82 yaşında Bypass oldu

Bu haber 13 Şubat 2019 - 0:58 'de eklendi ve 1.325 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleşen başarılı Bypass ameliyatı ile 82 yaşındaki İbrahim Yalçın yeniden sağlığına kavuştu. Doç. Dr. Buğra Harmandar, koroner bypass gibi tüm erişkin ve çocuk açık kalp ameliyatlarının artık Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılmaya başlanıldığını kaydetti.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleşen başarılı Bypass ameliyatı ile 82 yaşındaki İbrahim Yalçın yeniden sağlığına kavuştu.

Koroner Arter Hastalığı nedeniyle dış merkezde anjiosu yapılan 82 yaşındaki İbrahim Yalçın, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde yapılan tetkiklerde Bypass ameliyatı olmasına karar verildi. İlerleyen yaşında rağmen  Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından ameliyata alındı.

Başarılı geçen ameliyat hakkında bilgi veren Doç. Dr. Buğra Harmandar, “Hastamız KAH olup, 82 yaşında, göğüs ağrısı şikayeti ile bize başvurdu. Dış merkezde yapılan anjiosu incelendi ve ameliyat hazırlığı yapıldı. Kalp damar cerrahi ekibi olarak hastaya 4 damar koroner bypass ameliyatını başarıyla uyguladık. Hastamız ameliyat sonrası ileri yaşına rağmen oldukça güzel bir iyileşme süreci gösterdi. Bu hastamız hastanemizde gerçekleştirdiğimiz 3. koroner bypass ameliyatımızdır” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleşen Bypass ameliyatı ile yeninden sağlığına kavuşan 82 yaşındaki İbrahim Yalçın ise, “Bu kadar özellikli büyük kalp ameliyatının Muğla’da yapılabilmesi her kesimden hasta için oldukça büyük bir fırsattır. Ameliyatımız yapan doktorlardan ve hemşirelerimizden, Allah razı olsun” dedi.
KAH Nedir?

Koroner Arter Hastalığı (KAH), hakkında bilgi veren Doç. Dr. Buğra Harmandar, “Kalp adalesini besleyen ve koroner arterler olarak adlandırılan atardamarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi ya da tam kesilmesine bağlı olarak oluşan hastalıklardır. Üç ana koroner arter sistemi vardır. Koroner arterler, kalpten çıkan atardamar olan aorttan beslenirler. Koroner arterler, kalp kasına kan ile oksijen sağlar. Bu damarlar içinde çok fazla yağ plakları varsa, bu darlık oluşturur ve içinden geçen kan akımını engeller. Kalbiniz yeterli kan veya oksijen alamıyorsa, hasta da göğüs ağrısı ve kalp krizi oluşabilir. Koroner arterlerin akımı tehlike oluşturacak oranda engellenirse, doktorunuz tarafından kan akışını sağlamak için bypass (yani yan yol) operasyonu önerilir. Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlar takılması işlemine de ‘Koroner bypass ameliyatı’ denir” dedi.

Nelere dikkat edilmeli

Günümüzün modern ameliyat tekniği ve teknolojisi sayesinde hastalar, açık kalp ameliyatından çok kısa bir süre sonra (yaklaşık 5 gün) hastaneden taburcu olabildiğini kaydeden Harmandar şunları söyledi:

Ev içi aktiviteleri ve masa başı iş aktivitelerini rahatlıkla yapabilirler. 4-6 hafta içinde, hiçbir kısıtlama olmadan (araba kullanmak ve hafif sportif yürüyüş yapabilirler) normal yaşamlarına dönebilirler. Koroner bypass ameliyatı, nedenleri değil sonuçları ortadan kaldıran bir işlemdir. Hastaların değiştirilebilen risk faktörleri, kontrol altında tutularak tekrar aynı problemlerle karşılaşma olasılıkları azaltılır. Yeni damarların ömrünü uzatmak amacıyla sigara kullanımını bırakmak, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, stresli yaşam ve kontrolsüz şeker hastalığı gibi risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, yeme içme düzeni, uygun diyet, ilaç kullanımı, seyahat programı, spor aktiviteleri ve günlük yaşam konusunda doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmesinin önemi büyüktür. Bu önlemler, ameliyatın uzun dönem sonuçlarını iyileştirir ve başarısını daha da artırır.”

Artık Muğla’da yapılıyor

Kroner bypass gibi tüm erişkin ve çocuk açık kalp ameliyatlarının artık Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılmaya başlanıldığına dikkati çeken Buğra Harmandar, “Ameliyatını gerçekleştirdiğimiz İbrahim Yalçın gibi dışında şu ana kadar Kalp Damar Cerrahisi ekibi olarak 5 çocuk kalp ameliyatını da başarıyla gerçekleştirdik. Konya ve Elazığ’dan T.C. Sağlık Bakanlığımız Hava Ambulansı ile kalp ameliyatı olmak için tarafımıza 2 çocuk hasta olan, birisi 2 yaş, diğeri de 2 günlük bebek getirilmiş olup, Türkiye’nin dört bir tarafından kalp ameliyatı olacak çocuk hastaları da kabul etmeye başlamış bulunmaktayız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.