesinin insanca yaşayabileceği bir köy evine sahip olmasını da sağlar…

xx           xx           xx

Muğla uzun zamandır şehit vermiyordu.

Sakın bu sözüm “vermeliydi” anlamına da gelmesin!

Şehit acısı, ateşi en son Seydikemer’e düşmüştü. Çukurca’da şehit düşen sözleşmeli Er Adnan Ergen gözyaşları içinde toprağa verilmişti.

O günler, seçim ortamında “Barış” sözcüğünün daha yüksek perdeden çıktığı günlerdi.

Teğmen Altuğ Pek’in şehit olduğu haberinin Muğla’ya ulaştığı gece tivitırda CHP’nin Eski Parti Meclisi Üyelerinden Nazmiye HalvaşiAcı ekip barış hasadı yapamazsınız” paylaşımında bulunmuştu. Bende ardında kısaltıp “Acıdan barış derlenmez” diye paylaşımda bulundum.

Acı ekilip barış derlenebilir mi? Hala PKK acı ekiyor, HDP barış diyor. Başbakan Davutoğlu’da “Bundan sonra şehit gelmeyecek” demeye devam ediyor.

Anlamakta zorlanıyorum…

 

xx           xx           xx

Şehit Astsubay Erdem Ertan’ın cenazesi Ankara’ya getirildiğinde Başbakan Davutoğlu şehit ailesinin evine ziyarette bulunmuş. Orada şehit yakınları “Başbakanım hani şehit gelmeyecekti?” diye haykırmışlar.

Her zamanki gibi korumalar hemen hareketlenmiş!

Başbakan Davutoğlu herhangi bir olumsuzluğa da meydan vermemiş.

Şehit yakınları çok daha farklı tepkide verebilirlerdi. Evlat acısı bu… Kolay mı? Ateş düştüğü yeri yakıyor. Devlet büyüklerimiz şehit yakınlarının tepkilerini anlayışla karşılamalılar…

Ben hastane koğuşunda, şehit Teğmen Pek morgda aynı çatı altında gecelesem ne olacak, günlerce mezarının başında olsam ne olacak? Giden gitti…

Allah Mekanını cennet kılsın. Rahmetini esirgemesin…

Hepimizin dileği bu… Hepimizin ayrıca dileği de şu:

Yeter artık, akan kan dursun…

 

xx           xx           xx

Hakkari Yüksekova da şehit verdiğimiz Astsubay Edem Ertan için Ankara Kocatepe Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de katıldı.

Bu tablo beni umutlandırdı…

Uzun zamandır liderleri yan yana göremiyoruz. Telafisi zor bir ayrışma yaşıyoruz.

Hal böyle olunca, liderleri hiç değilse bir cenazede bile yan yana görmek insanı sevindiriyor.

Ki, ülkemizi yönetenler ve yönetmeye talip olanlar kıvançta ve tasada birlikte olabilmeliler.

29 Ekim’de Ankara’da yapılan törenlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu birlikte görünce sevinmiş, MHP lideri Bahçeli’nin de orada olmamasını yadırgamıştım.

10 Kasım’da ise öyle olmadı. Liderlerin hepsi de Ata’nın huzurundaydı. “Umut var” dedim. Çünkü o gün Atatürkortak değer” idi.

Ortak değerlerimizi unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Çoğaltmalıyız ki, Hz. Muhammet Mustafa da bizim, Kemal Atatürk Mustafa’da bizim!

 

xx           xx           xx

Şehidimizin acı haberi Muğla’ya gelirken, siyasilerden de cep telefonlarımıza mesajlar gelmeye başladı. Cenazenin kalktığı gün, dün Menteşe Belediye Başkanı Bahattin GümüşDiyarbakır Silvan’da Şehit olan Altuğ Pek’e Allah’tan rahmet dilerim. Hepimizin başı sağ olsun.” derken, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet IşıkDiyarbakır Silvan’da şehit olan hemşerimiz Teğmen Altuğ Pek’e Allah’tan rahmet diliyorum.” demiş.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de şehidimizin Muğla’ya geldiği gün “Bugün Diyarbakır’da şehit olan Üsteğmen Altuğ Pek’e Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.” diye mesaj atmıştı. Milletvekillerinden sadece MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan mesaj attı. Şöyle diyordu:

Menteşe ilçemizin Paşapınar Köyünde ikamet eden dava arkadaşımız Mehmet Pek’in evladı Teğmen Altuğ Pek Diyarbakır Silvan’da kansızlarla girdiği silahlı mücadelede Hakk’a yürüyerek şehit olmuştur. Şehit olan kahramanlarımıza ve Altuğ kardeşime yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

Şimdi bu mesajda “Dava arkadaşımız” tanımlamasına ne gerek vardı? MHP’li olmayanlar cenazeye gitmeseler miydi?

Teğmen Altuğ Pek bütün şehitler hepimizin. Hepimiz için, bu vatan için öldüler, ölüyorlar…

Bırakalım artık şu kategorize eden dili… Bu gün tek bir dava var. O da terörün, akan kanın durdurulması…

 

xx           xx           xx

Dün şehidin cenazesi morgdan alınarak evine götürüldü. Ardından Kurşunlu Camii’nde öğle namazından sonra cenaze töreni gerçekleştirildi. Milletvekillerinden sadece Hasan Özyer gelmemiş. Vali Amir Çiçek’te yokmuş. Umarım çok haklı bir gerekçeleri vardır.

Ankara‘da şehit Astsubay Erdem Ertan’ın cenazesine liderlerin tamamı katılırken, (tamamının Muğla’ya gelmesini istememiz saçma olur.) hiç değilse bir iki Bakanda şehidimizin cenazesine gelebilirlerdi.

Ne gam, dün şehidimizi yaklaşık 5 bin kişi ağlayarak uğurladı.

İnşallah bu son olur…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.