960.Tır yola çıktı

Bu haber 07 Ocak 2017 - 0:03 'de eklendi ve 599 kez görüntülendi.

img_0590Halep için başlatılan ‘Yardım Tırı’ kampanyası kapsamında giyim, battaniye ve gıda paketinin bulunduğu 960. Tır Muğla’nın Menteşe İlçesi’nden yola çıktı.

Sultan Kocakulak

Halep için başlatılan ‘Yardım Tırı’ kampanyası kapsamında giyim, battaniye ve gıda paketinin bulunduğu 960. Tır Muğla’nın Menteşe İlçesi’nden yola çıktı.

Kampanya kapsamında 959. ve 960. Tır Cumhuriyet Meydanı’ndan hareket etmeden önce bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Vali Yardımcısı Kamil Köten, Muğla Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, Muğla Hayrat Vakfı İl Temsilcisi Mehmed Hüsnü Semiz, Ak Parti Yönetim Kurulu Üyeleri Nazlı Noyan Öksüz ve Şadi Pirci, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak partililer ve vatandaşlar katıldı.

Halep için başlatılan kampanya ile ilgili konuşan Muğla Hayrat Vakfı İl Temsilcisi Mehmed Hüsnü Semiz, “Mazlum ve mağdur Halepli kardeşlerimiz için oluşturduğumuz iki tır yardım malzemesini göndereceğiz. Öncelikle bu yardımların toplanmasına destek veren başta Türkiye Diyanet Vakfına, Gençlik Kollarımıza, İlim Yayma Cemiyeti, Memur Sen ve Yeşilay Derneklerimize hassaten fedakar Muğla halkına teşekkür ediyorum. Hayrat yardım olarak bu göndermiş olduğumuz 959 ve 960. Tırlar, Muğla olarak geçen hafta Fethiye ve Marmaris’ten 6 tır gönderdik. Menteşe olarak kış şartlarının ağırlaştığı Suriye’deki çadır kentlere 2 tır kömürü ise yine geçen hafta gönderdik. Hedefimiz Türkiye genelinde son yirmi günde bin tır çıkarmak idi hamdolsun bu sayıyı inşallah aşıyoruz. Dün sadece Kahramanmaraş’tan 47 tır çıkardık. Yarın inşallah Denizli’den 50 tır çıkaracağız. Bu yardımları zalimlerin bombardımanı altındaki Halep’ten kaçan ve Suriye’de sınıra yakın bölgede İdlib’teki kardeşlerimize ulaştıracağız. Şu an sınırın öbür tarafında 23 depo ofisimiz var. 112 gönüllümüz burada yardımları 35 çadır kente ulaştırıyor. Günde 70 bin ekmek üreten Cerablus ve idlib’te iki fırınımız faaliyetine devam ediyor. Ayrıca 14 konteynır konserve et dağıtımı yapıldı. 62 adet su kuyusu açıldı. İki büyük okul 10 tane çadır okul açtık. Yetim çocuklardan oluşan 54 hafızlık kursumuzda bin 250 hafızımız var.

Yurt içinde Suriyelilere yönelik olarak Gaziantep’te bin 500 kişilik iki okul, Şanlıurfa’da bir imam hatip lisesi, Kahramanmaraş’ta bir erkek bir kız lisesi, bir ilkokul açtık. Türkiye genelinde binlerce aileye ise yardım faaliyetlerimiz devam etmektedir. Bu yardımların yapılmasına vesile olan Muğla halkına bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Birlik olunması gerektiğini kaydeden Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Geçtiğimiz gün gerçekleşen hain saldırıda 2 şehidimiz var. Görüntülerden apaçık planlanmış olduğu belli. Bu artık mezheplere, Atatürkçülüğe, Ak Parti’ye yapılan bir saldırı değil. Topyekûn yapılan bir saldırı. Ufak tefek siyasi sürtüşmeleri bir kenara bırakıp birleşmeliyiz. Bu yardımlar çok önemli. Biz sadece kendi sınırlarımıza hapsedilemeye çalışıyoruz. Ama bizler sınırların dışına çıkıp oradakilere yardım ediyoruz” dedi.

“Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların yanındayız” diyen Vali Yardımcısı Kamil Köten, “Geçtiğimiz gün hain saldırıda şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Kardeşlerimize sıkılan kurşunlar, bu tırlara sıkılan kurşunlardır. Dünyanın neresinde olursa olsun bizler mazlumun yanındayız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini kaydederek dua okudu.

Dua okunmasının ardından yardım tırları Menteşe İlçesi Cumhuriyet Meydanı’ndan yola çıktı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.