AB destekli eğitim tamamlandı

Bu haber 24 Ekim 2017 - 0:59 'de eklendi ve 470 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Elemanlarının Datça’da ‘Hayat Boyu Güçlü Kadınlar, Sağlıklı Yaşlılar’ konulu Avrupa Birliği Projesi sonuçlandı.
Datça Belediyesi’nin yürütücülüğünde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Datça Halk Eğitim Merkezinin de ortağı olduğu ‘Datça’da Hayat Boyu Güçlü Kadınlar, Sağlıklı Yaşlılar’ isimli 124 bin 744 Euro hibe destekli Avrupa Birliği Projesi sona erdi.
384 saatlik Yaşlı Refakatçiliği eğitimi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi SHMYO Yaşlı Bakımı Programı öğretim elemanları Zeynep Acar ve Mehtap Çullu tarafından verildi. Projenin amacı Datça’da yaşayan 25-64 yaş aralığındaki işsiz ve örgün eğitim dışında kalmış kadınların Datça bölgesinde önemli bir istihdam alanı olabilecek Yaşlı Refakatçiliği alanında işgücüne katılmasını sağlamak. Proje ile verilen teorik ve uygulamalı eğitimler sonucunda 48 kadın katılımcı MEB onaylı Yaşlı Refakatçisi Sertifikası ve Sağlık Bakanlığı onaylı İlkyardım Uygulayıcısı sertifikası almaya hak kazandı. Ayrıca 35 katılımcı MEB onaylı Temel İngilizce sertifikası aldı.
Proje kapsamında çeşitli faaliyetler yürütülürken, özellikle Datça’da çeşitli illerden alanında uzman akademisyenlerin davet edildiği ‘Yaşlı Sağlığında Temel Konular ve Güncel Yaklaşımlar’ konulu iki panel düzenlendi. Proje eğitimlerinde kullanılmak üzere proje kapsamında alınan yaklaşık 30 bin TL tutarındaki bakım maketi, hasta yatağı ve diğer malzemeler proje sonunda eğitimlerde kullanılmak üzere Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na devredildi.(İHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.