900 bin çağrıdan yüzde 95’i gereksiz

Bu haber 01 Aralık 2015 - 23:59 'de eklendi ve 884 kez görüntülendi.

manşet (2)Muğla’daki tüm acil çağrı merkezlerinin tek numarada toplanması amacıyla 3 yıldır devam eden alt yapı çalışmaların ardından acil numaralar tek çatı altında toplanmaya devam ediyor. 112 Çağrı Merkezi’ne 110 İtfaiye, 122 AFAD’dan sonra 112 Acil Servis çağrı merkezi de katıldı. Acil Çağrı merkezinin devreye girmesine rağmen en büyük sorun ise merkezi vatandaşların gereksiz yere aramaları oldu. Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, yılsonu itibari ile 112 Acil Servis hattında 900 bine yakın bir çağrı alacaklarını ancak bu çağrıların yüzde 95’nin gereksiz olduğunu bununda ekiplerin zaman kaybetmesine neden olduğunu açıkladı.
Verda Kartal
Muğla’da alt yapı çalışmaları 3 yılda bu yana devam eden 112 Çağrı Merkezinde acil numaralar tek çatı altında toplanıyor. 112 Çağrı Merkezi’ne 110 İtfaiye, 122 AFAD’dan sonra 112 Acil Servis hattı da çağrı merkezine katıldı. 3 yıllık süren alt yapı çalışmaları nedeni ile çağrı merkezinde yaşanılan en büyük sorun ise vatandaşlar tarafından yapılan gereksiz aramalar oldu.
112 Çağrı Merkezi’nin tanıtılması ve 112 Acil servisin sisteme entegre olması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene Vali Vekili Salih Gürhan, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan ve 112 Çağrı Merkezi Müdürü Kamil Karakaya katıldı.
112 Acil Çağrı Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren 112 Çağrı Merkezi Müdürü Kamil Karakaya, “24 Kasım’da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) 112 nolu hatta sistemimize entegre edildi. Bugün özellikle ay ve gün olarak 1.12 yani 112 olması sebebiyle Sağlık Müdürlüğümüzün 112 Çağrı Merkezini bugüne ayarladık. Bugün artık 112 hattı Sağlık Bakanlığından İçişleri Bakanlığına geçmiş oldu. Şu an için 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüzde üç kurum hizmet veriyor. Vatandaşlarımız şu anda 110, 122 ve 112 hatlarını aradıklarında 112 Çağrı Merkezi’ne ulaşmaları mümkün. Önümüzdeki iki ay içinde de planlamamız dahilinde diğer 5 kurumumuzu da sisteme entegre edeceğiz” dedi.
Alt yapı çalışmalarının ardından sistemin hatasız çalıştığına ancak yaşanılan en büyük sorunun gereksiz çağrılar olduğuna dikkati çeken Kamil Karakaya, sabit telefon veya GSM hatlarından arayan ve gereksiz çağrı yapanlar hakkında adli ve idari her türlü yaptırımın yapılacağını, arayan numaraların numaralarını gizlese bile anında tespit edilebildiğini söyledi.
Telefondan hakaret ediliyor
112 Çağrı Merkezi Müdürü Kamil Karakaya sistemin ilk hizmet vermeye başladığı 10 Kasım tarihinden itibaren geçen 20 günlük süreçte personelin telefonda ağır hakaretlere ve zaman zaman ağza alınmayacak küfürlere maruz kaldığını belirterek, “Bunlar hakkında idari ve adli yaptırımın yapacağız. Dikkatimizi çeken bir başka unsur da çocukların telefonda konuşmayı öğrenmek için aradıklarına şahit oluyoruz. Bizi gereksiz arayan vatandaşların numarasını gizlemesi gibi bir düşüncesi var. Biz hem cep, hem de sabit telefonlarda ev adresi ve kapı numarasına kadar tespit edebiliyoruz. GSM aramalarında da en fazla 50 metrelik bir sapma ile bulabiliyoruz. Basının bu konuyu özellikle gündem tutmalarını istiyoruz. Gereksiz yere meşgul ederek kamu hizmetinin yerine getirilmesi konusunda hem basından, hem de vatandaşlarımızdan yardım bekliyoruz” dedi.
Aramaktan bıkmıyorlar
İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan ise yıl sonu itibari ile 112 Acil Servis hattında 900 bine yakın bir çağrı alacaklarını belirterek, “Bizim yaptığımız istatiki çalışmalarda bu çağrıların yüzde 95’i gereksiz çağrı olduğunu görüyoruz. 112 Çağrı Merkezinin açılması personel yönünden bizi rahatlatacak. Çünkü 112 personeli hem çağrıya cevap verip, hem de vaka yönlendirmesi yapmayacak. İçişleri Bakanlığımızın projesi olduğu için Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüz ön çağrıdaki personelin istihdamını gerçekleştirdi. İlk çağrılar onlara düşeceği için sağlık personeli bu anlamda daha rahatlamış olacak. Çünkü hakarettir, küfürdür, tehdittir ve çocukların görüşmesi gibi tüm çağrılar ön çağrı olarak karşılayıcılara düşecek. Bu bizi hem çağrı yükünden kurtarmış olacak, aynı zamanda yaptığımız işi daha iyi yapmamızı sağlayacak” dedi.
Amaç bütünleşik hizmet
Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, gereksiz aramalarla ilgili olarak her türlü kanuni işlemlerin yapılacağını ve bu konuda vatandaşlardan duyarlı olmalarını beklediklerini söyledi. Telefon üzerinden personele yapılan hakaretlerin asla göz ardı edilmeyeceğini anlatan Özdemir, devreye giren sistemin çalışması hakkında şu bilgileri verdi:
“Yavaş yavaş 112 Acil Çağrı Merkezine taşınacak olan birimlerimizi taşımaya başladık. Burası 112 Acil Çağrı Merkezi. 112 Çağrı ile karıştırılıyor. Bu merkez İçişleri Bakanlığı bünyesinde Valiliklerin bir birimi. Büyükşehir Belediyelerinde Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezi’ne bağlı bir birim. Büyükşehir olmayan illerde yine valiliklere bağlı bir birim. Aradaki fark sadece Büyükşehirlerde Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezine bağlı olması. Burada acil çağrı numarası ile adlandırılan 8 birim konuşlanacak. Tüm çağrı merkezlerini içine alan tek numara olacak o da 112 Çağrı numarası ile aranacak. Önümüzdeki süreçte, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma, 177 Orman yangın gibi tüm birimler 112 çağrı numarasında birleşecek. Buradaki amaç bütünleşik hizmet vermek. Tüm birimler arasında koordineli çalışma sağlamak ve tüm çağrıların tek kayıt altında tutulmasını sağlamak. Teknoloji ve donanım itibari ile daha gelişmiş ve günümüze uygun bir şekilde yapılandırma bu.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.