ABD ve İsrail’e Kudüs protestosu « Hamle Gazetesi

ABD ve İsrail’e Kudüs protestosu

Bu haber 09 Aralık 2017 - 0:16 'de eklendi ve 722 kez görüntülendi.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması kararı Muğla’nın Menteşe ve Yatağan ilçelerinde Cuma Namazı çıkışı toplanan STK’lar tarafından protesto edildi. Menteşe İlçesi’nde Kurşunlu Camiinde düzenlenen protestoya Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ve Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal katılarak destek verdi.
Kadir Tamer

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak aldığı karar sonrası Muğla’nın Menteşe ve Yatağan İlçelerinde Cuma namazı çıkışında bir grup Sivil Toplum Kuruluşu ve vatandaşlar tarafından protesto edildi.
Kurşunlu Camii meydanında gerçekleşen protestoya Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Sloganlar eşliğinde ABD ve İsrail’i kınarken, yapılan açıklamada, “İslâm’ın sesini susturmak, kendi kurguları terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. Kudüs’e yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü Türkiye’nin sonuna kadar arkasındayız. Dünya’daki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan ABD’nin bu kararı dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği ‘Dünya beşten büyüktür’ itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere ancak tüm Müslümanların iki elinin parmaklarının kenetlenmesi ile engel olabiliriz”  ifadelerine yer verildi.
Açıklama esnasında toplanan kalabalık, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi”, ‘Müslüman uyuma Kudüs’e sahip çık’ sloganları atıldı. Toplanan kalabalık açıklamanın ardından Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak’ın okuduğu dua sonrası sessizce dağıldı.

Yatağan

Yatağan’da Cuma namazının ardından Aşağı Cami önünde bir araya gelen AK Partililer, İsrail karşıtı slogan attılar.
Grup adına konuşan AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, Kudüs’ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.
ABD Başkanı’nın almış olduğu kararın bölgedeki barış ve istikrar ortamını bozmak için alındığını savunan Tekin, “Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir” dedi.
Tekin, İslam’ın sesini susturmaya isteyenlerin hüsrana uğrayacağını kaydederek, “İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye’nin, İnsanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız” diye konuştu.
Kudüs’ün sadece Yahudilerin değil, İslam ve Hristiyanlığın da merkezi olarak kabul edilen mukaddes bir yer olduğunu belirten Tekin, şöyle konuştu:
“Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği ‘dünya 5’ten büyüktür’ itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız.”
Protestoya, 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği ve vatandaşlar da destek verdi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.