ABD’den Yatağan’a altın madalya

Bu haber 11 Mayıs 2015 - 0:44 'de eklendi ve 1.037 kez görüntülendi.

abdyataganUluslararası New York Zeytinyağı Yarışması’nda Yatağan memecik zeytininden elde edilen zeytinyağı birinci seçilerek altın madalya almaya hak kazandı. ABD’de gerçekleşen yarışmada alınan birincilik Yatağan’da büyük sevinçle karşılandı.
Kadir Tamer
New York Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında (NYIOOC) dünyanın hemen her yerinden yüzlerce zeytinyağı üreticisinin katıldığı yarışmada, 2015 yılında dünyanın en iyi zeytinyağları açıklandı. 25 ülkeden 700 zeytinyağı markasının katıldığı yarışmada Türkiye’den dört marka dereceye girme başarısını gösterirken Yatağan memecik zeytini birinci seçilerek altın madalya ile ödüllendirildi.
Türkiye’den NYIOOC’ye katılan, Nar Gourmet-Antalya tavşan yüreği, Tuay-memecik(Yatağan), Ottoman Gourmet-Ayvalık çeşidinde altın madalyaya hak kazanırken, Zetay ise memecik çeşidinde gümüş madalya kazandı.
NYIOOC sonuçlarına göre derece alan markalar yarışmasının sonucu internet sitesinden yayınlandı. New York’taki zeytinyağı yarışmasına katılan 25 ülkeden 700 zeytinyağı markasından biri olan Turgut Anadolu Yatırım Limited Şirketi’nin ürünü olan TUAY markalı memecik zeytininden elde edilen zeytinyağının altın madalya ile ödüllendirilmesi sayesinde
Muğla’nın zeytin popülasyonunu dünyaya tanıtıldı.
TUAY Ltd. Şirketi’nin ortağı ve Genel Müdürü Atilla Totoş, kendi tesislerinde üretilen memecik zeytininden elde edilen zeytinyağının, uluslararası önemli bir yarışmada altın madalya ile ödüllendirilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, bu başarının aslında, bilimsel danışmanlık hizmeti veren teknik ekip ile çiftçilerin ortak başarısı olduğunu kaydetti.
Memecik zeytini ile uluslararası yarışmalarda ödül alan ilk kişinin Ali Osman Menteşe olduğunu hatırlatan Totoş, kendilerinin Menteşe’den etkilenerek memecik zeytini ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.
Yarışma öncesinde zeytinyağının hazırlanma sürecinde, Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı ve Tadım Eğitim Uzmanı Serdar Öçten Ünsal’dan teknik destek aldıklarını kaydeden Totoş, “Bu destek doğrultusunda, zeytin üreticilerimizi yönlendirdik. Onlara zeytine nasıl bakacaklarını, ne zaman ve nasıl hasat yapacaklarını, hasattan sonra ne kadar sürede sıkıma gireceklerini, sıkımın soğuk sıkım olması gerektiğini ayrıntıları tek tek kendilerine anlattık. Üreticilerimiz de bizim dediklerimizi harfiyen uyguladı. Sonuçta hep birlikte bu başarıyı elde ettik. Bu yarışmada memecik zeytininin adını duyurduğumuz için çok mutluyum. Bu başarıları, bilimsel zeytin tarımı yöntemlerini uygulayarak, zeytin üreticilerimizle işbirliği içinde, gelecek yıllarda da devam ettireceğimize inanıyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.