AB FONLARINDAN YARARLANMAK…

Bu haber 18 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.121 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Valiliği bir ilke daha imza atarak, Muğla İl Özel İdaresi mühendislerinden Veli Çelik’in koordinatörlüğünde “Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi”ni kurup faaliyete geçirdi.
Bu birim, AB Fonlarını izleyecek, Muğla’da uygulanabilecek bir fon desteği gördüğünde bunu Muğla kamuoyu ile paylaşacak. En önemlisi bu fonlardan yararlanmak isteyenlere ‘danışmanlık’ yapacak.
Bu ‘danışmanlık’ çok önemli.
 
xx           xx           xx
Hafta sonunda Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar başkanlığında bir toplantı yapıldı ve turizm sektöründen katılımcılara yeni açılan, turizm sektörü ile ilgili bir fon hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu fondan yararlanmak isteyen çıkarsa dosyasını bir ay gibi kısa bir sürede hazırlayıp, 30 Haziran 2009’a kadar AB’nin ilgili birimine sunacak.
Çok zor. Süre kısa…
Ancak bundan sonrası için bilgilendirme iyi oldu. Bu bilgilendirmenin yaygın şekilde yapılmasında yarar var.
 
xx           xx           xx
Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Bekarlar, AB Fonlarından ve hibelerden  yararlanamamaktan yakındı.
Haklı ve Muğla gibi bir yerde bu fonlardan yararlanılamıyor olması düşündürücü!
Nitekim Valiliğin “Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi” bir bakıma bu yüzden kuruldu. Fonlardan yararlanmak isteyip de “yol yordam bilmeyenler” için bu birim oldukça yararlı olacaktır.
 
xx           xx           xx
Vali Yardımcısı Bekarlar haklı, ama kendimize o kadar haksızlık da etmeyelim.
Muğla’da ufku açık, yol yordam bilen; bilgisayarı masasının üzerine “aksesuar” olarak koymamış ve bilgisayarın “msn”den ibaret olmadığını bilen kişi ve kurumlarımız az değil.
Onlardan biri de Muğla İli Arı yetiştiricileri Birliği.
Birliğin başında ne yaptığını bilen bir başkan var. Ziya Şahin…
AB destekli “Eğitim ve teknik bilgi desteği ile Muğla arıcılığını geliştirme projesi”ni uygulamaya koyarak, 300’e yakın arıcıyı eğitimden geçirmekle kalmayıp, Türkiye’nin ilk arı veteriner hekimlerinin yetişmesini sağladı.
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nde proje çok. İşte onlardan bir kaçı;
– Türk çam balının analitik özellikleri projesi.
– Muğla  ve yöresinde üretilen çam ballarının lezzet özelliklerinin SPME/GC/MS ve lezzet profili analizi teknikleri ile belirlenmesi projesi.
– Muğla çam balı ve propolis’in mikroskobik, organoleptik ve kimyasal analizi.
Hafta sonunda tanıtımı yapılan fon arıcılık ile ilgili olsaydı, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği 30 Haziran’ı beklemeden proje başvurusunu yapar, o fonu hak ederdi!
 
xx           xx           xx
Muğla’da AB fonlarına başvuru azlığı belki biraz da bu yüzden.
Proje üretmiyoruz!
Gözümüzden akıllıyız.
Başkalarının yaptığı işleri taklit edip, pastanın küçülmesi sonucu birlikte batıyoruz!..
Hafta sonunda toplantıya katılanların bende bıraktığı izlenim şu oldu:
Turizmcilerimizin elinde “kaynak arayan” proje yok.
Belki o gün toplantıyla katılanlardan bir kaçı proje hazırlamaya kalkacak, ama zaman yetmeyecek!
Demek ki elinizin altında projenizin olması çok önemli.
 
xx           xx           xx
Proje yaratmanın bir yolu da “hayal kurmaktan” geçiyor.
Kastettiğim “hayalperestlik” değil.
“Gelecek benim” diyebilmeniz için “hayalleriniz” olmalı. Hem de büyük hayaller…
Hayalleriniz varsa, projenizde olacaktır.
Hafta sonunda tanıtımı yapılan fon, “12 Ay turizm yapmak istiyorum” derseniz, ciddi hibe destek veriyor.
Ama projeniz varsa!..
 
xx           xx           xx
Hafta sonunda yapılan toplantının bir ilginç yanı da, TÜRSAB Fethiye Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Turgut Kahya’nın sözleri oldu. Kahya, “AB fonlarından yararlananlara iyi gözle bakılmıyor.” diyordu.
Gerçekten de böyle yaygın bir kanı var…
Dediğim gibi kendi kendimize haksızlık yapmayalım. Muğla’da ufku açık insanımız az değil. Onlar Ziya Şahin’den ibaret değil. Örneğin Muğla Üniversitesi, Gökova Körfezi’nde “Kıyı Yönetimi Projesi” uyguluyor. Proje AB tarafından destekleniyor.
Muğla’da nasıl olduysa Türk vatandaşlığına geçmiş, bir Alman çevreci var. Kendisi Gökova’yı koruma adına sadece AB’den değil, başka yerlerden de ciddi fon kaynakları kullanıyor. Üniversitenin kullandığı fon ile ne yaptığını görüyoruz da, o sözüm ona çevreci hanımın ne yaptığını göremiyoruz.
En son Akyaka yakınındaki Akçapınar’da “Leylekleri Koruma Projesi” uygulamaya kalktı, bu sene leylekler gelmedi!!!
Hanfendi ile ilgili spekülasyon çok…
 
xx           xx           xx
Hafta sonunda yapılan tanıtım toplantısında gördüğüm kadarıyla, AB fonlarından eskisi gibi yararlanmak kolay değil. Eskiden projeniz varsa, gidip başvurup, fondan parayı kopartıyordunuz. Şimdi böyle bir durum için partneriniz değil, partnerleriniz olması gerekiyor.
Bu fonlar önemli. Kahya’nın dediği gibi, “AB fonlarından yararlananlara iyi gözle bakılmadığı” bir realite. Ancak Gökova’daki çevreci bayan ile Ziya Şahin’i yan yana koymak zor… Çevreci bayanın hayatını nasıl kazandığını, “çevrecilik” dışında ne ile iştigal ettiğini bilmiyoruz ama, Ziya Şahin’in hayatını nasıl kazandığını, fon kaynağı ile ne yaptığını biliyoruz.
Doğrusu ben AB fonlarından yararlananlardan çok yararlanmayanlara iyi gözle bakmıyorum. Çünkü o fonlardan yararlanamayacak kadar beceriksiz olmamalıyız…
Elin Alman’ı Muğla’ya gelip yararlanıyor!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.