9. Gökova Bisiklet Turu başladı

Bu haber 16 Mayıs 2015 - 0:59 'de eklendi ve 887 kez görüntülendi.

bisikletturuTürkiye’nin ilk kamplı uzun bisiklet turu olan Gökova Bisiklet Turu 9. kez bisiklet severleri bir araya getirdi. Muğla Bisiklet Derneği tarafından bu sene 9.’cu kez düzenlenen Gökova Bisiklet Turu, Menteşe Belediyesi İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi önünden start aldı. 19 Mayıs akşamüzeri Akyaka’da sona erecek olan tur kapsamında, 5 gün boyunca bisikletle 300 km yolculuk edilecek. Muğla, Ula, Akyaka, Marmaris, Datça, Bodrum, Ören ve Akyaka’yı kapsayacak rota boyunca bisiklet severler kamp yapma olanağı da bulacak.
İlkay Yıldız
Türkiye’nin ilk kamplı uzun bisiklet turu olan Gökova Bisiklet Turu, bu yıl 9. kez bisiklet severleri bir araya getirdi. Muğla Bisiklet Derneği tarafından bu sene 9. kez düzenlenen Gökova Bisiklet Turu, Menteşe Belediyesi İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi önünden start aldı. 19 Mayıs akşamüzeri Akyaka’da sona erecek olan tur kapsamında, 5 gün boyunca bisikletle 300 km yolculuk edilecek. Muğla, Ula, Akyaka, Marmaris, Datça, Bodrum, Ören ve Akyaka’yı kapsayacak rota boyunca bisiklet severler kamp yapma olanağı da bulacak.
9. Gökova Bisiklet Turu, başlangıçtan bu yana en yüksek katılımın sağlandığı etkinlik olacak. Tur bu yıl da Gökova Körfezi’nin etrafında saat ibresi yönünde düzenlenecek. Muğla, Ula, Akyaka, Marmaris, Datça, feribotla Bodrum, Ören ve Akyaka rotası takip edilecek. Bütün parkur stabilize asfalt yollardan oluştuğu için, rota birçok bisiklet türüne de uygun durumda. Bisiklet turu, Gökova’nın bisiklet turizmine elverişliliğine dikkat çekmek amacıyla, Muğla Bisiklet Derneği tarafından 2007’den bu yana düzenleniyor.
Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Dr. Bilge Kağan Uzun 2007’de 85 bisikletçi ile başladıklarını belirterek şöyle devam etti:
“Türkiye’de bir ilki başardık. İlk defa çok günden oluşan ve konaklamalı bisiklet tur düzenledik. Bu sen dokuzuncusunu yapıyoruz. Turumuza devam ediyoruz. Daha önce saat yönünün tersine dönüyordu k iki yıldır ise saat yönünde ilerliyoruz. Güzargah şöyle Menteşe’den başladık. Ula’da mola verdik. Ula’ya uğramadan geçmek istemiyoruz. Çünkü Ula bisikletin başkenti. Bisiklet ile özdeşleşmiş bir ilçemiz. Buradan Akyaka’ya ineceğiz, Akyaka’da bir yemek yedikten sonra Marmaris’i görmeden bir ara yoldan Datça Yoluna gireceğiz oradan Çubucak’a gideceğiz, ilk günümüz orada sona erecek. Ertesi gün oradan Balıkaşıranı geçeceğiz oradan Datca’ya ineceğiz. Bir sonraki gün Kara İncir’den çıkıp Körmen Limanı’na gideceğiz oradan feribotla Bodrum’a geçeceğiz. Oradan Mazı rampasını tırmanıp örene gideceğiz. Alatepe üzerinden Akbük’e ineceğiz oradan Akyaka’ya varıp bitireceğiz” dedi.
Başkanı Dr. Bilge Kağan Uzun, “Seneye onuncusunu gerçekleştireceğiz. İnşallah bir şenlik havasında olacak. Tanıtıma çok faydası oluyor. Burada bulunan insanlar ülke genelinden gelen insanlar. Seneye yurt dışı lansmanını daha iyi yapıp yabancı bisikletçilerinde katılımını sağlamak istiyoruz” diye konuştu.
Tura ilk defa katılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrencisi Şehri Yurdal İse “ Enfes bir atmosfer var çok güzel ilerliyoruz. Çok güzel bir katılım var. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen katılımcılar var. İnşallah çok güzel şekilde tamamlayacağız. Ben Bursalıyım bu yıl okulda son senem ancak önümüzdeki yılda katılmayı planlıyorum “dedi.
Tutun en yaşlı katılımcısı olan 67 yaşındaki Metin Bilgin ise, “Ben üçüncü kez katılıyorum daha önce de katılmayı çok istemiştim ama fırsat olmamıştı. Gerçekten de çok muhteşem bir organizasyon. Büyük emek isteyen bir şey bu kalabalığa hizmet vermek zor bunu Muğla Bisikletçiler Derneği bunu çok güzel yapıyor. Biz müteşekkiriz burada çok güzel arkadaşlıklar kuruluyor. Antalya’da çok güzel ancak Ege çok çok daha güzel, insanlarımız doğaya karşı maalesef saygılı değiller. Çevre kirliliği olsun doğayı tahrifat olsun, her yıl üzüldüğümüz orman yangınları doğayı katlediyor. Her şeye rağmen doğamız çok güzel, Muğla çok güzel, Türkiye’miz çok güzel. Katılım her yıl artıyor, gerçekten de herkesin görmesini istiyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 16 Mayıs 2015 / 01:18

MUĞLA BİSİKLET DERNEĞİNİ VE TÜM ÜYELERİNİ CANDAN KUTLUYORUM ..
2008 YILINDAKİ GÖKOVA TURUNA KATILACAKTIM OLMADI O YILLARDA YERKESİK ÖREN MİLAS BODRUM DATÇA MARMARIİS GÖKOVA ÜZERİNDEN SEYİR HARİTASI VARDI ..
ŞİMDİ MUĞLA ULA GÖKOVA MARMARIS DATÇA ,BODRUM ÖREN MİLAS MUĞLA OLARAK DEĞİŞTİRMİŞLER..
TÜM KATILIMCILARA SPONSORLARA VE KATKIDA BULUNANLARA TEŞEKKÜR EDERİM .
BİR BÜYÜK TEŞEKKÜRÜDE ALMAN VATANDAŞI YILARCA
MUĞLA KARABAĞLAR YAYLASINDAN KOMŞUM MİCHAEL SPİELMAN ,A OLACAK GÖKOVA BİSİKLET TURU İÇİN ALMANYA’DAN ÖZEL GELDİ KATILDI .. KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDERİM .
ULA ESNAF VE SANATKARLAR ODASI
YÖNETİM KURULUNA VE YÖNETİM KURUL BAŞKANINA AYRICA TÜM KATKIDA BULUNA KURUM KURULUŞLARA MUĞLA’MIZI DÜNYAYA TANITTIKLARI İÇİN CANİ GÖNÜLEN TEŞEKKÜR EDERİM ..