ABD’de ülkemizi temsil ediyorlar

Bu haber 01 Nisan 2017 - 1:18 'de eklendi ve 1.050 kez görüntülendi.

Türk öğrencilerden oluşan ve aralarında Muğla Yönelt Koleji’nin de bulunduğu ‘SPARC 5665’ isimli Türkiye Robot Takımı, Uluslararası FIRST ROBOTİK yarışmasına katılmak için ABD’nin Los Angeles kentine gitti. 6 okuldan oluşan ve Muğlalı öğrencilerinde bulunduğu ‘SPARC 5665’ isimli robotik takımı ABD’de Türkiye’yi temsil ediyor.

Kadir Tamer

Türk öğrencilerden oluşan ve aralarında Muğla Yönelt Koleji’nin de bulunduğu ‘SPARC 5665’ isimli Türkiye Robot Takımı, Uluslararası FIRST ROBOTİK yarışmasına katılmak için ABD’nin Los Angeles kentine gitti.

Los Angeles’ta düzenlene yarışmaya katılan Türkiye Robot Takımında, Muğla Yönelt Koleji’nin yanı sıra İstanbul Robert Koleji, İstanbul Özel Enka Lisesi, İstanbul Fransız Saint Pulcheire Koleji, Ulus Özel Musevi Lisesi yer alıyor.

Muğla Yönelt Koleji 11. Sınıf öğrencileri Mehmet Fatih Arslan, Aylin Duygu Atmaca, Hüseyin Türkcan ve İhsan Umut Akpolat Türkiye Robot Takımı’nda yer alan öğrenciler oldu.

Bu yarışmalarda keşfediliyorlar

ABD’de düzenlenen FIRS ROBOTİK Yarışması için her yıl bir tema belirleniyor. Tema çerçevesinde yapılan robotlarla belirli görevleri en hızlı yerine getiren robotu yapan takımlar büyük ödül sahibi oluyorlar. Robot hazırlayan gençleri dünyanın önde gelen şirketleri ve üniversiteleri yakından izleyerek, geleceğin bilim adamlarının keşif edildiği yer olarak biliniyor. Dünyanın en prestijli yarışması olarak bilinen FIRST ROBOTİK’e ABD, İngiltere, Kanada, Brezilya, Avusturalya, Çin, Meksika, İsrail, Şili, Hollanda, Yayvan, Singapur, Türkiye gibi ülkelerden yaklaşık 250 binden fazla öğrenci katılıyor.

Hedef başarılı olmak

ABD’de devam eden yarışmalarda hedeflerinin en iyi dereceyi yakalamak olduğunu kaydeden Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran, “Eğitimin neredeyse her düzeyinde gitgide yaygınlaşan ve eğitimin olmazsa olmaz bir bileşeni durumuna gelen ‘proje’ geliştirme,  bizlere bu türde öğrenen odaklı bir eğitim ortamı sağlar. Bir derste öğrenilen bir bilginin yıllar sonra anımsanma yüzdesi oldukça düşükken; proje kapsamında edinilen bilgi ve becerilerin unutulması mümkün değildir. Türkiye Robot takımında yer almamız bizim için gurur verici, öğrenciler bu işin mutfağında yer alıyor. Öğrencilerimizin meraklı yaklaşımları, istekli oluşunun önüne geçemedik onları desteklemek gereğini duyduk. Muğla’da ilk robot takımı olmak büyük ayrıcalık, geleceğimizi ellerinde tutan bu genç beyinler, ülkemiz adına büyük umut verici bir göstergedir. Birden çok takım halinde okulun öğrencilerinin çalışmaları hayranlık verici bir durum. Elektronik ortamda teknoloji kullanarak, birbirlerini tamamlayan ekip ruhunu kurabilen, öğrencilerimizi geleceğimizin garantisi olarak görüyorum. ABD’de düzenlenen yarışmada hedefimiz en iyi dereceyi elde etmek. Bu yarışmada alınan sertifikalar ve ödüller çok önemli. Genç beyinler yeni ufuklar açarak, geleceğini garantiliyor” diye konuştu.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.