“AB bizi örnek alması lazım” « Hamle Gazetesi

“AB bizi örnek alması lazım”

Bu haber 28 Şubat 2013 - 20:30 'de eklendi ve 982 kez görüntülendi.

abbiziornek123546Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovskı, Avrupa Birliği’ne üye olmayan Türkiye ve Makedonya’nın geçen yıl Avrupa’da en hızlı büyüme trendini gösterdiğini belirterek, AB’nin bu iki ülkeyi örnek alması gerektiğini söyledi.
Hasan Telli
Çeşittili ziyaretler için Muğla’ya gelen Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovskı, MUTSO ziyaretinde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’ne üye olmayan Türkiye ve Makedonya’nın geçen yıl Avrupa’da en hızlı büyüme trendini gösterdiğini belirterek, AB’nin bu iki ülkeyi örnek alması gerektiğini söylerken, Türkiye ile aralarındaki olumlu siyasi ilişkilerin ekonomik işbirliğine yeterince yansımadığını vurguladı.
Türkiye ve Makedonya arasında yıllık ticaret hacminin 400 milyon dolar olduğunu belirten büyükelçi Taskovskı; “Makedonya’nın bağımsızlığı ilan ettiği günden bu güne Türkiye’nin her alanda desteği gördük. Ticari alanda da iş birliğimizin artarak devam etmesini istiyoruz. İki ülke arasında yıllık ticaret hacmimiz 400 milyon dolar, bunu kısa sürede bir milyar dolara çıkarmamız mümkün. Yabancı yatırımcılar açısında da Makedonya cazip bir ülke durumunda. Yatırımın büyüklüğüne göre farklı imkânlar var. İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar gereği bir ülkede kazandığınız paranız sadece bir kere vergilendiriliyor” dedi
AB’ye üye olmayan Türkiye ile Makedonya ekonomilerinin giderek büyüdüğüne de değinen Büyükelçi Goran Taskovskı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Makedonya’nın ekonomileri büyüyor. Türkiye geçen yıl Avrupa’da ekonomisi en hızlı büyüyen ülke oldu. Biz de ikinci olduk. Bu güzel bir olay. İşin ilginç yanı, iki ülke de AB üyesi değil. Dolayısıyla AB’nin bizleri örnek alması lazım. Çünkü doğru bir yoldayız ve devlet liderleri başarılı. AB, bizlerden çok şey öğrenebilir”
MUTSO ve Makedonya Büyükelçiliği Ticari Ateşeliği arasında ticaret anlaşması imzalandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.