96 Yıl Önce 19 Mayıs

Bu haber 21 Mayıs 2015 - 1:46 'de eklendi ve 1.271 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

İşgal edilmiş vatanı kurtarmak üzere, son padişah olan Sultan Vahdettin’in fermanı ile Mustafa Kemal, ordular genel müfettişi olarak tayin edildi. Padişah Vahdettin Han, Mustafa Kemal’i Yıldız Sarayı’nda kabul ederek, görevinin önemini tekrar ederek şunları söylemiştir; “Paşa, bugüne kadar büyük hizmetler ettiniz. Ancak bugün, ülkemizin size ihtiyacı vardır. İnanıyorum ki, başaracağız. İmkânımız ne ise sizinle olacaktır. Başarılarımız için duacı olacağız” diyerek uğurlamışlardır. 16 Mayıs 1919 günü İstanbul’dan fevkalade yetkilerle hareket eden Mustafa Kemal ve mahiyeti 19 Mayıs 1919 günü Samsun İlimize çıkmışlardır. Programa göre 3. Ordu Merkezi olan Erzurum’a gidecektir.

Üçüncü Ordu Kumandanı olan Kazım Karabekir Paşa ile irtibat halinde ve birlikte programladıkları şekilde Amasya, Erzurum ve Sivas İllerimizde yapılacak toplantılarla bütün ülkede birlik ve heyecan yaratılmıştır. Samsun’da, kurtarıcı heyetimizi karşılayanlar içinde her vilayetten müftüler, din adamları olması ulaşımı kolaylaştırmıştır. Samsun’da ilk karşılama ve heyecanın yaratılmasında Üçüncü Ordu Komutanı olan Kazım Karabekir Paşa’nın başarıları önemlidir. Adı geçen illerde Ermeni isyanını, Ruslar’ın teşvik ettiği azınlık komşu ülke terör hareketlerini temizlemiş ve Sınır antlaşması yapmıştır. Bu antlaşmada Rusya, İran, Ermeniler, Gürcüler ile yapılan sınır antlaşması bugün hala yürürlüktedir. Doğu komşularla yapılan bu antlaşma çok önemli idi.

Kurtuluş Savaşı müddetince doğu ve kuzeyden bir problem yaşanmamıştır. Yurdun batı kısmını işgal eden Yunanlılar, İzmir’den Anadolu içlerine kadar yakıp yıkarak geliyor, bunlara bu cesareti elbette ki İngilizler ile Fransızlar veriyordu. Fransızlar güneyde Ermenileri kullanıyordu. Gaziantep’de yapılan zalimliğe Sütçü İmam gibi tarihe geçen kahraman halk, vilayetlerinden düşmanı kovmuşlardır. Gazi ünvanı Antep İline, Kahraman ünvanı Maraş İlimize verilmiştir. Bilindiği gibi Muğla İtalyanlar’a verilmiş, ama sanırım İtalyanlar girdikleri yerlerde savaş değil adeta dost gibi davranmıştır. Yunanlılar’ın bir an evvel durdurulması maksadıyla doğu illerinde özellikle Sivas Kongresi’nde Mustafa Kemal, görevinden istifa ettiğini ilan ederek, doğrudan milletin emrinde olduğunu açıklamıştır. Ankara’ya gelinince de yeni harekâtın karargâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyete geçirilmiştir. Savaş için karar ve yetkiler meclisin yetkisine verilmiştir. İlk önceleri Mustafa Kemal Paşa’nın en yakın yardımcısı ve destekçisi olarak, Mareşal Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir Paşa’yı görüyoruz.

Meclis açıldıktan sonra Birinci Cihan Savaşı yıllarında cephelerde tanıştığı arkadaşları Anadolu harekâtına katılmışlardır. Atatürk ve bu yakın arkadaşları Birinci Cihan Savaşı’nda, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Osmanlı yönetimini ellerine geçirdiğinde, Çanakkale Zaferi’mize rağmen yurdumuzun düşmanlar arasında pay edilişinde hepsi hemen hemen yüzbaşı rütbesindeler. Mecburen siyasetin içinde kalmışlar. Vatan nasıl kurtulur? İttihatçılar nasıl def edilir. İngilizler’i nasıl aşalım ki Anadolu’ya gücümüzü sevk edelim. Gibi düşünenler Çanakkale Savaşı’ndan itibaren hep toplanıp plan program yapmışlar. Her hareketlerinden saray ve sadrazam haberlidir. Nasıl yürütüldüğünü anlamak için bir misal şöyledir. Atatürk Üçüncü Ordu Karargahına geldiği sırada, İstanbul’dan iki kişilik kurye ile Kazım Karabekir’e hitaben yazılmış bir ferman getirdiler. Mustafa Kemal’in görevi iptal edilmiştir. Kendisini gözetim altına alarak İstanbul’a sevk edilmesi isteniyor. Kazım Karabekir Paşa’nın cevabı şöyledir. Mustafa Kemal Paşa karargâha girerken resmi tazim ile karşılamış, bir gurup askere selam veren Mustafa Kemal Paşa’ya;

“Ordumla emrindeyim paşam!..”

Bu hareket son noktadır. Anadolu harekatı başlamıştır. İstanbul hükümeti ve saray sıkıntıdadır. İngilizler saray erkanını Malta Adası’na götürmüş, İstanbul perişan halde iken Yunanlı denize dökülmüştür. Dünya siyaseti birden değişmiş ve Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir, Biz şimdi neyin devamıyız? Osmanlı hakanlığının. Atatürk hangi ülkenin okulunda yetişti? Osmanlı’nın. İttihat ve Terakki cemiyeti üyeleri kendileri mason idi. Onların döneminde yüzbaşı rütbesinde olanların bazılarını ordu kumandanı bile yaptılar. Mason locasına yazılma emri verdiler. Bu emre karşı gelen ve Mason olmayan Mustafa Kemal Paşa, Padişah Vahdettin ile İttihatçılarla, hatta İngilizlerle diyalogunu devam ettirmiştir. Bazı yorumculara göre, Mustafa Kemal için Anadolu’ya gitmesine İngilizler itiraz etmemiştir. İlerde genel valimiz olabilir gibilerden. Tarihimizi iyi bilmek ve hiç yamuk yapmadan samimi Atatürkçü olmak zorundayız. Tarihçi Yılmaz Öztuna; Birçok yazılarında ısrarla şunları yazardı; Mustafa Kemal’in Atatürk olmasında iki kişi vardır.

  1. Osmanlı Padişahı Vahdettin Han
  2. Kazım Karabekir Paşa

Öyle ise Masonlara, din düşmanlarına meydanı bırakamayız. Bu görüşlerle 19 Mayıs Bayramı’nı kutluyorum.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
resat öztepe 23 Mayıs 2015 / 14:21

Hacı Ağabeyciğim;ukarıdaki yazınızı gerçeğin ta kendisidir. amma, kaçkişi türk evladı biliyor bu gerçeği. hem öğretmediler,hem okutmadılr ve hemde yanlış okutup öğrettiler. sevgi ve saygı.